Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:1, Did:0, useCase: 3


Uzdrīksties pats un iemāci savam bērnam spert soli ārpus savas komforta zonas

Uzdrīksties pats un iemāci savam bērnam spert soli ārpus savas komforta zonas
Sarmīte Šmite
Personības pilnveidošanas centra pasniedzēja,
M.A. NLP, NLP trenere.

Raksta autore: Sarmīte Šmite
Personības pilnveidošanas centra pasniedzēja,
M.A. NLP, NLP trenere.

Lai nokļūtu tur, kur tu nekad neesi bijis,
tev jāiet pa ceļu, pa kuru tu nekad neesi gājis.
/T.S. Eliot/

Komforta zona ir tā teritorija, kurā jūtamies droši. Tie ir tie brīži, kad mūs apmierina tas, kā iekšēji jūtamies, kas dzīvē esam, kādā darbā strādājam, kāda mums ir izglītība, kāds ir paziņu loks....

Bet varbūt gluži otrādi, ka nemaz neapmierina?
Atcerēsimies savu bērnību vai savu bērnu bērnību... Bērnam, ienākot pasaulē, šo komforta zonu rada vecāki un tad ir tik labi, droši un omulīgi. Vēlāk pienāk brīdis, kad bērnam jādodas uz bērnudārzu. „Tas ir kaut kas jauns un svešs.... un kas zina cik ilgi tur vajadzēs palikt pie svešām tantēm un nepazīstamiem bērniem? Kā es tur jutīšos?” - tā reizēm domā mūsu bērni.

Arī mēs paši - pieaugušie bieži baidāmies iziet ārā no savas ierastās komforta zonas, jo tā patiesi ir tik ierasta un mēs jau zinām, kas notiks rīt, parīt, pēc mēneša, pēc gada.... Tā mēs ieslīgstam rutīnā, jo viss ir tik pazīstami un vienkārši, ko tur vēl sarežģīt?

Iekšēji domājam, ka vajadzētu dzīvei taču iet uz augšu, bet nekā.... tā stāv uz vietas un iespējams, ka lēnām slīd uz leju...
Dažreiz dzīve mūs noliek tādā situācijā, ka pa vecam vairs nevar. Tad ir jādomā ko darīt, kur doties, ko jaunu apgūt, ko mācīties utt. Pati dzīve liek pārkāpt šo komforta zonu, bet šoreiz jau ar varu un spēku.

Bet to var sākt pārvarēt jau bērnībā, palīdzot savam bērnam jau ar viņa pirmajiem soļiem. Ne tikai palīdzēt savam bērnam, bet darīt to ikdienā arī pašam un būt savam bērnam kā piemērs. Dalīties ar viņu ar savām veiksmēm, ieiet azartā, sperot soli pa solim ārpus savas komforta zonas.

Iedomājies, ka esi apļa vidū – viss, kas Tev šajā brīdī dzīvē ir apkārt ir Tava komforta zona. Paanalizē, kā Tu parasti rīkojies? Kad pēkšņi parādās kāds piedāvājums – Tu to noraidi, vai tūlīt reaģē uz to un, izrādot interesi, dodies tajā virzienā, lai uzzinātu, kas tas ir?

Reizi gadā būtu jāapmeklē zobārsts. Ko sev parasti sakām? – „Ai, vēl jau viss ir kārtībā...” vai arī uzreiz pieņemam lēmumu vienoties par vizīti pie zobārsta.
Būtu laiks saplānot šī gada mērķus. Vai mēs to apņemamies darīt jau šonedēļ, vai atliekam, kaut kad, vai varbūt, ka nekad?

Pārmaiņu laiks no mums prasa elastību, tātad - apgūt ko jaunu, darīt to, ko nekad neesam veikuši. Vai sākam tūlīt meklēt jaunas iespējas, vai sēžam mājās un dzīvojam ilūzijās, ka viss būs kā senāk? Bet kā tas būs? Varbūt, ka varēšu turpināt veco?

Visu to redz, dzird un sajūt arī mūsu bērni....
Pārkāpjot savu komforta zonu, mēs iegūstam prieku un enerģiju:
- prieku par uzdrīkstēšanos,
- prieku par darbošanos,
- prieku par jaunu rezultātu, kas dod azartu to darīt vēl un vēl, jo ir radusies sajūta, ka daudz var izdarīt, ja dari, tūlīt, šeit un tagad! Katra iespēja dota tikai vienreiz!

