Latvijas gadu gredzeni literatūrā. Latviešu varoņa meklējumi
Turpinās Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes un Memoriālo muzeju apvienības kopīgais projekts LATVIJAS GADU GREDZENI LITERATŪRĀ. Oktobra tēma – „Latviešu varoņa meklējumi”.
14. oktobrī plkst. 17.00 Krišjāņa Barona muzejā, K. Barona ielā 3–5, lekciju „Apollons pie latviešiem – sengrieķu varoņu vaibsti latviešu literatūras tēliem” lasīs Dr. philol. prof. Ojārs Lāms (LU).
Seno grieķu plašajā un raibajā mītu klāstā ir arī stāsts par hiberborejiem („pārziemeļniekiem”) un viņu zemi, kur Apollons baudījis ziemas priekus, bet Dionīsu atstājis izplosīties Delfos.
Juris Alunāns bija pārliecināts, ka hiperboreji tie paši latvji vien ir. Savukārt jaunākos laikos ir tapusi latviešiem tīkama teorija ar skaidrojumu par noslēpumainajām doriešu ciltīm, kas aizsāka jaunu laikmetu antīkās pasaules vēsturē, – proti, itāļu pētnieks Feliče Vinči ir pārliecināts, ka dorieši nebūs bijuši nekas cits kā Ziemeļeiropas iedzīvotāji, ļoti iespējams, ka balti. Patiesi, kāpēc gan Ahillejs ir blonds?
Lai kā arī nebūtu bijis ar dievu un tautu ceļošanu tajos tālajos aizlaikos, Eiropas kultūra un izglītība ir veidojusies tā, ka antīkais mantojums ir tās stūrakmens. Kad latviešu dzejnieks 21. gadsimtā pasaka frāzi „..gribējās man heksametru..”, tad no lasītāja tas prasa krietnu devu antīkās kultūras zināšanu un, tādām esot, viņš piedzīvo bagātīgu asociāciju plūsmu, bet, tādām neesot, paliek tukšumā. Un nav svarīgi, vai autors vērpis kādu izsmalcinātu intertekstuālu spēli vai lietojums bijis tik mirkļa kaprīze.
Ojāra Lāma priekšlasījums par sengrieķu mītu un latviešu literatūras saiknēm būs veidots kā vēstījums, kas vispirms sniegs nelielu vispārīgu jautājuma raksturojumu un tad pievērsīsies dažu atsevišķu antīkās kultūras ietekmju gadījumu aplūkojumam. Gadījumu izpētes aspektā uzmanība tiks pievērsta 19. gadsimta latviešu kultūras vēsturiskajām krustcelēm, ko iezīmē Jura Alunāna daiļrade, un tad diviem gluži svaigiem antīkās kultūras recepcijas piemēriem – Arvja Vigula dzejai un Jura Zvirgzdiņa prozai.
22. oktobrī plkst. 17.00 Krišjāņa Barona muzejā šī paša projekta ietvaros notiks diskusija „Mazā cilvēka ikdienas varonība”, kurā piedalīsies Anna Auziņa un Jānis Joņevs. Diskusiju vadīs Dace Dalbiņa.