Padomi, lai konservēšana izdotos
Konservēšana savulaik bija dzīves diktēta nepieciešamība, tad tā kļuva vairāk par vaļasprieku, ko veicām ar baudu un pēcāk tīksmīgi izgaršojām, jo paša gatavots vienmēr ir labāks, un nekas tam nespēj līdzināties. Bez tam, ir zināms , ka sliktākajā gadījumā - ja neizdosies vai nepietiks - veikala izvēle vienmēr ir pietiekami liela. Tomēr gribas šo nodarbi veikt pareizi un eleganti, lai ziemā nekas nespētu aptumšot prieku par vasaras un rudens pūliņiem.
- Konservu glabāšanas ilgums un kvalitāte galvenokārt ir atkarīga no burciņu tīrības - tās rūpīgi jādezinficē. Pēdējā laikā gan speciālisti apgalvo, ka pietiek, ja burciņas rūpīgi izmazgā ar ūdeni, kam pievienots speciāls trauku mazgāšanas līdzeklis, un pēc tam izskalo verdošā ūdenī. Tas pats sakāms arī par vāciņu sagatavošanu.
- Arī virtuvei konservēšanas laikā jābūt ļoti tīrai. Pat niecīga, uz galda vai karotē palikusi maizes drupatiņa var konservus sabojāt.
- Arī ogām, dārzeņiem un augļiem jābūt svaigiem un nebojātiem. Vecais princips, pie kura pieturas ne viena vien saimniece (tos bojātos vārīsim zaptē) diemžēl lielākoties beidzas bēdīgi, jo konservi, pirmkārt, iegūst nepievilcīgu izskatu un otrkārt, ātri vien sabojājas, bet pati saimniece vainu meklē citur - sliktā cukurā, nepareizā ūdenī utt.
- Marinādes gatavošanai vienmēr jāņem tīra karote, jo gadījumā, ja karote pēc pirmās nogaršošanas tiek izmantota vēlreiz, siekalas var izraisīt rūgšanas un bojāšanas procesus.
- Burciņas, kurās tiek pildīta verdoša marmelāde vai marināde, nedrīkst turēt uz auksta galda, jo tad tās var saplīst. Konservēšanai mājās ieteicams izmantot izmanot ''rūdītās'' burciņas, kurās jau bijuši konservi un kuras tikušas karsētas.
- Pēc konservu iepildīšanas jānotīra burciņu mala, jo gadījumā, ja uz tās būs uzlijusi marmelāde vai kas cits, vāciņu nevarēs uzlikt tik cieši, cik tas vajadzīgs.
- Etiķim, ko izmanto marinādēm, jābūt vismaz 4%, taču labāk, ja tas ir 5% vai 6%. Mājās gatavotu etiķi ieteicams izmantot tikai tad, ja ir zināms precīzs skābes daudzums.
- Etiķa marinādei ne vien pilnībā jāpārklāj dārzeņi, bet jāsniedzas līdz burkas maliņai , lai paliktu pēc iespējas mazāk vietas gaisam.
- Ja, gatavojot cukura sīrupu, uz 1litru ir vairāk par 200 g cukura, tad ogas un augļi burciņā ceļas augšup.
- Konservēšanai vispiemērotākās ir burciņas ar aizskrūvējamu vāku, taču, ja tādu nav, tad, protams, var izmantot tradicionālos metāla vāciņus, vien jāraugās, lai gumija nebūtu ieplaisājusi vai kā citādi bojāta.
- Marmelādei un ievārījumam var izmantot arī citus stikla traukus, kuriem vāciņa vietā lieto speciālo konservēšanas celofānu (nevis caurspīdīgo pārtikas plēvi). Celofāna vienu pusi samitrina, pēc tam to ar sauso pusi uz leju pārklāj pāri burciņai ar verdošu saturu, nogludina un piestiprina ar gumiju.