Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:16, Did:0, useCase: 3


Zāles pļāvēju veidi – ko izvēlēties savam mauriņam?

Redakcija
Redakcija

Zāliens un iekopts mauriņš – ikvienu māju skaistākā rota un labākais āra paklājs. Nekas nelīdzinās sajūtai, kad basām pēdām pieglaužas kupls un mīksts zāles paklājiņš. Tiesa, lai šādu paklājiņu iegūtu, tas ir regulāri jālaista un jākopj. Zāles garums jāpieskata, neļaujot tai izaugt pārāk garai, kā arī – laikus jāatbrīvojas no nezālēm, kas varētu būt ieviesušās. Šoreiz nedaudz vairāk par to, kādi zāles pļāvēju veidi ir pieejami un ar ko to vidū izceļas zāles pļāvēji pašgājēji!

Zāles pļāvēju veidi

Atbrīvoties no garākas zāles var dažādi – veidu ir daudz un katrs var atrast savai rocībai un tehniskajām iespējām piemērotāko. Senči iztika ar izkapti. Mūsdienās iespējas ir krietni vien interesantākas – no manuāla rokas rīka, kas darbojas vien ar muskuļu spēku, līdz robotam, kas pats paveiks visus nepieciešamos pļaušanas darbus regulārā intervālā.

Tāpat pieejami arī zāles pļāvēji ar dažādiem piedziņas veidiem – sākot no manuālām ierīcēm, kam nepieciešams vien pļāvēja spēks, līdz pat jaudīgiem iekšdedzes motoriem, kam būs pa spēkam pat samērā lielu teritoriju nopļaušana. Tāpat arvien plašākā klāstā parādās ar akumulatoriem darbināmi zāles pļāvēji. To galvenā priekšrocība – klusa darbība bez vadiem. Ar elektrību darbināmos zāles pļāvējus ierobežo vada garums. Joprojām vienas no populārākajām ierīcēm ir benzīna zāles pļāvēji pašgājēji, kas izceļas ar savu jaudu un vienkāršo vadību.

Manuālais zāles pļāvējs

Šo rīku var uzskatīt par izkapts modernu reinkarnāciju – pļāvēja naži ir izvietoti spirāles veidā, un darbojas tas pavisam vienkārši – stumjot uz priekšu spirālveida naži vienkārši nopļauj attiecīgo zāles garumu. Galvenās priekšrocības – nav nepieciešama ne degviela, ne elektrība, vien muskuļu spēks, piemērots arī garākas zāles pļaušanai.

Galvenie trūkumi – piemērots tikai mazām platībām, nesniedz perfekti līdzenu rezultātu, regulāri jāasina naži, nav piemērots sarežģītam reljefam.

Zāles pļāvēji ar gaisa spilvenu

Šie mazie un vieglie aparāti ir aprīkoti ar benzīna motoru un darbojas uz gaisa spilvena principa. Gaisa spilvena tehnoloģija padara tos īpaši piemērotus stāvu nogāžu un grūti aizsniedzamu vietu pļaušanai.
Galvenās priekšrocības – viegls, piemērots nogāzēm ar slīpumu līdz pat 45 grādiem.
Galvenie trūkumi – nav piemērots pārāk lielām platībām.

Stumjamie zāles pļāvēji

Klasisks zāles pļāvējs, kas ies tur, kur tiks stumts. Tie parasti ir vidēja izmēra, lai stumšana būtu ērta un manevrēšana – vienkārša.

Galvenās priekšrocības – viegls, vienkārši manevrēt, viegli vadīt arī šaurākās vietās, gar celiņu malām. Labi piemērots maziem dārziem vai teritorijām, kurās ir pavairāk košumkrūmu vai augļu koku.
Galvenie trūkumi – nogurdinoši pļaut lielas platības.

