Vēnu problēmas: ārstēšana sākas ar izpratni
„Fleboloģija ir interesanta medicīnas nozare,” saka asinsvadu ķirurgs, flebologs Juris Rīts (Dr. Mauriņa Vēnu klīnika). „Pacientu problēmas ir ļoti dažādas – no minimāli paplašinātām vēnām līdz ļoti smagām čūlām, turklāt nereti cilvēki nāk ar sūdzībām, kam pamatā nemaz nav vēnu slimības. Lai varētu palīdzēt, mums vispirms jānoskaidro, vai problēmas tiešām saistītas ar vēnām.”
Rīga, Kokneses prospekts 18a, un tālrunis: 67374747; 67374744
Vai tad tas nav redzams ar neapbruņotu aci?
Daļai pacientu ir redzamas paplašinātas, uz āru izspiedušās vēnas, bet daļai slimība norisinās bez vizuāli pamanāmām izpausmēm, radot konkrētas sūdzības. Nereti viņi ir apstaigājuši dažādus ārstus, tostarp varbūt arī kādu ķirurgu, kurš ir paskatījies uz kājām un teicis – nē, vēnas nav redzamas, tātad problēmu nav; lai gan patiesībā bez ultrasonogrāfijas izmeklējuma nevar izvērtēt ne virspusējās, ne dziļās vēnas.
Kādas pazīmes var liecināt par vēnu problēmām?
Viena no tipiskākajām sūdzībām ir plašinātas zemādas vēnas un smaguma sajūta kājā – vienā vai abās. Raksturīga arī tūska apakšstilbā, kas kļūst izteiktāka uz vakara pusi. Kādreiz cilvēki pie tūskas pierod un samierinās ar to, ka vakaros vairs negribas staigāt un rodas vēlme apgulties. Var būt apakšstilbu ādas krāsas izmaiņas, tā kļūst tumšāka, iespējama ādas nieze, ādas iekaisums it kā nesaprotamu iemeslu dēļ. Cilvēkiem, kuri cieš no vēnu slimībām, slikti dzīst niecīgas, sadzīvē radušās ādas brūces, tas pat var novest pie čūlu attīstības.
Vai par vēnu problēmām liecina kāju sāpes?
Kad slimo vēnu dēļ kāja sāk sāpēt, tad slimība jau ir ielaista. Paplašinātas virspusējās vēnas nesāp un bieži vien cilvēks nejūt sāpes arī tad, kad ir jau radušās sekundāras ādas izmaiņas, pat mazas brūcītes. Sāpes rodas tad, kad pievienojas nopietni ādas iekaisumi, strutainas komplikācijas vai vēnu tromboze. To neārstēšana var beigties ar nopietnām veselības problēmām nākotnē. Nereti cilvēks, kurš atnāk ar apsārtušu un pietūkušu kāju, saka: „Dakter, es būtu nācis jau agrāk, taču agrāk man nesāpēja, bet tagad sāp un ir temperatūra. Izdarot sonogrāfisku izmeklējumu, mēs konstatējam, ka ir sācies, piemēram, paplašināto vēnu iekaisums jeb varikoflebīts, ir trombi virspusējās vēnās vai sliktākajā gadījumā jau dziļajās vēnās, līdz ar to ārstēšana ir sarežģītāka, ilgāka, sāpīga, arī dārgāka.
Ko var noskaidrot sonogrāfiskajā izmeklējumā?
Tā ir būtiska konsultācijas sastāvdaļa. Izdarot šo izmeklējumu, mēs jau diezgan precīzi varam cilvēkam pateikt, kāda ir viņa slimības stadija un kādi pasākumi veicami, lai to novērstu. Varam sākt ārstēšanu, pirms rodas slimības sarežģījumi vai komplikācijas, un tā panākt, ka cilvēks ar minimālām sūdzībām tiek pasargāts no nopietnas slimības attīstības nākotnē.
Ārstēšana – tas nozīmē operāciju?
Daudzās situācijās pacientiem ar nopietnām virspusējo vēnu slimībām mēs izdarām lāzeroperāciju caur vienu adatas dūrienu, ātri un mazsāpīgi. Cilvēks atgriežas pie ikdienas aktivitātēm tajā pašā dienā, viņam nav jāguļ slimnīcā, nav jāzaudē asinis operācijas laikā. Ar operāciju saistītie riski ir minimāli. Šogad, ņemot vērā pastāvošo ekonomisko situāciju, mēs esam izveidojuši jaunu ārstēšanas stratēģiju. Pacientiem ar hronisku venozu mazspēju piedāvājam tādu operāciju, kas primāri risina problēmas medicīnisko aspektu, atstājot nākamajam ārstēšanas posmam kosmētisko uzlabojumu. Interesanti, ka trīs mēnešus pēc šīs operācijas apmēram 70% pacientu atzīst, ka ievērojami uzlabojies arī kāju izskats un tas viņus apmierina, līdz ar to nākamais, kosmētikais ārstēšanas posms var izpalikt. Tātad – šī operācija veicama īsākā laikā, vieglāk panesama, pēcoperācijas kontroles vizītes ir tikai divas un tiek ievērojami samazinātas ar ārstēšanu saistītās izmaksas.
Bet ja cilvēks tomēr vēlas perfektu kosmētisku efektu un negrib gaidīt trīs mēnešus?
