Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:1, Did:0, useCase: 3


Ko darīt, ja tev ir sarežģītas attiecības ar bērnu

Jebkura māte vai tēvs saskaras ar tādu bērna uzvedība, kura šķiet kaitinoša, sadusmo un ar kuru viņi īsti labi netiek galā – vai tas būtu divgadnieks ar saviem niķiem, vai padsmitgadnieks ar vēlēšanos dzīvoties pa ballītēm, nevis mācīties. Dažreiz vecāki tad vaino sevi, ka neprot audzināt savu bērnu, dažkārt vaino bērnu, ka viņš neuzņemas atbildību un nedomā, ko dara; savukārt ir reizes, kad vienkārši pārņem izmisums, un pašam atbildēt uz jautājumu „ko darīt?”, neizdodas.

• Nav jābūt ideāliem, bet vienkārši „pietiekami labiem” vecākiem. Lai spētu būt labs vecāks, pirmām kārtām ir labi jājūtas pašam. Tādēļ ieplāno kaut mazliet laika tikai sev – lai bērnu tai laikā pieskata otrs vecāks, vecvecāki vai aukle – jo harmoniskāk Tu jutīsies, jo vairāk spēsi dot savam bērnam.

Nekaunies lūgt palīdzību bērna audzināšanā citiem cilvēkiem – radiem, draugiem, speciālistiem, tomēr atceries, ka Tava intuīcija bieži vien ir tā precīzākā, jo Tu savam bērnam esi vistuvākais cilvēks!

Mēģini ieklausīties savā bērnā un saprast, kas tieši viņu sarūgtina vai sadusmo. Un, protams, ieklausies tajā, kas viņu iepriecina! Cik labi Tu pazīst sava bērna draugus, par kuriem viņš Tev stāsta? Cik vērīgi Tu ieklausies bērna stāstījumā par kādu notikumu skolā? Bērns būs priecīgs, saprotot, ka ne tik vien klausies viņā, bet arī dzirdi!

Mācies uzklausīt bērna vajadzības un vēlmes – ne vienmēr tās ir jāizpilda, bet mēģini tās uzklausīt un tad pamatot savu piekrišanu vai atteikumu – tas bērnam ļaus izdzirdēt Tavus apsvērumus, nevis aizdomāties, ka Tu viņu nemīli, jo nedari to, ko viņš vēlas.

Mēģini būt konsekvents savā uzvedībā – Tu vēlies, lai bērns ievērotu režīmu, Tev ir jāpapūlas, lai arī pats spētu šo režīmu ievērot. Tāpat ir arī ar sodiem – ja Tu bērnam par kādu pārkāpumu neļauj pēcpusdienā skatīties televizoru, tad Tev pašam, lai kā bērns nelūgtos, ir jāspēj izturēt šo savu noteikumu. Tas ļaus bērnam pārliecināties, ka Tu pildi solījumus – gan ierobežojošos, gan iepriecinošos.

Pastiprini bērna pozitīvo uzvedību – uzslavē paklausību, atalgo. Atalgojums ne vienmēr ir materiāla vērtība – vēl svarīgāk Tavam bērnam ir pavadīt laiku kopā ar Tevi – spēlējoties, pastaigājoties, aizejot uz kino, zīmējot vai vienkārši pārrunājot dienas notikumus. Bērniem ir dabiska vēlme saņemt uzmanību un atzinību, tādēļ bērni dara jebko, lai to iegūtu – ja nereaģēsi uz viņu labajiem darbiem, bet tikai uz palaidnībām, bērns var sākt izmantot šo slikto uzvedību, lai iegūtu Tavu uzmanību.

Tiecies ar citiem vecākiem, dalies savās izjūtās, bagātinot viens otra pieredzi. Dažādi vecāki izmanto dažādas pieejas bērnu audzināšanā, un Tu vari iegūt jaunas idejas, kā labāk dzīvot kopā ar savu bērnu.

Ja Tev ir vēl kādi jautājumi vai šķiet, ka attiecības ar savu bērnu ir pārāk sarežģītas, Tu vari meklēt palīdzību:

• Ģimeņu atbalsta centrs „LĪNA” – „Bērna emocionālās audzināšanas grupa” (vecākiem ar bērniem līdz 7 gadu vecumam) – kā tikt galā ar bērna emocionālām un uzvedības grūtībām.

Krīzes centrs „Skalbes” – individuālas konsultācijas vecākiem un darbs ar bērnu

skalbes.lv

     [+] [-]

, 2010-08-28 19:49, pirms 14 gadiem
Tas ir par mani