Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource44 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource44), Fid:9, Did:0, useCase: 3


Gardēžu tendences šai vasarai

Redakcija
Redakcija

Vasara ir kā radīta baudai - gardas maltītes, pastaigas gar jūras krastu un šalcošs priežu mežs. Perfekti pagatavots ēdiens sniedz nepieciešamo enerģijas lādiņu, laba kompānija lieliski uzlabo garastāvokli, bet apkārtējā vide iedvesmo jauniem sasniegumiem, uzskata koncepta “Labi ēdam, labi dzīvojam” eksperte Siranuša Giričeva.

Dienas pamatā - iedvesmojošas brokastis

“Ierasti runā par izsmalcinātu vakariņu ēdienkarti, bet, mūsuprāt, brokastis ir galvenā ēdienreize, kas rada noskaņu visai dienai. Aizraujošas etniskās brokastis, kas tiek baudītas restorānā, ir šā gada viskarstākā tendence,” stāsta Giričeva.

To pamatā ir tradicionālo brokastu ēdienu, piemēram, omlešu pārveidošana, pievienojot sastāvdaļas no dažādām nacionālām virtuvēm. Tā restorānā “Della Mamma” ir iespējams nobaudīt omleti taizemiešu gaumē ar lasi, kokosriekstu pienu, zaļajiem lociņiem un čili.

Tāpat aizvien populārākas kļūst arī dažādu Eiropas valstu brokastis. Kā Latvijā visiecienītākās Giričeva min īstas angļu brokastis, kā arī itāļu fritattu - omletei līdzīgs ēdiens, kuru papildina ar dažādām sastāvdaļām: gaļu, sieru, dārzeņiem vai pat pastu.

Ēdienkartē atgriežas vienkāršība un “tīras” garšas

Mūsdienu viedās tehnoloģijas nu jau spēj gan uzturēt māju kārtībā, gan arī sagaidīt mājiniekus ar jau gatavām vakariņām. Taču, vai viedierīces jebkad spēs sakombinēt sastāvdaļas tā, ka veidosies neaizmirstams garšu lidojums?

“Neticu, ka labus pavārus jelkad būs iespējams aizstāt ar robotiem, jo šajā darbā viss ir saistīts ar garšas izjūtām un cilvēcisku ziņkāri. Nu kā gan robots spētu novērtēt, piemēram, liellopu gaļas kvalitāti?” pēc Jūrmalas garšu festivāla atklāšanas teic slavenā restorānu tīkla “Nobu” pārstāvis Nikoss Skamnakis.

Leģendārā japāņu šefpavāra Nobojuki “Nobu” Matsuhisa restorānu recepšu pamatā ir divi principi: vienkāršība un garšu tīrība. “Proti, nekādas molekulārās virtuves vai līdzīgu untumu. Un mūsu klienti to novērtē. Seksuāls ēdiens – tā viņi saka,” atklāj Skamnakis.

Zinātāji stāsta, ka šos principus savā virtuvē ir gatavs pārņemt ne viens vien pavārs visā pasaulē, vienlaikus strādājot pie dažādu neparastu garšu salikumiem. Taču tāpat tiek liela uzmanība pievērsta, lai produkti būtu sabalansēti un zināmas izcelsmes.

Svarīgi: nekautrējies pavāram vaicāt par produktu izcelsmi. Vai zemnieki, kas piegādā dārzeņus, ir uzticami un patiešām nelieto pārāk daudz ķimikāliju; vai zivis, gaļas lopi ir audzēti dabai un dzīvniekiem draudzīgā veidā? Atbildes uz šiem jautājumiem liecinās, ka restorāns domā par kvalitāti, savukārt kādam citam restorāna pārstāvim tas būs kā stimuls turpmāk aizdomāties par to.

“Mēs kļūstam aizvien zinošāki, tādēļ ar baudu ēdam veselīgus, gardus ēdienus gan restorānos, gan arī mājās. Vislabāk – ēdienus, kas tapuši no produktiem, kuru izcelsme ir zināma, vai ir pašu gatavoti. Tādēļ arī garšu festivālā iekļāvām meistarklases, ka ļauj smelties iedvesmu labākai dzīvei,” stāsta Giričeva.

Biešu un kazas siera salātus nomaina brieža gaļa

Latvijas pavāriem patīk “fusion” stila virtuve, proti, dažādu gatavošanas stilu un paņēmienu kombinēšana, skaidro Jenzis. Tādējādi viņi prasmīgi izceļ no ēnas piemirstus vietējos produktus vai gatavo tradicionālus ēdienus neparastā veidā, piedāvājot gardas un veselīgas maltītes.

Tā, pavisam nesen populāras bija dažādos veidos pasniegtas bietes, piemēram, salātos kopā ar Latvijas kazas sieru, biešu čipsi vai arī biešu pasta. Savukārt tagad uzvaras gājienu Latvijas restorānos sākusi dažādos veidos pagatavota brieža gaļa. Sezonas laikā – vietējās izcelsmes.

Jenzis novērojis, ka latvieši ceļojumos ir gatavi eksperimentēt un izmēģināt dažādas maltītes, arī patlaban pasaulē ļoti populārās Āfrikas un Āzijas garšas, savukārt pašu mājās ir konservatīvāki un izvēlas tradicionālāku virtuvi.

Cilvēki dodas ēst pie konkrēta pavāra vai tā veidota zīmola

Šefpavāru radītas maltītes mēdz piedāvāt pat vienkārši pusdienu restorāni. Iemesls ir itin vienkāršs: piesātinātā ikdiena liek cilvēkiem novērtēt svētkiem līdzīgo restorāna atmosfēru - spodrus galdautus, personisku apkalpošanu, zināmu šefpavāru.

“Protams, paša šefpavāra gatavota maltīte vienmēr garšo labāk, kaut arī virtuvē parasti darbojas saliedēta profesionāļu komanda, kas spēj realizēt visas šefa ieceres,” nosmej Jenzis. Tādēļ arī restorāniem veidojas savs pastāvīgo klientu pulciņš, kuri uzticas tieši tā restorāna šefpavāram.

Lai paplašinātu savu pieredzi un iepazītu savas garšas kārpiņas, Jenzis tomēr iesaka ļauties eksperimentiem dažādos restorānos. Tādēļ visas vasaras garumā restorānā “Orizzonte” būs iespējams nobaudīt dažādu Latvijas šefpavāru - Kaspara Jansona, Jāņa Zvirbuļa, Sergeja Šiporova, Alda Odziņa u.c. meistarību, nemainot atmosfēru un vietu ar skaistu skatu uz jūru, Jūrmalas garšu festivāla “AlFresco” ietvaros. Tādējādi būs vieglāk izvēlēties savu iecienītāko šefpavāru. “Tā noteikti būs maltīte ar “nervu”,” atzīst Jenzis.