Lāzeroperācija parasti tiek kombinēta ar nevēlamo, paplašināto, caur ādu redzamo vēnu mikroķirurģisku izņemšanu, tādējādi kosmētiskais rezultāts tiek sasniegts ātrāk. Vēnu operācijas var būt arī tikai kosmētiskas operācija. Ir pacienti, kuri kāju vēnu ķirurģisku ārstēšanu izvēlas tikai kosmētisku motīvu vadīti, šo operāciju mērķis un sagaidāmais rezultāts ir kosmētisks uzlaojums. Ķirurģiski, caur 1 – 2 mm lieliem ādas griezieniem, tiek izņemtas varikozi paplašinātās vēnas, kuras pacientam sagādājušas kosmētiskās sūdzības un diskomfortu.
Vai cilvēki, kuri pie jums nāk, ir informēti par vēnu slimībām un to ārstēšanu?
Pacientu zināšanu līmenis un informētība ir dažāda. Ir pacienti, kuri lasa un interesējas par vēnu veselības jautājumiem, ar viņiem parasti ir viegli strādāt. Dažs turpretī saka: „Dakter, man ir problēmas ar vēnām, kājas rauj krampji un celis piepampis.” Mēs redzam, ka galvenā problēma ir ceļa locītavā vai mugurkaulā, bet viņš labāk gribētu operēt vēnas, jo cer, ka tad pāries arī citas kaites. Mēdz būt, ka sūdzību pamatā ir neiroloģiskas problēmas, kaulu un locītavu slimības, iekaisīgas slimības, ādas infekcijas un dažādu citu slimību sekas, bet vēnās problēma ir nenozīmīga. Šajā situācijā ārstam ir jābūt pietiekami pieredzējušam un jāspēj izskaidrot pacientam, ka operācija visām šīm nelaimēm punktu nepieliks. Sarunai starp ārstu un pacientu ir vissvarīgākā nozīme, pirms uzsākt ārstēšanu, lai vēlāk nebūtu pārpratumu, kas neizbēgami rodas, ja pacientam dotas nepamatotas cerības.
Ikdienas praksē samērā bieži redzam pacientus, kam neveselas vēnas uz kājām īti nav redzamas, bet veicot izmeklējumus secinām, ka problēma tiešām ir nopietna un koriģējama un savlaicīgi sākta ārstēšana pasargās no tālāku problēmu attīstības, protams, tas pacientam ir saprotami un pārliecinoši jāizskaidro.
Vēl viens piemērs: pacientam ir slima vēna, bet galvenās sūdzības ir par stiprām sāpēm gūžas locītavā. Diemžēl slimo vēnu ārstēšana neatrisinās gūžas sāpes un man šis pacients jānosūta pie attiecīga speciālista. Var gadīties, ka kolēģis teiks – jums vajadzīga gūžas operācija, bet vispirms jāsaved kārtībā vēnas, lai būtu minimāls ar paredzamo kaulu operāciju saistīto komplikāciju risks, tāpēc ejiet atpakaļ pie flebologa. Sanāk „staigāšana”, bet – mērķtiecīga, jo ir svarīgi, lai kaulu/locītavu operācijas laikā pacients nebūtu pakļauts liekam trombozes riskam.
Ko darīt, ja cilvēks vēnu operāciju kaut kādu iemeslu dēļ nevar atļauties?
Lai ar vēnu problēmām sadzīvotu, svarīga ir slimības izpratne. Uzlabot kāju vēnu darbību un neļaut kājām piepampt var, lietojot kompresijas terapiju, visbiežāk kompresijas zeķu veidā. Lieliski kāju tūsku samazina limfodrenāžas procedūras.
Alternatīva operācijai noteiktos gadījumos var būt skleroterapija – slimajā vēnas segmentā ultrasonogrāfijas kontrolē tiek ievadīts saputots medikaments, kas to slēdz.
Neiesaku nodarboties ar pašārstēšanos, kas tautā diemžēl ir populāra. Par neadekvāti lietotām ziedēm, tabletēm un citiem līdzekļiem cilvēki joprojām bezmērķīgi tērē milzu resursus. Labākajā gadījumā to lietošana paliek bez sekām, bet sliktākajā pievienojas alerģiskas reakcijas, iekaisumi, infekcijas un likumsakarīgs veselības pasliktinājums. Cilvēki, kuri cieš no trofiskām čūlām, bieži saka: „Ja es būtu zinājis, ka čūlas tik ātri rodas un tik ilgi dzīst, es jau sen būtu nācis pie ārsta.”
Kā jūs savā darbā izjūtat ekonomiskās situācijas ietekmi?
Ārstēšanas taktika mūsu klīnikā atbilst labākajiem starptautiskajiem standartiem. Valsts ar vēnu ārstēšnu saistītās izmaksas nesedz, tās ir atstātas uz pašu pacientu pleciem, kas vērtējams ļoti negatīvi, bet ar šo faktu varētu būt skaidrojama mūsu pacientu disceplinētība un līdzestība, kas ir svarīgs noteikums veiksmīga ārstnieciskā rezultāta sasniegšanai. Uzlabojoties ekanomiskajai situācijai, arvien vairāk redzam cilvēkus, kuri savlaicīgi pievērš uzmanību savai veselībai, grib justies un izskatīties labi – šis, protams, ir pozitīvs signāls.
Jautā droši:
Dr. Mauriņa Vēnu klīnika
Rīga, Kokneses pr.18a
Tālr. 67 37 47 47;
67 37 47 44