Pareiza koku zaru apgriešana
Nevienu zaru nevajadzētu likvidēt bez pietiekami nopietna iemesla, jo zaru apgriešanas un vainaga veidošanas mērķis ir izaudzēt veselīgu, spēcīgu un vizuāli izskatīgu koku ar konkrētajai sugai raksturīgu vainagu.
Lai pareizi veiktu zaru apgriešanu, nepieciešamas zināšanas par koka bioloģiju un fizioloģiju, īpaši par koka spēju norobežot ievainojumus un aizaudzēt griezumu rētas. Zars pareizi nogriežams tā, lai griezums skartu tikai zara koksni.
Zaru apgriešanas paņēmieni:
Izņemamā zara svara samazināšana: lai nesavainotu stumbra mizu, izņemamā zara svars samazināms, zaru nogriežot vai nozāģējot pakāpeniski pa daļām. Zara svaru samazina, izdarot iezāģējumus, vai pakāpeniski nozāģējot zaru pa daļām.
Dzīva zara ar zara valnīti nogriešana: pie zara pamatnes stumbra koksne var izveidot zara valnīti, kas dažādām koku sugām ir atšķirīgs. Griezums izdarāms tūlīt aiz zara valnīša, to neskarot.
Dzīva zara bez zara valnīša nogriešana: griezums izdarāms tūlīt aiz zara mizas izciļņa vertikāli uz leju un mazliet atstatu no stumbra. Šaubu gadījumā griezumu izdara nelielā leņķī pret stumbru, to neskarot.
Kalstoša vai atmiruša zara nogriešana: parasti pie kalstoša vai atmiruša zara pamatnes ir izveidojies zara valnītis. Griezums ļoti rūpīgi izdarāms tūlīt aiz tā, lai nesavainotu zara valnīti.
Zara ar ieaugušu mizu nogriešana: griezums izdarāms žāklē, tūlīt aiz zara mizas izciļņa vertikāli uz leju - mazliet ārpus saauguma vietas un iespējami tuvāk stumbra virsmai, bet tā, lai to nesavainotu vai arī rēta būtu iespējami mazāka. Griezums izdarāms nelielā leņķī pret stumbru, to neskarot.
Dubultstumbra nogriešana jauniem kokiem: dubultstumbru vai lielu zaru ieteicams izgriezt divos vai vairākos paņēmienos. Ja kāds no dubultstumbriem vai nevēlamais zars pirms vairākiem gadiem jau īsināts, otrs būs kļuvis par dominējošo un pēdējā griezuma rēta attiecīgi mazāka.
Izgriežot dubultstumbru, griezumu veido iespējami tuvāk mizas izcilnim, bet to neskarot. Mizas izciļņa forma un lielums nosaka izdarāmā griezuma leņķi. Griezums izdarāms tā, lai rēta būtu iespējami mazāka un netiktu bojāti atstājamā stumbra audi. Vāji saaugušus dubultstumbrus ieteicams izņemt vienlaicīgi ar zaru apgriešanu un vainaga veidošanu.
Īsināšanas griezumi: īsināšanas griezumus izdara, ja nepieciešams saīsināt koka zarus vai veidot noteiktas formas vainagu. Vainaga īsināšana izdarāma, apgriežot lielākos zarus, lai tie būtu tikpat gari kā atstājamie zari. Paliekošā zara caurmēram vajadzētu būt vismaz 1/3 no nogrieztā zara caurmēra. Griešana izdarāma tā, lai atstājamais sānu zars atrastos virs griezuma rētas. Griezums izdarāms iespējami tuvāk paliekošajam zaram, bet neskarot mizas izcilni.
Galotnes apgriešana: galotnes apgriešana ir griezums starp sānzariem. Galotnes apgriešana kokiem parasti rada nopietnas problēmas, tādēļ
to lieto tikai dzīvžogu augstuma samazināšanai vai ekoloģisku apsvērumu dēļ.
Veidojot vai samazinot vainagu, galotni neapgriež!
Rīgas pilsētas būvvaldes Apstādījumu inspekcija pamatojoties uz Eiropas arboristu (koku kopēju) rokasgrāmatu „European tree Worker Handbook”, kas izveidota Eiropas Savienības Leonardo da Vinči programmas projekta „Koku kopēju apmācību un kvalifikācijas paaugstināšanas programma 1996.-1999.gadam” ietvaros, ir izveidojusi apkopojumu, kas ir kā palīgmateriāls visiem, kas plāno veikt apstādījumu kopšanas darbus.
[+] [-]
Kaskadieri!!!