Gadu noslēdz ar sarunu par zīmju valodu tautastērpos
16. decembrī plkst. 16 Liepājas muzeja Kurzemes tautastērpu informācijas centrs Kūrmājas prospektā 16/18 aicina ikvienu interesentu uz šī gada noslēdzošo sarunu “Zīmju un simbolu valoda Kurzemes tautastērpos”. Ar savu filozofisko zīmju un simbolu skaidrojumu dalīsies mākslinieks, vairāku grāmatu autors, seno zīmju pētnieks Valdis Celms.
Latvietis senatnē uz rakstu zīmēm nereti paļāvies tāpat kā uz burvestības vārdiem. Daudzas zīmes lietotas, lai aizsargātu mājas un dzīvo radību no uguns, bīstamām dabas parādībām, nelabvēlības un ļaunuma. Svarīgi bijis orientēties zīmju nozīmē, spēkā un pareizi tās izvietot. Senās zīmes un simboli mūs uzrunā joprojām, nereti radot gluži vai mistiskus stāstus par to pielietojumu aizgājušos laikos.
Zīmes un simboli etnogrāfiskajos tērpos – brunču audumos, kreklu un villaiņu izšuvumos, vainagos, adītos cimdos un zeķēs vairāk kā jebkad piesaista interesi un atkal uzdod jautājumus par to nozīmi un skaidrojumu. Dažādi zīmju pētnieki par zīmju saturu pauž atšķirīgus viedokļus, toties sabiedrības interese par zīmju valodu aug augumā.
Kurzemes tautastērpu informācijas centrs ir gatavs piedāvāt vairāku latvisko zīmju pētnieku skaidrojumus, uzsākot sarunu ciklu par šo tēmu šī gada nogalē un turpinot to nākošajā gadā.
Valdis Celms ir latviešu grafikas dizainers, mākslinieks, zīmju un simbolu skaidrotājs. Ikvienam ir pazīstams viņa darbs – burtu dizains pilsētas robežzīmes uzrakstam “Rīga”. Valdis Celms mācījies Rīgas celtniecības tehnikumā. Studijas turpinājis Latvijas Valsts Mākslas Akadēmijas Rūpniecības mākslas nodaļā, ko absolvējis 1970 .gadā.
2008. gadā izdota viņa monogrāfija ''Latvju raksts un zīmes''. Viņa prasme skaidrot un pielietot latviskos simbolus vairakkārt augstu novērtēta Dziesmusvētku lieluzvedumos.
No 16. decembra Kurzemes tautastērpa informācijas centrā skatāma ekspresizstāde “Zīmes un simboli Kurzemes tautastērpos”. Izstādē parādīti dažādi tautastērpu izstrādājumi – cimdi, zeķes, jostas, krekli, kuros visizteiktāk un bagātīgāk ieraugāmi dažādi simboli un raksti. Izstāde skatāma līdz 2016. gada 10. janvārim
Ieejas maksa uz sarunu ir 2 eiro un biļetes ir iegādājamas Liepājas muzeja kasē pirms sarīkojuma.