Kā pareizi izvēlēties un iegādāties telpaugus
Pirms pāris gadiem, pārbraucot uz jaunu, lielāku dzīvokli, mājīguma radīšanai nolēmu papildus iegādāties krāšņus telpaugus, kuru lapas no vienas puses bija koši zaļas, bet no otras – tieši tādā rozā tonī, kāds ir sienu krāsojums. Kā jau īsta blondīne! Pirms pirkuma gan apjautājos ziedu salona pārdevējai, vai augam ir nepieciešama kāda īpaša kopšana un kādiem apstākļiem tas ir piemērots, uz ko saņēmu optimistiskas, bet vispārīgas atbildes - jālej tad, kad sauss, telpaugus var novietot visur utt. Biju priecīga par savu labo gaumi un veiksmīgo pirkumu! Taču ziema iegadījās stipri auksta, un līdz ar to arī dzīvokļa vidējā temperatūra - zema, bez tam izrādījās, ka saule mājoklī iespīd retāk un īsāku laiku, kā cerēts. Rezultāts bija stipri skumīgs, jo telpaugi līdz pavasarim, neraugoties uz maniem pūliņiem, vienkārši aizgāja bojā. Par savām pieļautajām kļūdām jautāju speciālistam.
Kā sauca manis iegādāto telpaugu un kādiem apstākļiem tas patiesībā bija piemērots?
Iegādātais augs laikam būs bijis Stromante (Stromanthe sanguinea), marantu dzimtas augs, kas ir siltummīlošs telpaugs, un tam vēlamā gaisa temperatūra telpā ir ap 18-20C. Šos augus nebūtu vēlams novietot pārāk tālu no gaismas, bet arī ne tiešos saules staros, jo auga košās lapas var pabalot un apdegt. kā arī telpaugu nedrīkst iekaltēt, taču arī ne pārmērcēt ūdenī, un tas ir jālaista mēreni. Ja rasina, tad telpā jābūt augam paredzētajam optimālajam mitrumam, jo citādi tas sāks pūt. Ja tā ir noticis, tad bojāto auga daļu vienkārši nogriež un pāris dienas nedaudz laista, nogaidot sakņu aprētošanos. Telpaugu mēslo ar līdzekļiem, kuros nav slāpekļa, jo citādi lapām zūd krāsainība. Jāatceras, ka mēslo tikai iepriekš jau salaistītu augu. Ja augs ilgstoši atradīsies tumšākā vietā, tad tā lapas zaudēs košumu. Tādā gadījumā telpaugs ir jāpārvieto.
Kādas kļūdas tika pieļautas?
Pareizāk būtu rīkoties tā:
- Vispirms noskatiet telpaugus, kas jums patīk.
- Pirms iegādes palasiet žurnālos, internetā u.c. vai pajautājiet pārdevējai, kur ir augu dzimtene un kādos apstākļos tie augs vislabāk, un centieties tos nodrošināt tuvāk vēlamajiem.
- Pēc iegādes augus novietojiet gaišā, mēreni siltā vietā. Nav nepieciešamības uzreiz mēslot, laistīt un pārnēsāt no telpas uz telpu.
- Veikalā pirktam augam barības vielu pietiks aptuveni 1-2 mēnešiem.
- Bieži telpaugi tiek pārdoti transportaugsnē un podos. Vēlams tos pārstādīt, bet tikai pieberot zemi un netraumējot saknes, taču, ja tie ir ziedoši un piedevām ir ziema – pārvelt. Abos gadījumos nepieciešams drenēt poda apakšu ar keramzītu vai lauskām un granti, lai augsne neblīvētos un ‘’neskābtu”.
- Pārstādīšanu veic ne ātrāk kā 5-7 dienas pēc telpauga iegādes.
- Augiem ir nepieciešama mitrināšana, smidzinot ūdeni uz lapām, it sevišķi ziemā, ja mājās ir centrālapkure.
- Laistot jāatceras, ka vēsā telpā augšanas un barības vielu uzņemšanas process arī ir lēnāks, līdz ar to jāmēslo un jālaista retāk .
- Lai pārbaudītu, vai augs vēlas dzert, augsnē līdz pat poda apakšai iesprauž bambusa kociņu, kur to atstāj uz brīdi. Ja augsnes daļiņas pie kociņa pielips, laistīšana nav nepieciešama.
- Laistīšanai var izmantot krāna ūdeni, taču tas var saturēt kaļķi un hloru, kas var negatīvi ietekmēt augu. Lai to novērstu, 10 l ūdens izšķaida sulu no citrona pusītes un ļauj tam kādu brīdi pirms laistīšanas nostāvēties.
Poda izvēle.
Vairums telpaugu omulīgi jutīsies nelielos podos, kad to saknes ar augsni veido blīvu piku. Vienīgais ieteikums - augiem ar masīvām lapām labāk izmantot dziļus podus, bet zemiem augiem ar kuplām lapām vairāk piemēroti ir plati un zemi podi. Palielināt podu tilpumu vēlams pakāpeniski, jo pārstādīšana lielākā podā var izraisīt augsnes bojāšanos un sakņu pūšanu. Poda augstumam jābūt vienādam ar 1/4 vai 1/3 no auga augstuma, ieskaitot saknes. Poda diametram jābūt vienādam ar 2/3 no poda augstuma.
Kas noteikti jāņem vērā, iegādājoties telpaugus?
- Izvēloties telpaugus veikalā, jāpievērš uzmanība tam, kā augs izskatās vizuāli – tam nedrīkst būt plankumu uz lapām vai bojāta miza.
- Vērojiet, lai telpaugi jau iepriekš nebūtu mehāniski traumēti un vai tiem nav kādu augu slimību.
- Arī telpauga izmērs nosaka tā spēju pielāgoties – jo lielāks augs, jo veiksmīgāk pielāgosies.
- Izvairieties telpaugus iegādāties ziemā, jo tad ir sarežģīti tos nogādāt mājās, bez tam ir iespējami gan mehāniski bojājumi, gan arī tādi, ko izraisa krasas temperatūras maiņas un apsaldēšana.
Jebkuram augam gaisma ir vitāli svarīga dzīvības uzturēšanai, un, ja tā ir nepietiekama , tas iet bojā, tāpēc tumšām telpām labāk izvēlēties kvalitatīvus mākslīgos augus vai sauso ziedu kompozīcijas.
Raksts tapis sadarbībā
Rīga, Miera iela 5, mob.t. 29479858