Iedrošināsim un uzmundrināsim savus bērnus, kad tie uzsāk ceļu uz bērnudārzu, dodoties pretī jaunajam un zinot, ka tas var būt grūti. Ļausim bērnam izrādīt iniciatīvu. Paslavēsim viņu par jebkuru rezultātu, kad redzam – viņš no sirds ir centies, jo arī negatīvs rezultāts ir rezultāts. Ja kaut kas viņam nav sanācis, kā gribētos, tad labāk kopīgi pārrunāt - ko citā reizē viņš darītu citādāk? Rosināsim bērnam pašam atrast atbildi un izjust, ka viņam uzticas. Atzinums būs labs bērna motivētājs, jo no kļūdām mēs visi mācāmies! Bērnā radīsies labs ieradums – pārvarēt komforta zonu un saprast, ka jebkāds rezultāts ir labs, ka var augt, reizēm arī kļūdoties.

Arī mums pašiem - iet uz darīt!!!! Bail? Bailes var pārvarēt tikai tām ejot cauri. Kad tas izdarīts, tad pārņem gandarījuma sajūta – man izdevās!!! Paslavējiet par to sevi! Paslavējiet par to savu bērnu!
Iestrādāsim jaunu ieradumu – pārvarēt savu komforta zonu ikdienā, arī sīkumos.

Tas būs labs treniņš mums pašiem un mūsu bērniem. Tas ļaus kļūt daudz motivētākiem. Kļūt par to, kas vēlamies būt, darīt to, kas ir mūsu aicinājums. Sāksim no mazumiņa un tad šo soli arvien palielināsim!

Lai jums veicas!

     [+] [-]

, 2010-09-24 10:31, pirms 14 gadiem
Dzīvot tā kā ir, lai gan ir pavisam slikti. Vajadzētu iet un meklēt, iet un klauvēt, iet un darīt. Vienam tas ir grūti, jo nezini ar ko sākt. Laikam jau jāsaprot, kas iet greizi.
Paldies par padomu, ka to var darīt kopā ar bērnu. laikam jau mūsu bērni ir pat gudrāki par mums.
Vai varu to arī kaut kur pamācīties?

     [+] [-]

, 2010-09-24 11:20, pirms 14 gadiem
Iemācīties uzdrīkstēties, manuprāt tas ir primārais tam, lai varētu kaut ko iesākt, bet ne katrs spēj sevī atrast tos spēkus lai iemācītos. Vai vecāks, kurš nemāk uzdrīkstēties kaut kam jaunam spēs iemācīt to darīt savam bērnam? Viņam nav varianti, jo bērn aug un pats motivē vecākus mācīties....... Es domāju kas sākt var ar pašu mazāko - izmetot vecas bet tik mīļas mantas no savas ierastas komforta zonas. Uzdrīksties runāt par to, kā un ko es varu mainīt....
Lai veicās mums visiem!

     [+] [-]

, 2010-09-24 11:31, pirms 14 gadiem
Pilnīgi piekrītu teiktajam. Vajag pārvarēt sevi un darīt! Ticēt saviem spēkiem. Tā arī būs motivācija turpmākajiem mērķiem. Un, jo vairāk mērķu tiks sasniegti, idejas realizētas, jo vairāk gribēsies izdarīt vēl un vēl. Un līdz ar to pieaugs ticība saviem spēkiem, augs pašapziņa, pašpārliecinātība.
Zinu vienu ļoti jauku ģimeni - vecāki ir aktīvi, sporto, ņemas un daras, un bērni ir pilnīgas kopijas - draudzīgi, pašpārliecināti, jauki, aktīvi, atvērti un gatavi visam jaunajam.
Galvenais ir dzīvot te un tūlīt, nevis visu laiku domāt - "rīt izdarīšu to un to un būšu bagātāks, rīt palasīšu grāmatu un kļūšu gudrāks, rīt sākšu sportot un kļūšu skaistāks", NĒ! ŠODIEN!! Un tikai tas, kas sapratīs šo jēgu te un tūlīt, iemācīsies būt laimīgs un iemācīs to saviem tuvajiem un mīļajiem.

