Pieaugušie ir tie, kuri veido bērniem drošu vidi sētā un dārzā
Līdz ar skolēnu brīvdienām un silto laiku bērniem ir lielākas iespējas aktīvi darboties arī sētā un dārzā, bet Starptautiskā bērnu aizsardzības diena atgādina par pieaugušo atbildību, lai šī atpūta mūsu mazākajiem līdzcilvēkiem būtu pietiekami droša.
“Vecāki uzņemas vislielāko atbildību par saviem bērniem, bet mazajiem esot sabiedrībā, līdzatbildīgi esam arī mēs – pārējie pieaugušie. To, ka daudzi pieaugušie ievērojami uztraucas par bērnu drošību, novērojuši arī veikalu tīkla K-Rauta klientu konsultanti. Piemēram, iegādājoties preces atpūtai, tiek uzdoti jautājumi, no kāda vecuma tās var lietot bērni, kāds papildus aprīkojums nepieciešams viņu drošībai. Dažādie sadzīves negadījumi apliecina, ja arī ģimenē nav nepilngadīgu bērnu, tomēr dārza un sētas labiekārtošanā no drošības viedokļa būtiski rēķināties ar viņu iespējamo klātbūtni, piemēram, viesībās,” atgādina AS Rautakesko Mārketinga komunikāciju nodaļas vadītāja Ieva Zlaugotne.
Dārza ainavā saimnieki bieži vien iekļauj dīķi, ko būtu ieteicams norobežot ar nelielu sētiņu vai pat pārklāt ar speciālu sietu. Populāri ir piepūšamie baseini, un bērnus to tuvumā vajadzētu īpaši pieskatīt. Ja bērni plunčājas piepūšamajā baseinā, nepieciešama nepārtraukta pieaugušo uzraudzība.
Savukārt izvēloties batutu, papildus drošībai vajadzētu padomāt arī par aizsargtīklu.
No drošības viedokļa būtiska loma ir mājas sētai un tās vārtiem, kuriem vienmēr vajadzētu būt lietošanas kārtībā un aizvērtiem. Ja ir automātiskie vārti, tos darbinot, jābūt sevišķi uzmanīgiem, lai nejauši nesaspiestu bērnus.
Bērni labprāt palīdz pieaugušajiem, vai arī vēlāk paši mēģina atdarināt redzēto, tādēļ īpaši rūpīgai attieksmei jābūt pret darbarīkiem, dārza mazo tehniku, vadiem. Bērniem jāskaidro par riskiem, ko šie priekšmeti var radīt, kā arī kā alternatīvu var piedāvāt rotaļu darbarīkus. Īpaši jāsargā bērni no piekļūšanas dažādām dārza ķimikālijām, nesen ar tām apsmidzinātiem augiem. Sevišķi bīstams elpceļiem ir degšķidrums, ko izmanto grila, dārza kamīna iekuram. Kad šie dārza pavardi ir uzkarsuši, bērniem nevajadzētu ļaut tiem tuvoties līdz pat pilnīgai atdzišanai. Lai arī kā viņiem pieaugušo uzraudzībā gribētos iesaistīties ēdiena gatavošanā, jāatceras par uguns radīto risku.
Īpaša uzmanība jāpievērš rotaļu laukumu ierīkošanai, tiem jāatrodas pieaugušajiem labi pārredzamā un vēlams daļēji noēnotā vietā. Mazāko bērnu ērtībām rotaļu laukumu var papildināt ar dabīgu vai mākslīgu segumu, lai mazinātu iespējas sasisties. Jāvelta uzmanība pārējo tuvumā esošo dārza elementu izvietojumam rotaļu laukuma tiešā tuvumā, jo bērni var gūt traumu uzkrītot uz stabiņiem, laukakmeņiem utml. Izvēloties konkrētus rotaļu elementus, jāņem vērā katra ierīkošanas instrukcija, jāievēro drošības zona starp tiem.
Informāciju sagatavoja::
Ieva Zlaugotne,
AS Rautakesko Mārketinga komunikāciju nodaļas vadītāja
Tālr.+37167810090
e-pasts: ieva.zlaugotne@rautakesko.lv