Atbrīvo bērnu no bailēm!
Baiļu pamatā ir izdzīvošanas instinkts, tātad bailes ir nepieciešamas, lai paglābtu cilvēku no draudošām briesmām, taču mēdz būt arī nepamatotas bailes, ko bieži vien izjūt mazi bērni, tāpēc brīžos, kad bērns nav paklausīgs, nevajadzētu viņa bailes pastiprināt ar iedomātiem briesmoņiem, kas sēž skapī vai zem gultas.
Parasti lielāko daļu baiļu, bērns augot pamazām pārvar, taču dažreiz bērnības bailes vajā gadiem ilgi. Nekādā gadījumā bērnam nevajadzētu pārmest par viņa bailīgumu un gļēvulību. Tas situāciju tikai pasliktinās, turklāt vecāki tā var zaudēt bērna paļāvību uz pieauguša cilvēka prasmi palīdzēt grūtā situācijā un bojāt savstarpējās draudzīgās attiecības.
Vispirms jānoskaidro, no kā tieši bērns baidās, vai tie ir spoki, pasaku briesmoņi vai biedējoši murgi, kas nosapņoti pēc nejaukām kino ainām. Sapnī bērns mēģina izkliedēt bailes un spriedzi, ko nespēj atklāt dienā.
Uzzinot baiļu iemeslu, var sākt domāt, kā viņam palīdzēt. Gadās, ka bērns nespēj vārdos izskaidrot, kas viņam iedvesis bailes. Šādos gadījumos bērnam var dot savu baiļu "bubuli" uzzīmēt un lūgt, lai viņš pastāsta, kādēļ tas ir tik briesmīgs. Mazuļa stāstīto jāuztver nopietni, bez zobgalības un noniecinošas viszinības, citādi bērnam radīsies neuzticība vecākiem, bet bailes nemazināsies.
Vislabākais veids, kā tikt galā ar baiļu sajūtu, ir rotaļa, kurā bērns pārvēršas par varoni, kas uzveic iedomāto briesmoņa tēlu. Tā bērns jutīsies spēcīgāks un baiļu sajūta vairs nebūs tik nomācoša. Svarīgi, lai rotaļā aktīvi piedalītos pats pieaugušais. Īpaši iedarbīgs būs šis uzvaras solis, ja briesmoni izdosies notēlot smieklīgu un neveiklu, tā ļaujot bērnam saprast, ka viņa iztēles augļi nemaz nav tik baisi, kā viņš pirms tam domājis. Smiekli ir iedarbīgs ierocis pret bailēm un nedrošību.
Ja bērna bailes saistītas ar tumsu, var mēgināt ar viņu uzspēlēt paslēpes, pirms tam abpusēji vienojoties, ka telpās cita pēc citas tiks izslēgtas gaismas. Nekādā gadījumā uz to nav jāuzstāj, ja bērns to nevēlas, bet jāmēgina sarunāt, tā, lai pats bērns piekristu šādai rotaļai vai meklēt citu pieeju, kā cīnīties ar viņa bailēm.