     [+] [-]

, 2010-09-24 11:34, pirms 14 gadiem
Piekrītu, ka dzīvē bez jaunām lietām, iespaidiem un sajūtām nekas nenotiks. Ja ir iespēja - izmanto to, otras iespējams vairs nebūs. Galvenais jau ir rīkoties un ticēt savām spējām un neļaut savā dzīvē parādīties rutīnai. Ļoti labs raksts, Sarmīt!

     [+] [-]

, 2010-09-24 11:38, pirms 14 gadiem
Piekrītu - ka dzīvē bez jaunām emocijām, sajūtām un lietām, nekas nenotiks. Ja ir iespēja - tā ir jaizmanto, jo iespeēams, ka otra vairs netiks dota. Galvenais jau rīoties un ticēt saviem spēkiem, ka viss izdosies. Un neļausim mūsu dzīvē parādīties rutīnai!
Ļoti labs raksts, Sarmīt!

     [+] [-]

, 2010-09-24 11:41, pirms 14 gadiem
Lielie darbi un sasniegumi dzīvē sākas ar mazām lietām un darbiem ikdienā. Man pašai dzīvē arī ir bijušas situācijas, kad ir bail pieņemt radikālus lēmumus un tad dzīve pati to izdara. Tikai tad ir zaudēts laiks un ir sāpīgāk. Bet situācijās, kad esmu izgājusi no savas "komfotra zonas" un izdarījusi ko neikdienišķu un izaicinošu, vienmēr ir gandarījuma sajūta un prieks, kaut arī ne vienmēr rezultāts ir bijis gaidītais. Ar bērniem ir tā pat. Pārrunājam veksmes un neveiksmes. Ir pieredze, ka ne vienmēr bērni pieņem mācību no rezultāta, bet ar laiku paši nonāk pie secinājuma, ka mammai bija taisbība un kā pareizi vajadzēja rīkoties notikušajā situācijā.
Paldies par šo rakstu, kas atgādināja, man personīgi, par zināmām, bet piemirstām lietām

     [+] [-]

, 2010-09-24 12:07, pirms 14 gadiem
Dzīvot tā kā ir, lai gan ir pavisam slikti. Vajadzētu iet un meklēt, iet un klauvēt, iet un darīt. Vienam tas ir grūti, jo nezini ar ko sākt. Laikam jau jāsaprot, kas iet greizi.
Paldies par padomu, ka to var darīt kopā ar bērnu. laikam jau mūsu bērni ir pat gudrāki par mums.
Vai varu to arī kaut kur pamācīties?
Cik zinu, ka sakārtot savu iekšējo pasauli var Personības pilnveidošanas centrā, kur māca šī pati pasniedzēja. Mājas lapa - Aktualitātes Rīgā - Personības pilnveidošanas...
Esmu bijusi pie Sarmītes Šmites uz "Pozitīvas domāšanas skolu" un biju sajūsmā cik viegli un ar prieku šī pasniedzēja strādā. Paldies viņai!

     [+] [-]

, 2010-09-24 12:57, pirms 14 gadiem
Labs rakstiņš, paldies Sarmīt!
Pievienojos Elīzai un Semurai.
Bērnībā ir nepieciešams vecāku atbalsts, iedrošināšana. Vecākiem ļoti daudz jānodarbojas ar bērniem, daudz jārunā, jāskaidro visi "kāpēc tas man nepieciešams" un ko man tas dos. Bērni ir gudri. Jo vairāk bērnībā tiek dotas iespējas apmeklēt dažādas nodarbes, jo vairāk iegūst bērns un pats izvēlas, kas viņam labāk patīk un kļūst atraisīts un komunikabls. Jo vairāk dzīvē tu pats pieņem jaunas iespējas (protams labās), jo vairāk interesanta un noderīga sev dzīvē gūsti. To redz arī bērni un nebaidās iet tālāk par savu komforta zonu. Visiem dzīvē iesaku pamācīties pozitīvo domāšanu - mainies pats un kļūst vieglāk sadzīvot ar apkārtējo pasauli. Vajadzētu skolās ieviest šādu priekšmetu! Skolotājiem vajadzētu obligāti apmeklēt kaut vienu pozitīvās domāšanas semināru. Esmu redzējusi milzīgas pārmaiņas kolēģos uz labo pusi. Vairumam pasaule kļūtu krāsaina!

