Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:247, Did:0, useCase: 3


Par mandalām un loka šaušanu

Mandala (sanskritā „aplis, izkārtojums”) ir unikāla mākslas forma, kas sastopama visās kultūrās un reliģijās. Tradicionāli mandala ir aplis ar centrālo punktu, kas atrodas kvadrātā. Aplis attēlo kosmosa bezgalību, kvadrāts - pasaules kārtību. Smilšu mandalas veidošana ir Tibetas budisma tradīcija.

Mandalu veido no centra uz malām - vispirms uzzīmē ģeometriskās līnijas un tad tās aizpilda ar dažādu toņu smiltīm, izmantojot caurulītes un piltuves. Savas izsmalcinātības, detalizēto nianšu un apjoma dēļ šis darbs var ilgt pat vairākas nedēļas, taču, tikko smilšu mandala ir pabeigta, to izjauc, tādējādi simbolizējot visu lietu pārejošo dabu un šīs pasaules nepastāvību. Mandalu veidošana ir arī mākslas terapijas veids, kas palīdz atbrīvoties no nemiera, līdzsvarot emocijas, rast skaidrību un vieglumu.

Festivāla Ad Lucem norises laikā radošajā darbnīcā būs iespēja gan krāsot un zīmēt mandalas, gan veidot savu individuālo smilšu mandalu. Pēc mandalas izjaukšanas krāsainās smiltis var sabērt stikla traukā, izveidojot brīnišķīgu dekoru.

Loka šaušana droši vien daudziem no mums, bērnībā klausoties stāstus par indiāņiem un robiniem hudiem, sirdīm lika iepukstēties straujāk, iztēle gleznoja ainas par drosmīgiem klejojumiem ar vienmēr mērķī trāpošu loku plecā.
Šaušanu ar loku cilvēce pazīst kopš agrīnā akmens laikmeta, taču viduslaikos tā kļuva arī par meditācijas metodi, galvenokārt Japānā, kur tā ieviesās kā viens no dzenbudisma elementiem (kyū-dō, "loka ceļš”). Mūsdienās visā pasaulē ir aptuveni pusmiljons kyudo entuziastu, no kuriem vairāk nekā 130 tūkstošiem ir meistarības pakāpes, turklāt kyudo ir viena no disciplīnām, kas iekļauta Japānas skolu programmās.
Šaušana ar loku sevī apvieno nepieciešamās kvalitātes harmoniskas personības izaugsmei, Austrumos tā tiek uzskatīta par meditācijas formu. Tā attīsta koncentrēšanās spēju, koordināciju un paškontroli, spēcina muskulatūru, vairo izturību, koriģē stāju, māca pacietību, audzina raksturu un ienes iekšēju mieru.

Festivāla Ad Lucem veidotāji piedāvā ikvienam interesentam iemēģināt roku šaušanā ar loku un atklāt sev jaunu vaļasprieku, vai pat nopietnu attīstības ceļu.