Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:124, Did:0, useCase: 3


Notikusi somu filozofa Kaja Alhanena grāmatas “Grāmata par dialogu” atklāšana

Redakcija
Redakcija

Ceturtdien, 24. aprīlī, Zvaigznes viesistabā Rīgā notika somu filozofa un dialoga praktiķa Kaja Alhanena grāmatas “Grāmata par dialogu” atklāšanas pasākums, pulcējot ikvienu, kam rūp kvalitatīvas sarunas gan profesionālā, gan personiskā līmenī. “Grāmata par dialogu” tulkota latviešu valodā, lai padarītu pieejamu vienu no nozīmīgākajiem darbiem par dialoga praksi, kas gadu desmitiem attīstīta Somijā un izmantota sociālajā darbā, izglītībā, politikas veidošanā un kopienu attīstībā.

Grāmatas atvēršanas pasākumā autors uzsvēra, ka dialogs mūsdienu pasaulē ir daudz vairāk nekā komunikācijas forma – tas ir instruments sabiedrības saliedētības, izpratnes un radošu risinājumu veidošanai sarežģītās situācijās. “Dialogs ir saruna, kuras nolūks ir rosināt labāku izpratni par tēmu, citiem cilvēkiem un sevi pašu,” saka grāmatas autors, piebilstot, ka “tieši šobrīd cilvēcei vairāk nekā jebkad agrāk ir vajadzīga prasme vienam otrā ieklausīties. Tas ir kļuvis par izdzīvošanas jautājumu gan indivīda, gan kopienas, gan visas cilvēces līmenī.”

Pasākumu atklāja Fonda atvērtai sabiedrībai DOTS izpilddirektore un Sarunu festivāla LAMPA dibinātāja Ieva Morica, akcentējot šīs grāmatas aktualitāti laikā, kad sabiedrības saskarsmi nereti raksturo polarizācija un sarunu kultūras trūkums. Viņa akcentēja, ka dialogs nav iespējams bez diviem pamatelementiem – cieņas un ieklausīšanās: “Dialogs balstās attieksmē – cieņā pret citu cilvēku un viņa pasauli.”

Stefans Eriksons, Ziemeļvalstu Ministru padomes biroja Latvijā vadītājs savā uzrunā teica: “Pateicoties Kaja un visas lieliskās komandas darbam, kas gādāja par grāmatas iznākšanu, arī es uzzināju par dialoga metodi. Tā ir īpaši svarīga šodien, kad esam zaudējuši prasmi ieklausīties viens otrā. Dialoga metode ir vajadzīga ne tikai Latvijā. Arī Zviedrijā un Ziemeļvalstīs ir svarīgi apgūt šīs dialoga prasmes, jo mēs visi redzam, kas notiek, ja dialoga nav.”

Vija Kilbloka, “Apgāda Zvaigzne ABC" valdes priekšsēdētāja: “Man likās, ka šī ir grāmata speciālistiem. Taču, kad atšķīru un sāku lasīt, biju patīkami pārsteigta. Šī ir grāmata, kas rosinās ikvienu – lūk, esmu jau sākusi pasvītrot un konspektēt svarīgāko!” Uzrunas beigās Vija Kilbloka pieminēja, ka “Grāmatā par dialogu” ir arī nodaļa par iekšējo dialogu un uzdāvināja autoram krāsojamo grāmatu “Straume”, savukārt Kajs Alhanens atzinās, ka “Straume” ir viņa mīļākā filma šogad.

Sarunā ar Ievu Moricu grāmatas autors Kajs Alhanens aicināja neuztvert dialogu kā vāju alternatīvu debatēm vai diskusijai, bet gan kā dziļi demokrātisku, radošu un dziedinošu sarunas formu, kas spēj saliedēt arī tos, starp kuriem ilgi valdījušas domstarpības. Dialogs bieži tiek pārprasts – kā tehnika, kā forma vai tikai kā vēlme “runāt mierīgi”. “Grāmata par dialogu” palīdz atklāt, ka patiesībā dialogs sākas ar klātbūtni, cieņu un vēlmi izprast sarunu biedrus.

Kajs Alhanens ir politikas filozofijas pētnieks un Dialoga akadēmijas vadītājs no Somijas. Vairāk nekā 20 gadus viņš veltījis dialoga prakses veidošanai un ir viens no atzītākajiem šīs metodes pasniedzējiem Somijā un pasaulē. Alhanens ir līdzautors tādām plašu atzinību guvušām novatoriskām dialoga iniciatīvām kā “Timeout” un “Nacionālie dialogi”. Fonds atvērtai sabiedrībai DOTS jau trīs gadus praktizē dialoga metodi Latvijā, organizējot Dialoga apļus un pielāgojot “Timeout” principus mūsu sabiedrības vajadzībām, kā arī dibinot īpašu Dialogu kustību.

Grāmatu izdevis Apgāds Zvaigzne ABC, tā pieejama grāmatnīcās visā Latvijā.
Grāmatas izdošanu atbalsta Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā un Fonds atvērtai sabiedrībai DOTS.
Pieejama arī e-grāmata.

Grāmatu no somu valodas tulkojusi Aija Biezaite.