Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:329, Did:0, useCase: 3


Nepareizs sakodiens bērnam? Varbūt vainīgas mandeles?

Intervējot zobārstniecības klīnikas „Aretus” vadītāju, zobārstu ar ilgstošu profesionālo pieredzi Igoru Kļaviņu, nākas iedziļināties kādā būtiskā ar bērnu veselību saistītā problēmā, kurai piešķirta pārāk vāja publicitāte. Lai gan par to būtu jārunā un jārunā! Nepareiza sakodiena izveides iemesls bieži saistāms ar palielinātām mandelēm un nevērīgu attieksmi pret mandeļu ārstēšanu un profilaksi. Ja nepareizs sakodiens ir vairāk vērtējams kā estētiska problēma, tad blakus parādības – mutes dobuma sausēšana, siekalu apjoma samazināšanās, neattīrīta gaisa saskarsme ar mandelēm – līdzi nes citas problēmas, kas būtiski ietekmē veselību.

Igors Kļaviņš savā ikdienas darbā saskaroties ar bērniem, kuriem ir nepareizs sakodiens, ne vienu vien bērnu pirms sakodiena korekcijas procedūras uzsākšanas, nosūta uz pārbaudi pie kompetenta ausu, kalu, deguna ārsta jeb lora. Jāpiemin, ka ne visi lori vēlas saskatīt problēmas būtību, līdz ar to arī vecāki varbūt saņem nepilnvērtīgu informāciju. Šī intervija kalpos kā padoms un izglītojošs raksts visiem vecākiem.

Kā slikti funkcionējošas mandeles rada nepareizu sakodienu?

Mandeles palielinās visiem bērniem, kuriem raksturīga bieža saslimšana. Faktiski, tas ir apburtais aplis - palielinātas mandeles apgrūtina deguna elpošanu, stimulējot mutes elpošanu. Pirmais simptoms ir pastāvīga mazāka vai lielāka sprauga starp bērna lūpām. Kļūdaini to pieņemts skaidrot ar uzmanības koncentrēšanos uz kaut kādu lietu vai nodarbi, kuras laikā tiek aizmirsts aiztaisīt muti. Tā nav. Mute ir pavērta dēļ veselības problēmām, tas nozīmē, ka bērns elpo caur muti vairāk kā caur degunu un lūpu muskuļiem ir nomākts reflekss turēties ciet. Taču gaiss, kas tiek ieelpots caur muti, nepaspēj attīrīties, sasilt, tas sasniedz mandeles un izsauc papildus iekaisumus, kas savukārt vēl vairāk palielina mandeles.

Ja bērnam izstrādājusies nepieciešamība dēļ palielinātām mandelēm elpot caur muti, mazuļa augšanas laikā mainās apakšžokļa augšanas virziens, tas vairs neaug uz priekšu, kā būtu normāli, bet uz leju, nemainot izmēru, līdz ar to bērnam parādās nepareizs sakodienu. Sekas ir izteikta zobu saspiestība augšžoklī un apakšžoklī, siekalu rīšanas un dikcijas traucējumi, jo mutei esot bieži vaļā, bērnam nav nepieciešamība mēli piespiest pie aukslējām, kur tai būtu jāatrodas, mēle kļūst „slinka” , ietekmējot runas skaidrību. Dēļ tā, ka siekalas netiek norītas pietiekoši bieži un mute ir vaļā, mutes dobums sausinās, tiek traucēta siekalu plūsma un deformēta dabiskā mikroflora mutē, mazāk tiek noskaloti zobi, parādās nepatīkama smaka.

Mandeles maksimālo izmēru sasniedz 5,5 gadu vecumā, pēc tam pakāpeniski tām jāsamazinās. Tāpēc, ja līdz 5,5 gadiem bērns bieži slimo, vēl nebūtu pārlieku jāuztraucas. Bet, ja 8 gadu vecumā bērnam mandeles ir tikpat lielas kā 5 gadu vecumā, ir pamats bažām. Tas ir rādītājs, ka kaut kas nav kārtībā un būtu īstais laiks bērnu aizvest pie speciālista uz pārbaudi.

Vai iespējams problēmas ar nepareizu sakodienu risināt vēršoties pie Jums?

Jā, var. Korekcija, ja vien uzsākta laikus un vecāki izprot patiesos iemeslus, norit veiksmīgi. Taču ir arī tādi vecāki, kas neuztver nopietni rekomendācijas, ja iesaku vispirms apmeklēt loru un mazināt problēmas ar mandelēm, nez kāpēc tiek atdalīta zobārstniecība no citām ārstniecības nozarēm. Taču cilvēka ķermenī viss ir savstarpēji saistīts.

