Laupīšanas un kā no tām izvairīties
Zagļiem un laupītājiem visvieglāk uzveicamie upuri ir bērni, jo viņi ir fiziski vājāki. Šeit Tu vari uzzināt, kā sevi pasargāt un kā rīkoties bīstamās situācijās.
- Visbiežāk uzbrucēji upurim prasa uzsmēķēt un neatkarīgi no tā - ir vai nav prasītais - pēc tam tiek prasīta nauda. Tāpēc Tev tomēr vajadzētu būt uzmanīgākam pret šādiem «prasītājiem» un iespēju robežās izvairīties no kontakta ar šādu personu, vēl jo vairāk, ja šī persona šķiet aizdomīga, it sevišķi diennakts tumšajā laikā.
- Tāpat pēdējā laikā arvien biežāk nauda, mobilie telefoni, kā arī citas personīgās mantas tiek atņemtas nepilngadīgajiem. Izmeklējot šādus gadījumus, bieži vien izrādās, ka vainīgās personas ir bijušas pazīstamas ar cietušo un «draugs» apzog draugu, vai arī to pēc savstarpējas vienošanās izdara trešā persona. Ievērojams skaits nepilngadīgo aplaupīšanas vai apzagšanas gadījumu noticis pēc pulksten 23.00, tas ir laikā, kad nepilngadīgai personai ir jāatrodas mājās. Bieži vien šie cietušie ir lietojuši arī alkoholiskos dzērienus.
- Nekarini telefonu kaklā, jo tas var kļūt par ēsmu zaglim. Izvēlies drošāku vietu mobilā telefona glabāšanai.
- Ja kāds Tev lūdz: „Iedod, lūdzu, savu mobilo telefonu, es uzpīkstināšu, lai man atzvana, un es to Tev tūdaļ atdošu!” NEKĀDĀ GADĪJUMĀ nedod savu telefonu, jo vairumā gadījumu aizdotais telefons netiek atdots. Tas gan nenozīmē, ka nevajag palīdzēt cilvēkam, kurš iekļuvis nelaimē, taču te gan jāatceras, ka nelaimes gadījumā pieaugušie pēc palīdzības visdrīzāk vērsīsies pie pieaugušā.
- Ja pret Tevi tiek pielietots fizisks spēks vai izteikti draudi, piemēram: „Ja Tu man neatdosi telefonu, es Tev iesitīšu”, atceries, ka Tava veselība un dzīvība ir dārgāka par jebkuru mantu. Jebkur draudi ir uztverami nopietni. Novērtē situāciju! Ja ir iespējams aizbēgt, tad bēdz uz sabiedrisku vietu, piesaisti cilvēku uzmanību ar kliedzieniem. Diemžēl uz palīgā saucieniem sabiedrība dažkārt nereaģē, tāpēc mēģini izkliegt kaut ko neikdienišķu, piemēram, „ugunsgrēks!”, kas varētu vairāk pievērst apkārtējo uzmanību, kā arī pārsteigt laupītāju, tādējādi šo brīdi Tu vari izmantot, lai bēgtu. Ja tuvumā neviena nav, labāk atdod to, ko laupītājs prasa. Noteikti pastāsti vecākiem par notikušo. Ja Tu kopā ar vecākiem vērsīsies policijā ar iesniegumu par notikušo, Jūs, iespējams, ne tikai atgūsiet savas mantas, bet arī būsiet pasargājuši no uzbrukumiem daudzus citus bērnus.
- Vislabāk laupītāju ir pārsteigt ar neadekvātu uzvedību, tādējādi „izsitot viņu no sliedēm”. Neaizmirsti kārtīgi nopētīt, kā laupītājs izskatās, lai vēlāk varētu viņu raksturot. Ja Tu tomēr esi kļuvis par upuri, nekavējoties zvani policijai!
Informācija: sargi-sevi.lv