Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:378, Did:0, useCase: 3


5 vienkārši veidi, kā sakrāt naudu gada laikā

Redakcija
Redakcija

Iedomājieties, ka esat lielas apņemšanās priekšā – iekrāt naudu ceļojumam vai citai lielākai iecerei. Krāšanas pieredze minimāla, un uzdevums sakrāt kaut dažus simtus šķiet neiespējamā misija. Kā rīkoties?

Patiesība ir tāda, ka arī sākot krāt ar pavisam mazu summu, iespējams sasniegt nosprausto mērķi.

Cik lielu daļu no ienākumiem ik mēnesi iespējams iekrāt

Uz savu budžetu jāpaskatās reālistiski. No mēneša ienākumiem vispirms jāatskaita visi obligātie izdevumi (tostarp par pamatvajadzībām) un summa, kas tiek tērēta citām vajadzībām. Tad radīsies atlikums, ko jau iespējams novirzīt uzkrājumiem. Šai summai vajadzētu būt aptuveni 10 līdz 20 procentu robežās no kopējiem ienākumiem.

Protams, uzkrājamā summa atkarīga no faktiskā naudas apjoma - ja ikmēneša pamatvajadzību apmierināšanai tiek tērēta vairāk nekā puse no kopējiem ienākumiem, tad naudas citām vajadzībām un arī uzkrājumiem būs mazāk. No šiem aprēķiniem drīz kļūst skaidrs, ka tēriņi citām vajadzībām ir tie, uz kuru rēķina ir iespējams iekrāt.
Naudas iekrāšana sākas ar tās ietaupīšanu

Lai no saviem šī brīža ienākumiem izdotos iekrāt, nāksies pievērsties saviem neparedzētajiem, impulsu vai vēlmju izdevumiem. Iesakām vismaz mēnesi skrupulozi fiksēt visus izdevumus un mēneša beigās izvērtēt, kur ticis tērēts un kādas summas. Jūs pārliecināsieties, ka daudz naudas iztērēts par mazām, bieži pat nebūtiskām lietām.
No kaut kā atsakoties, samazinot pirkuma regularitāti vai aizstājot ar alternatīvu, iespējams ietaupīt ievērojamu summu. Tā ir jūsu iespēja sakrāt vēlamo summu jau ar esošajiem ienākumiem.

Padariet krāšanu par ieradumu

Lai iemācītos krāt naudu, ir nepieciešams to padarīt par ieradumu. Naudas krāšana nav saistīta ar ienākumu lielumu, bet regulāru, kaut nelielu summu novirzīšanu uzkrājuma veidošanai. Jaunu ieradumu veidošana ir process, kurā vēlamā darbība kļūst automātiska.

Diemžēl jaunus ieradumus ir grūti izveidot, tādēļ process prasa pašdisciplīnu un reālu mērķi, kura sasniegšana būtu visu pūļu un atteikšanās vērta. Mērķa sasniegšanu ieteicams sadalīt pa posmiem, lai varētu atzīmēt mazās uzvaras – starpposmu sasniegumus, un beigās svinēt lielo uzvaru.

Kad veikti visi sagatavošanās darbi, atliek izvēlēties krāšanas paņēmienu. Dažiem būs piemērots radikālāks krāšanas veids, bet citi dos priekšroku mazākām summām. Neatkarīgi no izvēlētā paņēmiena, jau pirmajā mēnesī jūs būsiet tuvāk savam mērķim. Lai tas iedvesmo!

Ir dažādi krāšanas paņēmieni - izmēģiniet kādu no šiem vai izdomājiet savu!

● Varat, piemēram, pirmajā mēneša nedēļā uzkrājumā ielikt piecus eiro, otrajā - desmit, trešajā - piecpadsmit, ceturtajā - divdesmit. Kopā mēneša laikā tā varēsiet iekrāt 50 eiro, kas gada laikā būs jau 600 eiro.
● Ja ambīcijas un iespējas ir lielākas, varat katru dienu atlikt atbilstošu summu, piemēram, pirmdien - vienu eiro, otrdien - divus, trešdien - trīs utt. Nedēļas laikā tie būs 28 eiro, savukārt gada laikā varat rēķināties ar sakrātiem 1456 eiro
● Klasiska stratēģija ir izvēlēties, cik procentus no ienākumiem ik mēnesi varēsiet novirzīt uzkrājumam. Piemēram, ja Jūsu ienākumi ir 800 eiro, un varat savam sapnim novirzīt 10%, pēc gada Jūsu uzkrājums būs 960 eiro
● Efektīvi un ērti ir banku piedāvātie risinājumi, piemēram, krājrīks. Maksājot ar karti, katrs maksājums tiks noapaļots līdz veselam eiro un starpība automātiski tiks ieskaitīta krājkontā. Piemēram, ja pirkums maksā 0,62 eiro, tad Jūsu krājkonts automātiski tiks papildināts par 0,38 centiem
● Tāpat vērts padomāt arī par iespēju pieslēgt automātisko maksājumu interneta bankā.

Nereti efektīvu uzkrājuma veidošanu kavē iepriekš pieņemti nepārdomāti finanšu lēmumi, piemēram, lielas kredītsaistības. Tādā gadījumā var noderēt kredītu apvienošana, par ko vairāk var uzzināt šeit.

Savukārt, kad lielākā daļa naudas sakrāta, bet laika gaidīt vairs nav, noderēt var pārdomāts aizdevums. Šobrīd pieejami dažādi naudas kredītu veidi, taču pirms aizņemšanās rūpīgi jāizvērtē sava maksātspēja.