Tukumā, mākslas galerijā tiek atklātas trīs izstādes
No 25.oktobra galerijā Durvis (Brīvības laukums 21) skatāma gleznu, ādas un māla izstrādājumu izstāde. Savus darinājumus apskatei izliek Ruta Štrodaha - gleznas, ādas izstrādājumi izstādē "Tieši tā", Māra un Ādolfs Krasovski – keramika izstādē "Pieskāriens Ēdenes dārzam", Māra Kalnišķe – keramika izstādē "Mani stāsti mālam".
Rutai Štrodahai šī ir jubilejas gada izstāde. Māksliniecei radošā darba laikā izveidojusies pieredze, eksperimentējot un meklējot jaunas idejas, strādājot ar dažādiem materiāliem un tehnikām, kuras ir īstenotas darbos. Tie ir gleznojumi uz mājas fasādēm, logiem, stikla, auduma, izmantojot visas iespējamās krāsas. Par izstādi galerijā māksliniece stāsta:„Šoreiz izstādē būs apskatāmi liela izmēra un formāta ziedu motīvi, kurus var izmantot kā dekorus modernā telpu interjerā. Nedaudz būs redzami arī ādas mākslas darinājumi. Izstādei devu nosaukumu „Tieši tā”. Tas tāpēc, ka dažreiz rodas pārdomas - vai tā būs labi, varbūt vajadzētu ko savādāk... Tad ir jāmāk sev pateikt - pietiek! Tas būs tieši tā! Vienmēr meklēju ko jaunu, eksperimentēju, un man patīk tas, ko daru. Mans atzinums: nav jāžēlojas, bet sava vieta uz zemes ir jāizcīna pašam - ar savu darbu! Jo iespējas tiek dotas katram, tikai izvēle ir atstāta mūsu pašu ziņā!”
Māras Kalnišķes jaunrades galvenā tēma – trauks un dekoratīvi plastiski veidojumi. Māksliniecei tuva dabas motīvu interpretācija keramikas materiālā, dārza keramikas problemātika u.c. Uz mākslinieces darinātās keramikas redz putnus, kokus, ziedus, jūru un zvaigznes. Keramiķe aizrāvusies arī ar trauku apgleznošanu angobas tehnikā, kad mālu iekrāso, to samaļot dzirnaviņās kopā ar kādu krāsvielu. Pēc tam šo iekrāsoto mālu uzklājot ar otiņu. Šādi var kombinēt brūnus, zilus un citus toņus, cik sirds vien vēlas. Galerijā redzamā keramika būs veltījums vietām, kur māksliniece bijusi.
Māras Kalnišķes maizes darbs ir viņas īpašās tējkannas ar koka rokturiem, kuras tiek pārdotas dažādos salonos. Māla tējkannām apakšā iespējams novietot svecītes, lai tās ilgi uzturētu siltas. Savukārt piešūtajiem koka rokturiem ir savs stāsts un vēsture. Kādreiz ap māju Rīgā bijis liels un šķirnēm bagāts ābeļdārzs, kuru nācies izcirst. Vectēvam par to sāpējusi sirds, tāpēc Māra apsolījusies ābeļu zarus izmantot savos darbos. Tā nu tie māksliniecei kalpo veidojot ne tikai māla tējkannu rokturus, bet arī citus mākslas darbus.
Keramiķe Māra Kalnišķe: “Manas saknes un pirmie dzīves iespaidi saistās ar Kurzemes pusi. No Jūrmalciema smilšu kāpām, košām rozēm Rucavas cimdu rakstos un lakatos, rudzupuķēm un magonēm pļavās, pāri lidojošiem putniem – no Kurzemes dabas iespaidiem veidojās mani darbi mūža garumā. Kā smiltis izbirst caur pirkstiem, tā māls izslīd caur rokām, veidojot dažādas formas – krūzes, bļodas, kannas, vāzes. Savu darbu uzdevumu es izteiktu tā – lai ikdienā lietojot, cilvēki sajustu dabas klātbūtni. Priecātos, ja man tas izdotos.”
Māru un Ādolfu Krasovskus var uzskatīt par Tukumniekiem. Daudzi darba gadi nostrādāti kādreizējā Tukuma rūpkombināta keramikas cehā, kurā tika darināta sadzīves un dekoratīvā keramika. Abi mākslinieki labprāt veido vāzes, krūzes, dažādus traukus. Ierosme, ko veidot, kā veidot, kā apdarināt trauku, ir sakrājusies dzīves laikā, atceroties senās Tukuma keramiķu tradīcijas, kā arī ko jaunu gūstot izstādēs un pašā darba procesā. Veidojot traukus ir svarīga ne tikai izgatavošanas prasme, bet arī glazūras sagatavošana, ornaments, krāsu toņi.
Abi keramiķi dzīvo Jūrmalā, bet Tukuma novada Milzkalnē viņiem pieder keramikas darbnīca „Dižolgāres”. Šeit apmeklētājiem piedāvā iegādāties keramikas medaļas ,sienas dekorus, rakstāmpiederumu traukus. Darbi oriģināli, nav tiražēti. Daba, dārzs tās ir lietas, kuras tuvas abiem Tautas daiļamata meistariem, tāpēc izstādē būs redzama dārza keramika. “Nāciet un lūkojiet”, aicina Māra un Ādolfs.
Izstāde skatāma līdz 2014. gada 4. decembrim.