Iesaka farmaceits: kurš no kontracepcijas līdzekļiem ir piemērots tieši Tev?
Neplānota grūtniecība nereti rodas nezināšanas vai nepilnīgas informācijas dēļ. Tomēr mūsdienās ir pieejamas dažādas metodes, kas pareizas lietošanas gadījumā ievērojami samazina grūtniecības iestāšanās risku. Kontracepcijas līdzekļu daudzveidība var būt mulsinoša, tādēļ aptieku tīkla Apotheka sertificētā farmaceite Alīna Fleišmane skaidro izsargāšanās līdzekļu veidus, līdztekus klasiskajām kontracepcijas metodēm pieminot arī jaunākas, līdz šim mazāk izplatītas, kā arī uzsver to būtiskākās atšķirības.
Kontracepcija galvenokārt tiek izmantota, lai izvairītos no neplānotas grūtniecības, taču dažas no kontracepcijas metodēm pasargā arī no HIV un citām seksuāli transmisīvajām slimībām (STS), ar kurām iespējams inficēties dzimumakta laikā. Izvēloties sev piemērotāko izsargāšanās veidu, ir svarīgi, lai tas saskanētu ar tavu dzīvesveidu, kā arī ar nākotnes nodomiem, plānojot ģimenes pieaugumu.
Barjermetodes
Lai izsargātos no grūtniecības, iespējams izmantot dažādas barjermetodes, piemēram, vīriešu vai sieviešu prezervatīvus, ko ļoti plašā klāstā bez receptes var iegādāties aptiekās. Lai arī prezervatīvi ir ērti lietošanā, pastāv risks, ka tie dzimumakta laikā var noslīdēt, kā arī radīt nepatīkamu berzi. Lai izvairītos no nevēlamas grūtniecības, ir nepieciešams pārliecināties, ka tas nav pārplīsis vai noslīdējis. Sieviešu un vīriešu prezervatīvi ir vienīgā drošā metode, lai ne tikai izvairītos no neplānotas grūtniecības, bet arī pasargātu sevi no HIV un STS.
Vīriešu prezervatīvi kā izsargāšanās metode tiek izmantota bieži, jo tiem piemīt 98% efektivitāte, tomēr arī sieviešu prezervatīvi kļūst arvien iecienītāki patērētāju vidū. To lietošana ir nedaudz sarežģītāka, taču tiem ir lielāks aizsardzības laukums un tos, atšķirībā no vīriešu prezervatīviem, ko var uzvilkt tikai erekcijas laikā, var ievietot vagīnā līdz pat 8 stundām pirms dzimumakta.
Līdzīgi ir ar dzemdes kakla uzmavām un diafragmām. Arī diafragma ir ērts izsargāšanās līdzeklis, kuru var ievietot dzemdes kaklā gan savlaicīgi pirms plānota dzimumakta, gan īsi pirms tā. Taču jāatceras, ka to nevajadzētu turēt dzemdes kaklā ilgāk par 24 stundām, un šo pretapaugļošanās līdzekli nevajadzētu lietot menstruālā perioda laikā, jo pastāv toksiskā šoka risks. Liela visu šo metožu priekšrocība ir, ka tās neizdara nekādu ietekmi uz sieviešu hormoniem.
Īslaicīgas darbības kontracepcija
Hormonālo kontracepciju lieto īslaicīgi, visbiežāk šīs metodes veidi tiek mainīti ik pēc gada, jo, lietojot ilgtermiņā, var rasties alerģiskas reakcijas. Biežāk izmantotie hormonālie līdzekļi ir gredzeni, tabletes, plāksteri, hormonu injekcijas un implanti. Hormonālās metodes ievada ķermenī papildu hormonus, kas liek tam darboties citādāk. Kontracepcijas gredzens tiek ievietots vagīnā, kur tas paliek 3 nedēļas, izdalot nelielu dzimumhormonu daudzumu, novēršot olšūnas nobriešanu olnīcās, tā pasargājot no nevēlamas grūtniecības.