Audzinam mantinieku jeb kā būt par labu tēti savam dēlam
Kā kļūt par labu tēti savam dēlam? Kas jādara, lai bērns pārmantotu labākās tēva (vīrieša) īpašības un veiksmīgi tiktu galā ar visiem šķēršļiem, kas viņu sagaida dzīves ceļā? Kā rīkoties, lai viņš pareizi uztvertu un vairotu vērtīgo pieredzi un gudrības spēku? Atbildīgs tēvs par to aizdomāsies jau pašā sākumā, t.i. vēl pirms viņa mantinieks būs nācis pasaulē.
Tēva loma dēla audzināšanā ir tik milzīga, ka ne katrs to var pat stādīties priekšā. Saprotams, ka mazulis nepiedzimst jau kā noformējies vīrietis- vīrišķās īpašības viņš iegūst ar gadiem, vērojot savu tēvu un mācoties no viņa, kā no dzīva piemēra.
Tāpēc- jo labāks būs piemērs, jo labāks audzināšanas rezultāts. Jo ātrāk tēvs sapratīs un pilnā mērā aptvers savu lomu ģimenē un dēla audzināšanā, jo efektīvāka būs dēla pieaugšana. Un jo spēcīgāka būs tēva ietekme dēla audzināsānā, jo augstāka būs vīrieša, kā ģimenes galvas, autoritāte.
Iespējas, kas bērna audzināšanā savulaik palaistas garām, diemžēl otrreiz netiek dotas. Tāpēc nevajag gaidīt, kad jau būs par vēlu; darboties vajag sākt nekavējoties.
Jau no pirmajiem mazuļa dzīves soļiem tēvam jākļūst par zēna audzinātāju un labāko draugu. jo tikai tēva un dēla starpā var pastāvēt tās īpašās attiecības, ko var nodēvēt par vīriešu biedriskumu. Tēvs nedrīkt aizmirstiet, ka mazais dēlēns vienmēr novēros viņu, pārņems viņa uzvedības stilu un viņa attieksmi, lai kāda tā arī būtu, pret pasauli.
Neskatoties uz visu savu aizņemtību, smago un nogurdinošo darbu, tēvam ir jāvelta maksimāla uzmanība savam dēlam. Dažiem vīriešiem, diemžēl, mēdz būt savas atrunas, piemēram, uzsvars uz naudas pelnīšanu, materiālo labumu iegūšanu (pie kam- paradoksāli!- tieši ar cenšanos peč materiāla nodrošinājuma saviem bērniem, tiek panākta atsvešināšanās no viņiem).
Ir arī tādi gadījumi, kad tēvs savas rūpes kompensē ar rotaļlietu vai tehnisku ietaišu iegādi, vienvārdsakot, tādējādi atpērkoties no bērna. Patiesībā tā ir kļūda, apzināta vai neapzināta, bet kļūda- vecāku kapitulācijas pazīme savu pienākumu priekšā.
Citi, savukārt, krīt citā galējībā, pieprasot pilnīgu paklausību, bezierunu pakļaušanos, pašu ieviestu noteikumu pedantisku izpildi.
Gan viens, gan otrs piemērs ir slikts un pat kaitīgs bērnam.
Kļūdas audzināšanā pārāk dārgi maksā un nākotnē atsauksies tieši uz pašu audzēkni. Pastāv risks, ka dēls pārņems nepareizus uzskatus un attieksmi pret savu nākamo sievu, nākamajiem bērniem un vispār pret reālo dzīvi. Sekas var būt pat ļoti skumjas. Tieši tāpēc tēvam jākļūst par labu paraugu savam dēlam, ar savu attieksmi un uzvedību parādot patiesās dzīves vērtības.
Katrs puisēns vēlas saņemt palīdzību savā dzīves izziņas procesā. Rezultātā tēvam (dēla izpratnē) jāzina un jāmāk viss. Viņam jārūpējas par bērna pilnvērtīgu attīstību. Un šeit runa nav par kaut kādu sausu informāciju vai vārdiskiem skaidrojumiem, bet gan par pašu izziņas metodi, kas rodas kopīgās nodarbēs un kopīgā laika pavadīšanā.