Zāles pļāvēji pašgājēji

No stumjamajiem zāles pļāvējiem šie zāles pļāvēji pašgājēji atšķiras ar to, ka tiem ir priekšējo vai aizmugurējo riteņu piedziņa. Attiecīgi tie nav jāstumj, tikai pēc nepieciešamības jākoriģē braukšanas un pļaušanas virziens. Atkarībā no modeļa zāles pļāvēji pašgājēj var būt ar vienu fiksētu ātrumu vai vairākiem regulējamiem braukšanas ātrumiem. Maināms ātrums noder tad, ja pļaujamā teritorija nav viendabīga – lielākus līdzenus laukumus var pļaut ar augstāku pārnesumu, savukārt vietās, kur nepieciešams lavierēt starp apstādījumiem vai celiņiem, iespējams izvēlēties zemāku pārnesumu un attiecīgi veiksmīgāk apbraukt dažādus šķēršļus. Zāles pļāvēji pašgājēji iedalās divos tipos – ar aizmugures riteņu piedziņu un ar priekšējo riteņu piedziņu. Katram veidam ir savas priekšrocības.

Foto: Husqvarna.com

Priekšējo riteņu piedziņas zāles pļāvēji pašgājēji

Priekšējo riteņu piedziņas zāles pļāvējus ir ļoti viegli pagriezt – atliek vien nedaudz uzspiest uz roktura un piepacelt priekšējos velkošos riteņus, lai mainītu braukšanas virzienu. Tāpat priekšējā piedziņa ir īpaši ērta strādājot uz nelīdzenas, raupjas vai mitras virsmas. Priekšējā piedziņa nodrošina arī papildu vilces spēku un izturību.
Galvenās priekšrocības – nav jāstumj, jaudīgs zāles pļāvējs, ērti manevrēt, viegli pagriezt vēlamajā virzienā.
Galvenie trūkumi – smagnējs – nav ērti transportēt.

Aizmugurējo riteņu piedziņas zāles pļāvēji

Šie zāles pļāvēji ir universāli un piemēroti dažādiem pļaušanas darbiem – gan lielāku līdzenu laukumu nopļaušanai, gan arī izbraukšanai starp košumkrūmiem vai puķu dobēm. Pieejami gan benzīna zāles pļāvēji pašgājēji, gan klusākas ar akumulatoru darbināmas ierīces, kas neradīs dūmus un tiešus izmešus.
Galvenās priekšrocības – jaudīgas universālas ierīces, piemērotas dažādiem pļaušanas darbiem, plašs modeļu klāsts.
Galvenie trūkumi – jāpieliek nedaudz lielāks spēks, lai mainītu kustības virzienu.

Robotizētie zāles pļāvēji

Arvien plašākā klāstā ir pieejami arī robotizētie zāles pļāvēji. Iepriekš ieprogrammēts, tas katru dienu pilnīgi patstāvīgi pļaus zālienu, nogriežot vien dažus milimetrus, tāpēc arī nopļautā zāle nav jāvāc, un mauriņš vienmēr būs perfektā garumā.

Galvenās priekšrocības – autonoma sistēma, kas vienreiz ieprogrammēta, visu laiku uzturēs perfektu mauriņu.
Galvenie trūkumi – Robotizētā zāles pļāvēja modelis ir jāizvēlas atbilstoši pļaujamās platības lielumam.

Zālēs pļāvēju papildaprīkojums

Benzīna zāles pļāvēji pašgājēji, kā arī stumjamie zāles pļāvēji ir pieejami dažādās komplektācijās. Viens no populārākajiem piederumiem ir zāles savākšanas grozs. To parasti izmanto tad, ja jāpļauj garāka zāle vai ja zāle tiek pļauta ar mērķi to savākt un izmantot dzīvnieku barībā vai kompostā. Ar savācējgrozu viss tiek savākts ātri un tīri. Ja zāle tiek pļauta bieži, nopļautais garums parasti ir pārāk niecīgs, lai to būtu vērts atsevišķi vākt, un tas kalpo par dabīgo mēslojumu zālienam.

Produktīvākam darbam Husqvarna piedāvā arī citu papildaprīkojumu – darba apģērbu, dzirdes aizsargus, smēreļļas, mulčēšanas piederumus u.tml. Ja vēlaties uzzināt vairāk, ieskatieties Husqvarna tīmekļvietnē https://www.husqvarna.com/lv/ jau tūlīt!