Mazuļa desmitais dzīves mēnesis.
Mazulim šajā laikā fiziskajā attīstībā ir daudz jaunu sasniegumu. Māmiņai ar bērnu tas ir interesants novērošanas laiks, kad bērniņš spēj daudz vairāk nekā pirms tam.
Vēl mīļākās par pasakām,
Vakars ko stāsta,
Ir māmiņas rokas,
Māmiņas rokas,
Kas galvu man glāsta.
Rokas, kas ēdina,
Rokas, kas aijā,
Rokas, kas dziedina,
Rokas, kas paijā,
Dienu, kad nav
Ne saules, ne smieklu,
Rokas šīs padara
Gaišu un vieglu.
Vakars ko stāsta
Ir māmiņas rokas,
Māmiņas rokas,
Kas galvu man glāsta.
Rokas ne brīdi
Bez darba kas neguļ,
Drosmīgās rokas
Nemūžam kas negurst.
Māmiņas rokas,
Ar lūpām ko skaru,-
Kā lai par visu
Tām pateikties varu.
Barošana.
Lielākajai daļai bērnu šajā laikā nepieciešamas no septiņi simti piecdesmit līdz deviņi simti kalorijām dienām. Pusi no šīm kalorijām bērns uzņem ar mātes pienu vai piena maisījumu.
Fiziskā attīstība.
Tas ir rāpošanas periods. Šajā laikā vecākiem īpaši jāpieskata, lai uz galda neatrastos galdauts, kuru mazulis var noraut un uzgāzt sev virsū uz galda esošo saturu, vai citas karstas, plīstošas, asas lietas. Neatstājiet atvērtas vannas istabas un tualetes durvis, jo mazulim var interesēt tīrīšanas līdzekļi, kas tur novietoti utt.
Šajā vecumā gandrīz visi bērni jau rāpo un var stāvēt bez balsta, bet vēl pilnveido līdzsvara noturēšanas iemaņas, daži bērni staigā pieturoties, daži patstāvīgi var izdarīt dažus soļus un tikai nedaudzi bērni šaja laikā prot staigāt, turoties ar abām rokām pie balsta vai vecāku rokas. Bērns stabili sēž, var pagriezties sēžot. Viņš apgūst prasmi noturēt līdzsvarā sava ķermeņa svaru.
Mazulim ļoti patīk vērot ilustrācijas grāmatās, dejot, kad skan mūzika. Ja rokās var satvert, spēj pārvietot vairākus priekšmetus vienlaicīgi. Bērnam patīk spelēties ar ūdeni, bet, peldinot bērninu vannā, viņš noteikti japieskata. Bērnam interesē mazi priekšmeti, kurus vinš beidzot ir iemācījies satvert. Tieši tādēļ ir jāuzmana, lai pārak sīki priekšmeti netrastos viņa tuvumā, jo mazulis tos var iebāzt mutē.
Mazulis šajā laikā izdara daudzus sev ļoti svarīgus atklājumus, nepārtraukti nodarbojas ar rotaļlietu izmešanu no rokām, gultiņas vai manēžas. Māk noņemt sev cepurīti.
Bērnam, kurš mācās staigāt, nevajadzētu vilkt kajās apavus, jo tie var traucēt noturēt līdzsvaru. Ja grīda ir silta un tīra, vislabāk mazulim būtu mācīties staigāt basām kājiņam vai neslīdošās zeķītēs. Lai viņam būtu vieglāk kustēties, būtu ieteicams bērnam nodrošināt ērtu, brīvu apģērbu un labi piegulošas autiņbiksītes, kas neierobežo mazuļa kustības. Galvenais nesteidzināt bērnu, ja viņa sasniegumi vel nav pārāk ātri, katram veselam mazulim pienāks savs laiks, kad viņš iemācīsies stabili staigāt pats. Nodrošiniet viņam atbilstošus un drošus apstākļus staigāšanas mācībai un dodiet tik daudz laika, cik tas nepieciešams.
Pēc aktīvas dienas, bērnam ļoti svarīga ir atpūta un miegs, tāpēc jāparūpējas, lai viņam būtu droša un ērta gulēšana. Miegs ir svarīgs arī bērna attīstībai, kaut arī mazulis guļ iemidzis saldā miedziņā, viņa organisms darbojas, ražojot hormonus, kas veicina šūnu augšanu.
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]