Swedbank investēs miljonu eiro Dziesmu un deju svētku kustībā (+VIDEO)
Līdz 2020. gadam AS Swedbank Dziesmu un deju svētku kustības atbalstā ieguldīs miljonu eiro, no tā lielāko daļu XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku un XII Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku sagatavošanai. Dziesmu un deju svētku lieldraugs AS Swedbank īstenos arī plašu tautas tradīciju tālāknodošanas programmu “Latvijas Meistari” digitālajā vidē un klātienē.
“Esmu gandarīts par Swedbank apņemšanos būt piederīgiem Dziesmu un deju svētku procesam arī turpmākajos gados. Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki ir gatavošanās un iemaņu apguve Vispārējiem latviešu dziesmu un deju svētkiem, un vienlaicīgi unikāla platforma daudzu prasmju attīstīšanai. Svarīga loma šajā procesā ir pedagogam. Aizvadītās vasaras Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos Swedbank ieviesa atzīstamu tradīciju - balvu skolotājiem. Pussimts pedagogu - bērnu un jauniešu tautas mākslas kolektīvu vadītāju ieguva ievērojamas naudas balvas, pateicoties saviem esošajiem un bijušajiem audzēkņiem, kas iesūtīja stāstus un atsauksmes par viņiem. Laikā, kad valstiskā līmenī tiek meklēts un diskutēts par privāto partneru iniciatīvu un iesaistīšanos valstiski nozīmīgos kultūras pasākumos un to attīstībā, ir atzinīgi vērtējama bankas iesaiste jauniešu kultūrizglītības jomā,” teica Izglītības un zinātnes ministra biroja vadītājs Andis Geižāns.
“Ap Dziesmu un deju svētkiem koncentrējas viss latviskais. Ne tikai dziesmas, dejas un muzicēšana. Arī amatniecība un tradicionālo prasmju zinības. Pērn Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos ar Svētku skolotāju stipendiju mēs aktualizējām skolotāja lielo lomu nākamās paaudzes veidošanā. Ceļā uz simtgades Svētkiem turpināsim izglītības tēmu nu jau plašākā kontekstā: izmantojot mūsdienu kanālus, palīdzēsim vēsturisko prasmju meistariem kļūt pieejamākiem un rast sekotājus, kuri iegūtās zināšanas pielietotu gan kā daļu no sava mūžizglītības procesa, gan saskatītu biznesa iespējas laikmetīgu produktu radīšanā. Šādu zināšanu pārnese ir būtiska, lai veidotu konkurētspējīgu ekonomiku, palīdzētu augt sabiedrībai un plaukt mūsu kultūrai. Swedbank atbalsta Dziesmu un deju svētku tradīciju šodien, lai Latvijas nākotnei svarīgākās lietas mēs gudri nodotu tālāk - nākamajai paaudzei. Šodiena atskanēs rīt!” pauda AS Swedbank valdes priekšsēdētājs Māris Mančinskis.
“Dziesmu un deju svētku tradīciju pamatoti var vērtēt kā mūsu valstiskuma šūpuli. Tie ir ietekmējuši gan mūsu kopīgā kultūras un valodas mantojuma apguvi, gan arī veidoja pašapziņu un gatavību veidot savu valsti, kā arī bija tas ietvars, kad radās mūsu valsts simboli. Patiess prieks, ka Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku lieldraugs Swedbank ir apņēmies ilgtermiņā atbalstīt dziesmu un deju svētku tradīciju. Ir ļoti nozīmīgi būt kopā ar svētku rīkotājiem ne tikai svētku reizē, bet arī ikdienas darbā. Dziesmu un deju svētku ilgtspējas stiprināšana ir tikpat nozīmīga, cik pašu svētku rīkošana. Ir svarīgi, ka ikdienā sabiedrībā tiek veidota izpratne par tradīciju – gan par tautastērpu un tā valkāšanas tradīciju, gan arī citām tradicionālās kultūras izpausmēm, un par nepieciešamību pārmantot un nodot tradicionālās prasmes nākamajām paaudzēm. Tāpat neapšaubāmi svarīgs ir atbalsts kultūrizglītībai – pedagogiem, diriģentiem, deju kolektīvu vadītājiem, orķestru vadītājiem un visiem pārējiem, kas veido dziesmu un deju svētku norišu kodolu, kā arī būtiski veicināt dziesmu un deju svētku procesu reģionos,“ uzsvēra kultūras ministre, Dziesmu un deju svētku padomes priekšsēdētāja Dace Melbārde.
AS Swedbank iniciatīvas “Latvijas Meistari” mērķis ir ieinteresēt ikvienu apgūt tradicionālās prasmes, un vienlaikus palīdzēt meistariem, kas rada lietas ar latvisko dvēseli, parādīt savu nodarbošanos, rast sekotājus, sazināties un savus darbus pārdot šodienas kanālos. Iniciatīvas ietvaros AS Swedbank radījusi Facebook grupu “Latvijas Meistari”. Tajā aicināts pievienoties ikviens Latvijas iedzīvotājs, latvieši ārvalstīs un dalīties ar sev zināmu Latvijas tradicionālo un mūsdienu meistaru varējumu, kā arī paši meistari var ievietot informāciju par savu meistarību.
Iniciatīvai “Latvijas Meistari” banka izstrādās arī interneta platformu latvijasmeistari.lv, kur ikdienā vienkopus varēs ērti atrast informāciju par visdažādākajiem meistariem, iepazīt tradicionālo amatu prasmes. Tāpat tur būs pieejami noderīgi rīki un pamācības, kas palīdzēs apgūt jaunas prasmes kā meistariem, tā ikvienam interesentam, piemēram, padomi saziņai un pārdošanai digitālajā vidē. AS Swedbank izvērsīs aktivitātes ne tikai digitālajā vidē. Pilsētu svētku amatnieku tirdziņos banka organizēs meistaru darbnīcas, rosinot iedzīvotājus apgūt tradicionālās prasmes.
Viens no Latvijas valsts simtgades svinību lielākajiem un gaidītākajiem notikumiem būs XXVI Vispārējie latviešu Dziesmu un XVI Deju svētki, kas Rīgā norisināsies no 2018. gada 30. jūnija līdz 8. jūlijam. Svētkus rīko Latvijas Nacionālais kultūras centrs. Savukārt 2020. gadā notiks XII Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki, ko organizē Valsts Izglītības satura centrs.
Dziesmu un deju svētki ir unikāla Latvijas kultūras tradīcija un latviešu nacionālās identitātes sastāvdaļa, ko veido Vispārējie latviešu Dziesmu un Deju svētki un Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki. Latvijas Dziesmu un deju svētku tradīciju un simbolismu Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācija (UNESCO) pasludinājusi par Cilvēces mutvārdu un nemateriālā kultūras mantojuma meistardarbu. Vispārējie latviešu Dziesmu un Deju svētki notiek reizi piecos gados un to starplaikā – reizi piecos gados – norisinās Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki.