Brīnumainais zirgs - vienradzis
Kas gan nav dzirdējis par šo brīnumaino radību? Katrs bērnībā izsapņojām kā ar šādu zirgu varētu laisties tālēs. Tomēr kas vienradzis ir bijis mūsu senču skatījumā? Kā mītu uztvēra, ko par to domāja? Ja jūs tas ieinteresē, varbūt ir vērts izlasīt!
Šis debesu rikšotāju radinieks, lai arī kādreiz ir dzīvojis uz zemes, nekad nav atzinis neviena varu pār sevi un nevienam nekad nav piederējis. Viņu savaldīt varēja tikai nevainīga jaunava.
Visdīvānākais vienradzis bija persiešiem – ar trim kājām, sešām acīm, deviņām mutēm un bodu ragu. Viņš stāv okeāna vidū un ar savu brīnumragu attīra viļņus no netītumiem.
Senajā Ķīnā vienradzi dēvēja par Cilinu. Tas aprakstīts dažādi, bet apmēram kā alnis, tikai mazāks augumā ar vilka kaklu, vērša asti, vienu ragu pierē ar mīkstu punu galā. Tas bijis dažādās krāsās. Tā parādīšanos saistīja ar miera iestāšanos un dabas uzplaukumu.
Krievu „slepenajās” grāmatās var atrast stāstījumus par zirgiem līdzīgu, negantu un neuzvaramu zvēru indriku, kura spēks ir apslēpts ragā.
Sižets par vienradža sagūstīšanu ar jaunavas palīdzību bieži tika izmantots baznīcas tēlniecībā, laicīgajā glezniecībā un heraldikā.
Pilnīgi iespējams, ka vienradži savulaik dzīvojuši ar cilvēkiem kā kaimiņi, bet bija spiesti aiziet un noslēpties, lai neizmirstu un, lai viņus neiznīcinātu mednieki it kā ar brīnumaino spēku apveltītā raga dēļ.
Ne velti mēs citējam fantastisko literatūru. Varbūt to autori cenšas uzjundīt mūsos atmiņas un senaizmirstas zināšanas, lai tādējādi atgrieztu dzīvē vienradzi no tām noslēpumainajām vietām, kur viņš visu šo laiku ir slēpies?