Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:246, Did:0, useCase: 3


Zaļs maurins

Zaļs maurins
Laistīšana un pļaušana - viss, kas vajadzīgs skaista zālāja izveidei.
Publicitātes foto

Kadu zālāju izvēlēties? Kādā augsnē to labak sēt? Cik ātri tas izaug un kā to labāk kopt?

Atbilde

Zālājs jāsēj labā augsnē

Labas augsnes biezumam jābūt vismaz 10-20 cm.

Smilšaina augsne jābagātina ar auglīgu zemi, saukārt mālainai augsnei pievieno nedaudz smiltis, jo blīvā un smagā augsnē jaunajiem dzinumiem ir grūti cerot.
Ja ir augsts gruntsūdeņu līmenis un vieta, kur iecerēts izveidot zālāju, ir ļoti mitra, vēlams vispirms ierīkot drenāžu, kas aizvadītu lieko ūdeni. Ilgi stāvošs ūdens zālāju var sapūdēt.
Vislabākā augsne zālājam ir trekna melnzeme.

Augsnes sagatavošana

Lai zālājs veidotos līdzens, melnzemi ieklāj uz labi izlīdzinātas grunts un pēc tam kārtīgi noblietē. Augsnē var iestrādāt minerālmēslus un krītu. Šādi sagatvotā augsnē iesēj sēklas.

Sēklu izvēle

Sēklu maisījumi iegādājami dārzkopības veikalos. Tie ir paredzēti dažādām noslodzēm, tāpēc pirms iegādes jāsaprot, cik daudz cilvēku bradās pa zālāju dienas laikā. Ja tie ir tikai ģimenei piederīgie un radinieki, tad nav vajadzības iegādāties zālāja sēklas, kas paredzētas intensīvi noslogotu zālāju izveidei.

Pirmo reizi sējot zālāju piemājas teritorijā nekļūdīsieties, ja izvēlēsieties universālo (arī vislētāko) zālāja sēklu maisījumu. Tas gan izaudzis neatgādinās angļu mauriņu, bet normālu, Latvijai raksturīgu pļavu - pietiekami blīvu un zaļu. Parasti universālajos zālāja sēklu maisījumos ietilpst ganību airene, pļavu skarene, saraknā auzene. Ja maisījumam piejauks baltā vai sarkanā āboliņa sēklas, sagaidīsiet ciemos čaklās medus nesējas bites.

Zālāja kopšana

Ir tikai divi nosacījumi, kas jāievēro, lai izveidotos skaists zālājs:
1. regulāra laistīšana (pēc iesēšanas līdz pirmajai pļaujai zālājs jālaista katru dienu, pēc tam pēc vajadzības)
2. regulāra pļaušana (obligāti jānovāc nopļautā masa, lai zālājs nepaliktu brūns).

Ik pa laikam zālāju var "pabarot" ar mēslojumu.

Vēl daži nosacījumi

Zālāju var sēt, ja zemes temperatūra ir vismaz 15 grādi.

Zālāju sēj, mēģinot ar sauju to vienmērīgi izkaisīt secīgi visā platībā, pēc tam ar grābekli ierušina augsnē aptuveni 1,5 cm dziļumā.