Turaidas muzejrezervāts aicina Krišjāņa Barona dzimšanas dienu iesākt ar tautasdziesmu
31. oktobris ir folklorista, rakstnieka un publicista, jaunlatviešu kustības aktīva dalībnieka, Krišjāņa Barona dzimšanas diena. Turaidas muzejrezervāts 31. oktobrī plkst. 8.15 aicina ikvienu uz dziesmu rītu “Tu dziesmiņu daudz zināji” laukumā pie Krišjāņa Barona pieminekļa Siguldā, godinot Dainu tēvu, šo dienu iesākt skandējot tautasdziesmas.
Dziesmu rīti Dainu tēva dzimšanas dienā Siguldā kļuvuši par tradīciju, kurā satiekas visas paaudzes, dziedot un runājot tautasdziesmas un atgādinot dainās ierakstītās vērtības. Arī šogad visi laipni aicināti kopā būt, aizdegt svecītes pie pieminekļa un dalīties ar sev tuvām tautasdziesmām. Pasākumā piedalīties Turaidas muzejrezervāta direktore Anna Jurkāne un muzeja speciālisti, Siguldas folkloras kopa “Senleja”, ansambļi “Melodija” un “Saltavots”, kā arī skolēni no Siguldas novada skolām.
Krišjāņa Barona (1835–1923) mūža darbs folkloristikā ir akadēmiskais tautasdziesmu krājums “Latvju dainas” 6 sējumos ar 217 996 dziesmām un plašu ievadu. Tautasdziesmas sakārtotas kā vienota sistēma, kuras pamatā ir cilvēka mūža ritējums, viņa darbs un sadzīves attiecības. 1880. gadā pēc paša veidota zīmējuma izgatavota tautasdziesmu krātuve – Dainu skapis, kas no 2001. gada 4. septembra iekļauts UNESCO Pasaules atmiņas (Memory of the Word) sarakstā un šobrīd glabājas Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. Krišjānis Barons ir viens no ievērojamākajiem jaunlatviešu darbiniekiem. Viņš ir pirmais latviešu autors, kas sarakstījis Baltijas ģeogrāfijas grāmatu "Mūsu tēvzemes aprakstīšana" (1859) un pirmo apcerējumu latviešu valodā par darvinismu "Mūžīgs kara lauks" (1962), rakstījis arī stāstus, dzeju un tulkojis. Publicējis ap 100 populārzinātnisku rakstu par dabaszinībām un izglītības jautājumiem.
Turaidas muzejrezervātā 1985. gadā atklāj Dainu kalnu, kurā izvietotas tēlnieka Induļa Rankas veidotās akmens skulptūras, kas veltītas latviešu tautasdziesmām. Jau vairāk nekā 30 gadus Dainu kalns ir vieta, kur skan tautasdziesmas, tiek popularizēts nemateriālais kultūras mantojums un apmeklētāji gūst enerģiju, garīgu piepildījumu un prieku, esot harmonijā ar dabu, iedziļinoties sevī, sajūtās un muzejrzervāta brīvdabas ekspozīciju stāstos.