Homēra Odiseja jaunā versijā- lasiet un baudiet pasaules šedevrus saīsinātā variantā
Apgāds Jumava sācis strādāt pie jaunas interesantas grāmatu sērijas, kurā varēsim lasīt tādus pasaules šedevrus kā, piemēram, Homēra "Odiseja", Viktora Igo "Nožēlojamie" un Šekspīra "Hamlets". Taču šoreiz slavenos darbus varēs izlasīt itin visi- arī tie, kuriem to gribējies jau ļoti sen, taču trūcis laika, jo grāmatiņas tiks izdotas saīsinātā variantā, tomēr saglabājot Homērm raksturīgos izteiksmes līdzekļus. Neapšaubāmi, ka šī būs lieliska lasāmviela arī skolniekiem un studentiem.
Homēra Odiseja ir viens no ievērojamākajiem senās Eiropas kultūras garadarbiem, kura nozīmi ir grūti pārvērtēt. Pamatā tas ir stāsts par drosmīgo un gudro Itakas valdnieku Odiseju, kurš pēc leģendārās uzvaras Trojas karā, atgriežas mājās pie savas uzticīgās sievas un dēla. Viņa ceļš ir ērķšķiem klāts un piedzīvojumiem bagāts. Un pirms nonākt savā dzimtajā Itakā, Odisejam jāstājas pretī Jūras dievam Poseidonam, jāpiedzīvo cilvēkēdāju cietsirdība, jāskumst ieslodzītam viltīgās Nimfas Kalipso alā, jāsastopas ar burvi Kirki, lai pēc tam dotos uz mirušo dvēseļu valstību.
Izlasiet šo grāmatiņu, un, visticamāk, ka pēc tam jums būs vēlēšanās izlasīt pilnu Odiseja versiju, kas pārsteidz ar savu piesātināto pilnasinīgās dzīves attēlojumu, kā arī izdomas un poētisma spozmi. Daudz cietušā, viltīgā un gudrā Odiseja bīstamie piedzīvojumi, varoņu maigās jūtas un kaislības, kas uzvirmo poēmas lappusēs, senatnes noslēpumi un leģendas, kā arī pati valoda un izteiksmes līdzekļi, ko izmantojis Homērs, gadsimtu no gasimta pievilina aizvien jaunus lasītājus, iedvesmo dzejniekus un māksliniekus.
Homēru var nodēvēt ne vien par ievērojamāko senatnes dzejnieku, bet arī par poēzijas tēvu, vienīgo dzejnieku, kurš jau trīs tūkstošgades vienprātīgi atzīts par eiropiešu civilizācijas garīgo lāpnesi, Eiropas literatūras ciltstēvu.
Daba viņam bija atņēmusi iespēju redzēt, taču tā vietā dāvājusi ģeniālu prātu un talantu, kāds kopš tā laika tikai retumis parādījies uz cilvēces vēstures skatuves.
Ne velti senie grieķi Homērā saskatīja ne tikai lielu dzejnieku, bet arī pareģi, filozofu un dzīves skolotāju. Katrs vārds, kattrs teikums un arī grāmata tika uzskatīti kā visīstākā un neapstrīdama patiesība.
Līdzīgi tam, kā visas upes un ezeri iztek no okeāna, tā visas vārda mākslas sākums ir Homērā- savuaik rakstīja 13.gs, rakstnieks Michael Choniates.