Latvijas tautas daiļamatniecības meistari ceļ Ķīnas televīzijas reitingus
Šī gada 8. un 9. maijā astoņi Latvijas amatnieki Ķīnā piedalījās Tjaņdziņas Televīzijas Skatītāju festivālā, reprezentējot Latviju kā prezidējošo valsti Eiropas Savienības Padomē un vienlaikus pārstāvot Latvijas Etnogrāfisko brīvdabas muzeju. 9. maijā amatnieku prasmju prezentāciju televizoru ekrānos tiešraidē vēroja ap 28 miljoni skatītāju visā Ķīnā.
Tjaņdziņas Televīzijas Skatītāju festivāla apmeklētājiem divu dienu garumā bija iespēja klātienē vērot, kā top dzintara rotas, kokgrebumi, pinumi, māla trauki un citi rokdarbi, kas Latvijā parasti atrodami Brīvdabas muzeja rīkotajā Latviešu tautas lietišķās mākslas gadatirgū, dažādos amatnieku tirdziņos un suvenīru veikalos. Ikvienam interesentam bija iespēja arī pašam iemēģināt roku kādā no latviešu tradicionālajiem amatiem, kā arī iegādāties amatnieku līdzi paņemtos rokdarbus.
Abas pasākuma dienas Starptautiskā kanāla zonu ielenca apmeklētāju pūlis, un festivāla sākotnējā statistika liecina, ka tieši šī zona bijusi visapmeklētākā. Vislielākā interese bija par dzintara apstrādi, ko demonstrēja trīs meistari. Sanākušie cilvēki aktīvi uzdeva meistariem jautājumus un pauda sajūsmu par smalkajiem rokdarbiem, materiāliem, instrumentiem un izmantoto tehniku. 9. maijā, kad paralēli demonstrācijai darbus bija atļauts arī pārdot, pāris stundu laikā tika izpirkta lielākā daļa dzintara rotu, pīto trauku, keramikas šķīvju, kā arī vēl nepabeigts plecu lakats, ko pircēja drīzumā saņems pa pastu.
Jāpiebilst, ka pasākumā kā brīvprātīgās piedalījās divas latviešu valodas studentes no Pekinas Svešvalodu universitātes. Abas meitenes ne tikai palīdzēja ar tulkojumu, bet ar savu klātbūtni un entuziasma pilno attieksmi radīja apmeklētājos vēl lielāku interesi par Latviju un latviešu kultūru.
Televīzijas skatītāju festivāli Ķīnā ir jauna veida kultūras pasākumi, kuru pirmsākumi meklējami ne vairāk kā desmit gadus senā pagātnē. Šo festivālu mērķis – pateikties saviem skatītājiem – ir cieši saistīts ar vienu no senākajiem un svarīgākajiem principiem ķīniešu sabiedrībā, proti, atdarīt ar labu ikvienam, kurš palīdzējis, sniedzis atbalstu.
Tjaņdziņas Televīzijas Skatītāju festivālu, kas tiek rīkots Meidzjanas izstāžu hallē (MJCEC), ik gadu klātienē apmeklē vairāk nekā 400 tūkstoši cilvēku, bet televīzijas pārraidēs to vēro gandrīz 30 miljoni skatītāju. Tjaņdziņas Televīziju veido 11 kanāli ar atšķirīgu programmu un mērķauditoriju. Starptautiskais kanāls, kura viesi šogad bija Latvijas amatnieki, veido dažādus raidījumus par ārzemju kultūras notikumiem, Ķīnā dzīvojošiem cittautiešiem, svešām zemēm un tradīcijām. Latvijas tradicionālā kultūra šajā kanālā šogad pārstāvēta jau divas reizes – aprīļa sākumā raidījumā „Hello, Tianjin” tika demonstrēts sižets par vēl vienu Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības padomē pasākumu – tautas deju ansambļa „Daiļrade” uzstāšanos Pekinas Nacionālajā Skatuves mākslu centrā.
Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja un Latvijas amatnieku piedalīšanos Tjaņdziņas Televīzijas Skatītāju festivālā atbalstīja Valsts Kultūrkapitāla fonds un šis notikums ir iekļauts Latvijas prezidentūras ES Padomē kultūras programmā. Tās mērķis ir atklāt Latviju kā augstas profesionalitātes un kultūras sasniegumu izcelsmes un iedvesmas centru, kultūras tūrisma galamērķi un uzticamu sadarbības partneri. Prezidentūras kultūras programmu veido apmēram 200 pasākumu visā pasaulē, un tā ir vērienīgākā Latvijas kultūras izcilības prezentācija ārvalstīs kopš neatkarības atjaunošanas.