Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:378, Did:0, useCase: 3


Viss, kas būtu jāzina par preču zīmju reģistrāciju

Redakcija
Redakcija


Preču zīmes reģistrācija pasargās Jūsu intelektuālo īpašumu, taču jāņem vērā, ka reģistrācijas process nav tik viegls, jo ir svarīgi zināt vairākus pamatnoteikumus pirms sākt reģistrāciju.

Ja reģistrācijas procesā tiks pieļautas kādas kļūdas, tad var nākties saņemt pieteikuma noraidījumu, un tas var radīt nevajadzīgus strīdus un nesaskaņas nākotnē. Lai tas nenotiktu ir svarīgi ņemt vērā vairākas lietas un būt informētam par to, kā notiek reģistrācijas process.

1. Izlemiet, kāds būs preču zīmes veids

Pastāv vairāki varianti, kā var reģistrēt preču zīmes, tāpēc no sākuma ir jāizlemj, kāds būs preču zīmes veids. Var reģistrēt vienu vai arī vairākus no šiem veidiem:

• Vārdiska – viens vai arī vairāki vārdi, bez grafiska dizaina (piemēram, PHILIPS, VOLVO);
• Grafiska – konkrētā fontā vai formā atveidots kāds vārds, logo, vai arī logo kopā ar vārdiem, kā arī specifisks krāsu tonis vai sajaukums. Tās var būt gan melnbaltas, gan krāsainas;
• Telpiska – sastāv vai pāriet trīsdimensionālā formā;
• Kombinēta – visu iepriekšminēto elementu sajaukums (piemēram, etiķete);
• Īpaša veida jeb speciāla – skaņas vai gaismas signāli u.tml.

2. Nolemiet, kādā teritorijā Jūs vēlaties reģistrēt preču zīmi

Jūs varat reģistrēt preču zīmi valsts, reģionālā, Eiropas Savienības vai starptautiskā līmenī. Jāpatur prātā, ka nepastāv iespēja, kā visas pasaules preču zīmes reģistrācija, tāpēc ļoti svarīgi ir laicīgi izvērtēt uzņēmuma pašreizējos un nākotnes plānus tirgus teritoriju ziņā

Ņemiet vērā, ka starptautiskā līmeņa reģistrēšana vispirms būs jāsāk ar reģistrāciju valsts līmenī, un pēc tam jāiesniedz starptautisks pieteikums Pasaules Intelektuālā īpašuma organizācijai (WIPO).

3. Aprakstiet preces vai pakalpojumus, uz kuriem attiecas preču zīme

Katru preču zīmi reģistrē klasēs atbilstoši Nicas klasifikācijai. Tāpēc svarīgi ir arī noteikt, kurai klasei pieder Jūsu produkti vai pakalpojumi.

Nicas klasifikācijas klašu iedalījums ir pieejams šeit.

Skaidrojums latviešu valodā ir pieejams šeit.

Labs palīgs, lai noteiktu pareizo preču vai pakalpojumu klasi ir “TMclass”.

4. Obligāti pārbaudiet reģistrēto preču zīmju bāzi

Kad jau ir nolemts, kā preču zīme izskatīsies un kur to reģistrēsiet, ir svarīgi noskaidrot, vai tās reģistrācija neradīs nekādas nesaskaņas ar citām personām. Vai šāda preču zīme jau iepriekš nav reģistrēta, vai arī ļoti līdzīga?

To var noskaidrot šajās bezmaksas datu bāzēs:

• Latvijas Republikas Patentu valdes datubāzes Preču zīmju meklēšanas reģistrs;
• Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma biroja (EUIPO) datubāze;
“TMview” datubāze konkrēti starptautiski reģistrētu preču zīmju meklēšanai.

Ja attiecīgajā teritorijā atradīsies reģistrēta vai pieteikta preču zīme, kas ir identiska vai līdzīga Jūsu un attieksies uz tāda paša veida precēm vai pakalpojumiem, tad vajadzētu apsvērt iespēju nomainīt savu preču zīmi, vai arī sazināties ar reģistrētās preču zīmes īpašnieku un lūgt atļauju savas preču zīmes reģistrēšanai.

5. Preču zīmju reģistrācija

Nacionālā preču zīme

Preču zīmes reģistrācija lielākoties sākas vienas valsts teritorijā. Lai reģistrētu savu preču zīmi Latvijā, to var veikt Latvijas Republikas Patentu valdē.

Pieteikuma veidlapu Jūs varat apskatīt šeit.

Svarīgi ir atcerēties, ka pieteikumu iesniedz latviešu valodā, ja to nav iespējams izdarīt, tad Jums būs nepieciešama patentpilnvarnieka palīdzība, kuru var atrast šeit.

Eiropas Savienības vai citas valsts un starptautiskā preču zīmes reģistrācija

Lai pieteiktu reģistrāciju ES, var izmantot tiešsaistes pieteikuma iespēju.

Lai veiktu preču zīmes starptautisko reģistrāciju, sākumā ir jaiesniedz pieteikums vietējam preču zīmju reģistrācijas birojam, kas to nosūtīs Pasaules Intelektuālā īpašuma organizācijai (WIPO). Vairāk informāciju varat meklēt šeit .

7. Preču zīmes reģistrēšanas izmaksas

Latvijas Republikas Patentu valdes izmaksas ir pieejamas šeit.

ES nodevu saraksts ir skatāms šeit.

Kalkulators, kas palīdzēs aprēķināt starptautiskās reģistrācijas izmaksas ir pieejams šeit.