Vai ārstu vidū ir vienprātība par saistību starp palielinātām mandelēm un to izraisītām veselības problēmām?

Iepazīšanās līmenī problēma tiek aplūkota mūsdienu ārstnieciskajā izglītības programmā. Agrāk par sakodienu un tā attīstību nemācīja. Lori, kuri nesen pabeiguši rezidentūru, saprot, kāpēc ortodonts ir rakstījis nosūtījumu un kas būtu jādara, taču ir arī lori, kas ignorē ortodontu norādes par nepareiza sakodiena attīstību dēļ palielinātām mandelēm.

Cilvēki tomēr ir maz informēti un katru reizi man jāvelta ilgs laiks skaidrojošam darbam, bet tas ir mans pienākums vecākiem norādīt uz patiesajiem veselības problēmu cēloņiem. Ar to es vēlos teikt, ka problēma ar mandelēm ir primāra un tā katrā ziņā ir jānovērš, neatkarīgi no tā, ko izvēlas tālāk – veikt vai neveikt sakodiena korekciju.

Vai sakodiena korekcijas var veikt jebkurā vecumā?

Vislabāk, ja izdodas korekciju veikt līdz 9 gadu vecumam, 12-13 gadu vecumā iespējas pilnībā izlabot sakodienu ir niecīgas. Jo bērns ir izaudzis. Korekcija var būt rezultatīva augšanas periodā, bet, kad bērns ir izaudzis, tad, kāda struktūra kauliem ir, tāda ir, vairs nav iespējams to koriģēt.

Kāda nozīme ir breketēm?

Ar breketēm iespējams izmainīt tikai zobu stāvokli, nevis sakodienu, kas ir augšžokļa kaula attiecība pret apakšžokļa kaulu, ar tām uzlabo zobu estētiku, bet žokļa kaulu paplašināt ar tām nav iespējams. Jā, var veikt arī ķirurģisku iejaukšanos, lai izmainītu sakodienu.

Kādi vēl ir nepareiza sakodiena iemesli?

To iespējams iegūt ar iedzimtību, aptuveni 50 procenti gadījumu ir tādi, 50 procentos gadījumus nepareizs sakodiens tiek iegūts attīstības un dzīves laikā – lielas, slikti funkcionējošas mandeles, bieža slimošana, negatīvi ieradumi, piemēram, tiek sūkāts pirksts līdz 12 gadu vecumam.

Korekcijas – kā praktiski to veic?

Vispirms obligāti jānovērš visas problēmas, kas saistāmas ar mandelēm, jo sakodiena korekcijas laikā bērnam jābūt iespējai elpot brīvi caur degunu. Augšžokļa paplašināšanai tiek izgatavota speciāla plate, kas jālieto ik dienas 2 stundas nomodā un visas nakts laikā - tā neļauj elpot caur muti. Protams, tas nav viegli un prasa lielu pacietību, jo korekcija ilgst gadu vai pusotru. Ņemot vērā, ka bērns vakarā kaut kādu laiku lasa, skatās televizoru vai sēž pie datora, tad nav sarežģīti šo laiku atvēlēt arī ārstnieciskajai procedūrai. Ja plati nēsā pareizi un regulāri, panākami ļoti labi rezultāti, 70-80 bērnu to paveic lieliski. Esam fotografējuši bērnus pirms un pēc korekcijas un attēlos ir labi nolasāmas sejas profila izmaiņas un redzami estētiskie uzlabojumi. Arī veselība uzlabojas, jo tiek novērsts ieradums elpot caur muti.

Cik aptuveni vecākiem izmaksā sakodiena korekcija bērnam?

Pirmā plate izmaksā aptuveni 60-67 Ls, otra plate, kura koriģē elpošanu un sakodienu – ap 87 Ls. Reizi pusotrā mēnesī lūdzu ierasties uz pārbaudi, lai pārliecinātos, kā notiek process, tas izmaksā 10 Ls. Ja redzams, ka viss notiek ļoti labi, tad var nākt pie ārsta arī reizi 3 mēnešos. Ja korekciju veic savlaicīgi, tiek atrisināts milzums problēmu – jaunie zobi aug taisni, jo tiem ir brīva vieta, uzlabojas elpošana, veselība. Tiesa gan, psiholoģiski ir grūti, pie plates jāpierod pamazām, katru dienu palielinot nēsāšanas laiku, sākot no 10 minūtēm līdz 2 stundām.

Par klīniku „Aretus”

Stabu iela 54-10, Rīga, mob.t. 29144787, tel. 67294546, pakalpojumi: ārstēšana, protezēšana, profilakse, implantācija. Viens no klīnikas speciālajiem novirzieniem – ortodontija. Cenu līmenis – draudzīgs.
Bērnus speciālisti pieņem otrdienās.