     [+] [-]

, 2010-09-24 13:15, pirms 14 gadiem
Paldies,Sarmīt par rakstu.Arī es piekrītu jau iepriekš teiktajam.Es savā dzīvē arī izdarīju korekcijas.Man ir darbs medicīnas sfērā.Bet lai tur varētu strādāt,man bija jāmācās.Domāt man nebija daudz laika-vai nu,vai nu...Un es sāku stādāt un mācīties.Par spīti saviem gadiem un dzīvei.Man izdodas.Lai izdodas mums visām arī tālāk!!!

     [+] [-]

, 2010-09-24 16:26, pirms 14 gadiem
Iedvesmojoš un pārdomu vērts rakstiņš.

     [+] [-]

, 2010-09-24 16:53, pirms 14 gadiem
Raksts, kas man mudina mainīties un uzdrīkstēties, paldies, Sarmīte!

     [+] [-]

, 2010-09-24 18:16, pirms 14 gadiem
ļoti jauks raksts.

     [+] [-]

, 2010-09-25 00:45, pirms 14 gadiem
Paldies,Sarmīt,par šo rakstu! Tas patiesi lika padomāt , pārdomāt un piedomāt...

     [+] [-]

, 2010-09-25 17:35, pirms 14 gadiem
Paldies Sarmīt,tieši tagad esmu uz izvēles sliekšņa, un tik grūti šķirties no visa ierastā,pierastā un uzsākt ko jaunu.Jo īpaši grūti,jo jāuzsāk tālu prom no mājām.Jā,bet ja nemēģināt,tad var nekad neuzzināt kā būtu,ja būtu
No bērniem es pati mācos kā iet un uzdrīkstēties, un atkal iet, un mēģināt, ko jaunu,neierastu un nekrist izmisumā par neveiksmēm.Dzīve mums piedāvā tik daudz dažādu iespēju,tikai vajag iet un meklēt,iet un darīt,neapstāties pie maziem sasniegumiem un nekādā gadījumā pie neveiksmēm.Vēlreiz paldies par iedvesmojošo rakstu.

     [+] [-]

, 2010-09-25 18:06, pirms 14 gadiem
Jā, es arī aizdomājos par daudzām lietām...pievienojos visiem, kas teikuši paldies raksta autorei. ļoti, ļoti laikā runāt par šiem jautājumiem.

     [+] [-]

, 2010-09-25 20:42, pirms 14 gadiem
Es kaut kur lasīju, ka bērnu lielākā problēma ir viņu pašu vecāki Vecāki ir tie, kas bērniem iemāca šis ir labs, tas slikts, šo var un to nevar. Bērni mācās no vecākiem, bet ja vecāki veic lāča pakalpojumus un visu dara bērnu vietā, tad nav brīnums, ka bērns vienā brīdī pats neko vairs nevar, un interesantākais, ka viņš pat nezina, ka var būt savādāk. Tāpēc jau no mazotnes jāpieradina pie pastāvības un spējas uzņemties atbildību. Un labākais, ko vecaki var izdarīt, ir, netraucēt bērniem attīstīties ar saviem ierobežojošajiem uzskatiem, bet dāvāt mīlestību.

     [+] [-]

, 2010-09-26 09:29, pirms 14 gadiem
Jauks raksts, visu cieņu autorei. Patiesībā pēdējā laika labākais raksts par šo tēmu.

     [+] [-]

, 2010-09-26 10:28, pirms 14 gadiem
Esmu sajūsmā par šo rakstu, tiešām paldies Sarmītei. Pārlsīju divas reizes un arī draugiem ieteikšu izlasīt. VĒRTĪGI!!!

     [+] [-]

, 2010-09-30 10:51, pirms 14 gadiem
Vai cik brīnišķīgs raksts!

     [+] [-]

, 2010-09-30 22:31, pirms 14 gadiem
Lai mums visiem veicas un neieslīgsim apmierinātībā, nepaliksim komforta zonā, bet iesim uz priekšu!