Praktiski padomi, kā samazināt savus izdevumus
Daudziem no mums nav secen gājusi ekonomiskās krīzes ietekme ar algu samazinājumiem, amatu apvienošanām, stāvokļa un darba maiņām. Lai taupītu un samazinātu savus ikdienas izdevumus izrādās, ka nevajag nemaz tik daudz. Pietiek atcerēties vecāku un vecvecāku padomus un skolotāju stāstītās praktiskās lietas.
Siltums
Ja runājam par siltuma taupīšanu, tad jāatceras elementāra skolā mācīta lieta - siltums ir starojuma veids. Tāpēc starp sienu un radiatoru var ielikt foliju.
Ja ir regulēšanas iespēja, tad naktīs un dienās, kad neesat uz vietas, samaziniet apkures temperatūru. Ja izmantojiet sildītāju, to ieslēdziet ekonomiskajā režīmā.
Tāpat arī pašus radiatorus neapklājiet un neaizsedziet ar mēbelēm.
Izolējiet logus, kas ļaus jums ietaupīt siltumu. Ja nepieciešams telpu izvēdināt, tad dariet to intensīvi. Ja turēsiet ilgāku laiku logu vaļā tikai vēdināšanas režīmā, tas atdzesēs arī virsmas telpās un būs lielāki siltuma zudumi.
Interjers
Ja vēlaties ietaupīt elektroenerģiju, pēc iespējas izmantojiet gaišos toņus, kas telpu padara plašāku un gaišāku. Tumšie toņi gaismu atstaro daudz mazāk.
Ja patīk zaļie augi, tad stādiet podiņos vērtīgus augus - zaļumus, tomātus, kas ražo arī ziemā utml. Būs ne tikai skaisti, bet arī garšīgi.
Ja remontam pietrūkst līdzekļu, apsveriet aizkaru nomaiņu, sienu tetovējumu izmantošanu.Uztaisiet no defekta - efektu!
Ik pa laikam grīdas mazgāšanai izmantojiet slotu, lupatu un ūdeni nevis putekļu sūcēju.
Apgaismojums
Telpām, kur intensīvs apgaismojums ir nepieciešams regulāri, iegādājieties ekonomiskās spuldzītes. Ja spilgts apgaismojumsnav nepieciešams, tad lietojiet mazāk jaudīgas spuldzes vai regulējamo apgaismojumu.
Cik vien iespējams uzturieties ar ģimeni vienā telpā, un netērējiet elektrību, ja telpā neviena nav. Tāpat ieplānojiet vairāk darbus dienas gaišajā laikā. Neslēdziet kopējo apgaismojumu, ja var iztikt ar stāvlampu vai galda lampu.
Novietojiet darba virsmas pēc iespējas tuvāk logam, lai vairāk varētu strādāt dabiskā gaismā.
Ja iespējams ārpus mājas vai gaiteņos, izmantojiet gaismas ķermeņus,kas reaģē uz kustību.
Ja domājat mainīt lustru, izvēlieties gaismekli, kura gaismas plūsma vērsta uz leju, tā iegūstot 1.5 reizes lielāku apgaisojumu, nekā tad, ja kupoli vērsti uz augšu.
Un reizi pa reizei atcerieties, ka arī logi ir jāmazgā, lai tie laistu cauri gaismu.
Elektroierīces
Izslēdziet no rozetes elektroierīces, kuras izslēgtas un ilgāku laiku netiek izmantotas.
Neatstājiet mobilā telefona vai bateriju lādētājus rozetē.
Pēc veļas izmazgāšanas un pirms tās izkāršanas, kārtīgi to izpuriniet, lai tā ir pēc iespējas gludāka. Tad tās gludināšana būs ne tikai vieglāka, bet arī ietaupīs elektroenerģiju un, atsevišķos gadījumos,varbūt gludināšana nebūs pat nepieciešama.
Ja darbs ar datoru tiek pārtraukts uz īsu brīdi, ieslēdziet gaidīšanas režīmu, bet uz ilgāku laiku izslēdziet to pilnībā, jo arī gaidīšanas režīmā tas patērē pusi no enerģijas, ko izmanto darbojoties. Tāpat neaizmirstiet par monitoru.
Palīgierīces (printeri, skaneri utml.) ieslēdziet tikai tad, kad tās izmantojiet.
Vienlaicīgi neizmantojiet vairākas elektroierīces bez vajadzības, piem., darbojoties pie datora, izslēdziet TV un mūzikas centru.
Padomājiet par izklaidēm ar ģimeni vai draugiem, lai dators vai televizors vispār nav jāieslēdz. Baudiet romantiku sveču gaismā. Nekavējiet rēķinu apmaksu, lai izbēgtu no līgumsodiem un laicīgi ejiet gulēt.
Ledusskapis
Ledusskapi novietojiet tālāk no radiatoriem, logiem un nedaudz atstatu no sienas. Vienmēr pārliecinieties, ka tas ir aizvērts un durvju blīvgumija ir kārtībā.
Nekad nelieciet ledusskapī karstus produktus. Nepiebāziet ledusskapi, lai aukstais gaiss varētu brīvi cirkulēt.
Iegādājoties ledusskapi un jebkuru citu elektroierīci, pievērsiet uzmanību, lai tā būtu A klases. Elektroenerģiju vairāk patērēs iebūvējamais ledeusskapis un tāds, kuram nebūs iespēja atsevišķi izslēgt saldētavu, ja tā jums tai brīdī stāv tukša. Noregulējiet temperatūru ledusskapī (saldētavā -18’C, ledusskapja tilpnē +5’C).
Ūdens
Salabojiet vai nomainiet visus bojātos krānus, podus un visas pārējās lietas. Pilošs krāns vai poda tecēšana mēneša beigās var radīt šoku par skaitītāja rādījumiem.
Ekonomiski labāks ir ūdens maisītājs ar rokturi. Tāds ātrāk sajauc ūdeni nekā maisītājs ar diviem krāniem, tātad aiztek mazāk ūdens.
Biežāk ejiet dušā nevis vannā. Kas gan atkarīgs no dušošanās laika. Aizgrieziet krānu, kamēr tīriet zobus, ziepējaties dušā vai ziepējiet rokas.
Mazgājot traukus, neturiet krānu visu laiku atvērtu. Šādi trauku mazgāšanai jūs patērēsiet līdz pat piecām reizēm mazāk ūdens. Piedegušās pannas un katlus pirms mazgāšanas izmērcējiet, nevis turiet zem tekoša ūdens.
Gatavošana
Uzlieciet katlam vāciņu. Tā vārot varat ietaupīt pat ceturto daļu enerģijas.
Regulāri atkaļķojiet tējkannu, lai varētu ātrāk uzvārīt ūdeni. Vāriet tikai tējai vai kafijai nepieciešamo ūdens daudzumu.
Gatavojot ēdienu uz elektriskās plīts, izmantojiet sildvirsmas atlikušo siltumu un izslēdziet plīti, pirms ēdiens ir pilnībā gatavs. Neviriniet cepeškrāsns durtiņas biežāk, nekā tas nepieciešams cepšanas kontrolei.
Izmantojiet pareiza izmēra katlus un pannas ar biezāku apakšu, atbilstoši plīts riņķu lielumiem.
Gatavojot ēdienu vairāk izmantojiet pašu spēkus un mehāniskās palīgierīces (nažus, rīves, putotājus), bet mazāk virtuves kombainus.