Tēvam jāiemāca savam dēlam tikt galā ar saimniecību, uzņemties atbildību utt. Protams, jāsāk ar mazumiņu, piemēram, uzslaucīt grīdu, sakārtot savas rotaļlietas.
Ar laiku bērnam jāliek saprast, kas ir nauda, no kurienes tā rodas un kā tiek tērēta. Jāizstrādā pareiza bērnu attieksme pret naudu, norādot, ka tā dzīvē nav galvenais un nav nekāds pielūgsmes objekts, tajā pat laikā paskaidrojot, ka nauda neaug kokos, tāpēc tā ir jānopelna ar savu darbu.
Vēl jāmāca savam bērnam būt atbildīgam, atbildēt par saviem vārdiem un darbiem un pildīt solījumus. Tēvam jānodod dēlam savs spēks un pārliecība, jāiemāca cienīt likumus.
Un, protams, nedrīkst aizmirst par pareizu attieksmi pret sievietēm. Bruņnieciska attieksme pret dāmām tikusi novērtēta visos laikos. Diemžēl dažiem vīriešiem šķiet, ka viņi ir krietni pārāki par pretējo dzimumu, viņi skatās uz sievietēm it kā no augšas, brižiem gandrīz vai nicinot tās. Tāds tēvs jau zemapziņas līmenī iepotēs savam bērnam aplamus uzskatus par ģimenes dzīvi.
Ļoti svarīgas ir tēva morālā stāja un uzvedības normas. Piemēram, ja vīrietis smēķē vai lieto alkoholu, ko viņš varēs pateikt savam dēlam, ja pamanīs pie viņa tādus pašus netikumus? Par kādu autoritāti šeit varam runāt? Paruna par ābeli un ābolu, kas nekrīt tālu no tās, ne velti radusies. Tā nu sanāk, ka grūti audzināmie pusaudži rodas no nepareizi domājošiem tēviem.
Parasti tēvam uzaudzināt dēlu ir daudz grūtāk nekā meitu. Un tieši tas, ka abi ir viena dzimuma, pie pareizas audzināšanas kļūst par pamatu viņu stiprajai draudzībai. Tāpēc- vīrieši, esiet modri, atceraties, ka jūsu dēls nākotnē arī būs vīrs un tēvs. Reaģējiet nekavējoties uz jebkurām izmaiņām viņa uzvedībā, savlaicīgi izlabojot visas iespējamās novirzes un kļūdas. Citādi pēc tam var būt par vēlu.
Un noteikti neaizmirstiet katru brīvu brīdi pavadīt kopā ar savu dēlu. Izdomājiet jautras spēles, dodieties neaizmirstamos piedzīvojumos un jūs drīz vien kļūsiet savam dēlam par labāko tēti pasaulē.
Apgāda "JUMAVA" izdotā "Tēva un dēla grāmata" ir praktisks padomdevējs ik dienai, lai kopā būšana būtu vēl priecīgāka!
Šajā grāmatā apkopotas daudzas oriģinālas idejas un ierosmes, lai jūs varētu kļūt par lieliskāko tēti pasaulē! Mājās, dārzā vai brīvā dabā- it visur var atrast iespēju izdomas bagāti un radoši pavadīt laiku kopā ar dēlu, izpelnoties no viņa neviltotu sajūsmu un priekpilnu mirdzumu acīs!
Visas piedāvātās idejas var īstenot bez liekiem tēriņiem dārgu materiālu iegādei, arī profesionālas amatnieka iemaņas nebūs vajadzīgas. Ja dēls kādas idejas īstenošanas vēl ir par mazu, noteikti varat to pārveidot. Arī mamma, protams, var reizi pa reizei ielūkoties šajā grāmatā, lai atrastu kādu ierosmi. Ļoti iespējams, ka arī jūsu meitai kāda no grāmatā aprakstītajām nodarbēm šķitīs interesanta.
Pat vecmāmiņa un vectētiņš te atradīs ko atbilstošu svētdienas pēcpusdienas izklaidei.
Svarīgākais- visi iesaistītie gūst prieku, labi pavada laiku un izbauda kopā pavadītos mirkļus!
Lasi un iedvesmojies!