Uzsākts projekts „Katram savu tautas tērpu”
Lai mūsdienīgi un radoši iepazīstinātu ar latviešu tautas tērpu dažādību un veicinātu tautas tērpu valkāšanu, Latvijas Nacionālais kultūras centrs (LNKC) ir uzsācis projektu „Katram savu tautas tērpu”. Tā pirmajā posmā fotogrāfs Nils Vilnis veidojis unikālas fotogrāfijas kalendāram – „Dienrādis 2016”.
Par „Dienrāža” ideju un tapšanu projekta radošais direktors, fotogrāfs Nils Vilnis stāsta: „Vēlējos apvienot latviešu senās tradīcijas – tautas tērpu, zīmju veidošanu un mistisko pasaules uztveri ar 21. gadsimtā pieejamām tehnoloģijām, uzsverot laika rituma tendenci atkārtoties. Nudien - ja rakstu aušana tērpos ir tīra matemātika ar binārā koda pierakstīšanu, tad šajā foto sērijā tika izmantota īpaša, programmējama ierīce, kas ar gaismas palīdzību rakstus, šo te pašu bināro kodu, atdzīvina fotogrāfijā. Fotogrāfijas, kurās raksti nav redzami, vairāk veltītas tieši mistiskajai latviešu tradīcijai un tās tēliem.”
„Dienrāža” fotogrāfijas tapušas dabiskā vidē Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā, pie Veczemju klintīm, Ķemeru purvā un tā apkārtnē. Tas pastiprina fotogrāfijas noskaņu un palīdz uzburt tēlus, savukārt mūsdienu tehnoloģijas dod iespēju radīt pasaku un mistiskas senatnes sajūtu fotografēšanas procesā.
Ieskats „Dienrāža” fotogrāfiju tapšanā:
„Šobrīd runāt „par un ap” tautas tērpu ir aktuāli ne tikai tuvojoties Dziesmu un deju svētkiem vai vasaras saulgriežu svinēšanai, bet arvien vairāk cilvēku to izvēlas kā tērpu savas dzīves lielākajos svētkos – kāzās un izlaiduma dienā. Tautas tērps ir kā neizsmeļams ierosmes avots māksliniekiem, tradicionālāks kultūras praktizētājiem, pētniekiem, ikvienam no mums. Priecājamies, ka „Katram savu tautas tērpu” atbalsta uzņēmumi, kuriem tautas tērpu valkāšana un mūsu tradīciju pārmantošana ir būtiska, un kuri ar aizrautību atsaucas kļūt par projekta draugiem, ” uzsver LNKC tautas lietišķās mākslas eksperte Linda Rubena.
„Dienrāža 2016” tapšanu atbalsta „Lattelecom”. „Iepazīstot mūsu tautas kultūras mantojumu, varam apjaust kopības sajūtu, kā arī šajā dažādībā atrast sev tuvo un īpašo. Tautas tērpi ir kā datu glabātuve, kas dzīvo pāri laikiem. Līdzīgi kā Dainu tēvs, kurš apkopoja tautas dziesmas un nodrošināja to nodošanu no paaudzes paaudzē, tā arī tehnoloģijas paver iespējas dalīties ar šīm vērtībām un audzēt to spēku. Novēlu ikvienam gūt iedvesmu un atrast savu tautas tērpu – savu saikni ar tautas dvēseli,” tā „Lattelecom” valdes priekšsēdētājs Juris Gulbis.
Par projektu „Katram savu tautas tērpu”:
Ceļā uz Latvijas simtgadi 2018. gadā Latvijas Nacionālais kultūras centrs uzsāk projektu „Katram savu tautas tērpu”. Projekta mērķis ir stāstīt par latviešu tautas tērpa izcelšanos, komplektēšanas un valkāšanas tradīcijām. Tautas tērps ir nozīmīga un nacionāli savdabīga latviešu kultūras mantojuma sastāvdaļa. Tas ir veidojies un pastāvējis noteiktos ģeogrāfiskos un ekonomiskos apstākļos un nepārtraukti attīstījies dažādu tradīciju ietvaros. Tautas tērps ir plašs informācijas nesējs ne tikai par latviešu kultūru, vēsturi, etniskajām īpatnībām, bet arī ataino arī valkātāja sociālās, ģimenes, vecuma, turīguma, kā arī kultūras sakaru mijiedarbības ar kaimiņu tautām, īpatnības.
Projekta interneta vietne www.katramsavutautasterpu.lv
Paldies par atbalstu Dienrāža tapšanā arī „Papyrus”, Latvijas Etnogrāfiskajam brīvdabas muzejam un Tautas tērpu centram „Senā klēts”.