Padomi kā sākt plānot budžetu
Bieži vien pareiza budžeta plānošana palīdz atrisināt dažas problēmas bez algas paaugstinājuma, ko šajos laikos sagaidīt ir gandrīz nereāli.
Lai veiksmīgi plānotu budžetu, vajag rūpīgi uzskaitīt savus ienākumus un izdevumus. Tādējādi budžeta plānošana ļaus Jums apzināt savus ienākumus un plānot tos nākotnē, palīdzēs izvairīties no liekiem uztraukumiem un neziņas par to, vai Jums pietiks naudas visu obligāto maksājumu un ikdienas, kā arī neparedzēto tēriņu segšanai.
Jāņem vērā, ka naudu jeb personīgo budžetu nepieciešams plānot gan īstermiņā, gan ilgtermiņā.
ĪSTERMIŅA PERSONĪGĀ BUDŽETA PLĀNOŠANA
parasti ir aptuveni viena mēneša ietvaros. Šādas plānošanas galvenais mērķis un uzdevums ir sekot līdzi tam, lai ikmēneša izdevumi nepārsniegtu ikmēneša ienākumus.
1.solis. Plānošana.
Nepieciešams apzināt un izvēlētajā budžeta plānošanas rīkā ievadīt visus ikmēneša regulāros ienākumus (alga, pabalsti, stipendija u.tml.), obligātos izdevumus, kurus veicam katru mēnesi, piemēram, kredītmaksājumi, īre, komunālie maksājumi utt., un citus izdevumus (pārtika, transports, saimniecības preces, skolas izdevumi u.tml.).
2. solis. Sekošana līdzi tēriņiem.
Visā plānošanas periodā pierakstīt visus reālos izdevumus.
Lai izdevumu sadaļā būtu iekļauti pilnīgi visi mēneša tēriņi (pat it kā tādi sīkumi, kā košļājamās gumijas vai sērkociņu kastītes izmaksas), izdevumus ieteicams apkopot regulāri - katru dienu. Izdevumu uzskaitīšanai katrs pats var izvēlēties sev ērtāko veidu, galvenais, lai būtu piefiksētas pilnīgi visas izmaksas, kas veiktas dienas laikā, līdz ar to, arī mēneša laikā.
3. solis. Tēriņu analīze.
Mēneša beigās, pēc visu ikmēneša izdevumu un ienākumu uzskaitīšanas, veikt izvērtēšanu. Tā dos iespēju saprast, cik daudz līdzekļu no ienākumiem nepieciešami, piemēram, obligāto maksājumu veikšanai (ja ģimene ir paņēmusi kredītu, nedrīkst izlaist arī regulāros kredītmaksājumus!), kā arī, cik iespējams atlicināt, piemēram, Ziemassvētku dāvanu iegādei vai preses izdevumu abonēšanai. Šāda izdevumu un ienākumu analīze palīdzēs arī saprast, cik par kādu produktu grupu reāli tērējam un kur iespējams ietaupīt.
Ja, veicot budžeta plānošanu, nākas secināt, ka mēneša izdevumi pārsniedz ienākumus, rūpīgi jāizanalizē savi izdevumi – no kuriem tēriņiem varētu atteikties, kurus pakalpojumus un preces varētu iegādāties par zemāku cenu, kā arī pārdomāt savus iepirkšanās paradumus.
Plānot budžetu nepieciešams regulāri un ik pēc mēneša salīdzināt, cik daudz savus izdevumus izdevies samazināt.
Lai efektīvi plānotu savu budžetu, sekotu līdzi tēriņiem, analizētu pirkumus, kā arī atturētos no neapdomīgiem tēriņiem, iesakām izmantot unikālu un Latvijā vēl nebijušu programmu budžeta plānošanai – Naudas kontrolieri mobilajā telefonā. Izdevumu un ienākumu uzskaitei variet izmantot arī budžeta kalkulatoru vai budžeta plānošanas tabulu.
ILGTERMIŅA PERSONĪGĀ BUDŽETA PLĀNOŠANA
1. Nosakiet savus finanšu mērķus
(nepieciešamie uzkrājumi atvaļinājumam, mājai, bērnu izglītībai, pārkvalifikācijai u.c.). Apzinieties, ka ilgtermiņa mērķu sasniegšanai, iespējams, būs nepieciešams atteikties no dažādiem īstermiņa izdevumiem.
2. Rūpējieties par to, lai Jūs būtu pasargāts no ārkārtas situācijām un straujām finansiālajām izmaiņām
(piemēram, darba zaudēšanas vai pēkšņas slimības). Vēlams izveidot uzkrājumus vismaz 3 – 6 ikmēneša ienākumu apjomā, kā arī apdrošināt īpašumu, veselību un dzīvību. Tādējādi Jūs būsiet pasargāts no nepatīkamām dzīves situācijām.
3. Atcerieties, ka visi svarīgākie dzīves notikumi
(studijas; aiziešana pensijā; bērna piedzimšana; laulības; pārcelšanās uz citu dzīvesvietu, utt.) ir saistīti arī ar izmaiņām budžetā. Tādēļ emocionālā komforta dēļ ir vērts tiem gatavoties un plānot izdevumus jau laikus!
4. Sekojiet līdzi makroekonomiskajai situācijai valstī
jo, līdztekus šīm izmaiņām, Jums nepieciešams pārskatīt arī savus naudas tērēšanas paradumus un mainīt to prioritātes, piemēram, ja ir cenu kāpums pārtikas produktiem, plānojot budžetu, jāparedz, ka pārtikai nāksies tērēt vairāk, līdz ar to iespējams būs jāatsakās no kādu citu preču un palapojumu iegādes.
Veicot sava personīgā budžeta plānošanu, sekojot līdzi arī tam, lai:
1. ikmēneša izdevumi nepārsniegtu ikmēneša ienākumus. Lai sekotu līdzi tam, vai ikmēneša izdevumi nav lielāki par ikmēneša ienākumiem, izveidojiet sarakstu, kurā apziniet visus ikmēneša ienākumus un izdevumus. Atcerieties - svarīgākie izdevumi ir obligātie maksājumi (īre, kredītmaksājumi u.c.), pārtikas, transporta u.c. pirmās nepieciešamības tēriņi. Sastādiet sarakstu ar pirkumiem, kas ir nepieciešami un pēc dienas to pārskatiet - mēģiniet noteikt tikai pašus prioritārākos pirkumus. Savukārt, dodoties iepirkties, ņemiet līdzi tikai noteiktu skaidras naudas summu, kuru plānojiet iztērēt - tas ļaus izvairīsies no pārtēriņa!
2. Ikmēneša kredītmaksājumi nepārsniegtu 30 – 40% no ikmēneša ienākumiem.
3. tiktu veidoti uzkrājumi „nebaltām dienām”. Finanšu eksperti iesaka uzkrājumiem atlikt aptuveni 10% no ikmēneša ienākumiem, tomēr Jūs varat sākt veidot uzkrājumus arī ar mazāku naudas summu, taču disciplinējiet sevi atlikt naudu uzkrājumiem katru mēnesi. Uzkrājumi sniegs stabilitāti ārkārtas situācijās un straujās finansiālās izmaiņās, piemēram, darba zaudēšanas vai pēkšņa slimības gadījumā.
Arī citviet Internetā iespējams atrast daudz informācijas par personīgā budžeta plānošanas jautājumiem. Diemžēl lielākā daļa no šīs informācijas ir angļu valodā.
Naudas Plānosanas Centrs
Piedāvājam dažus no NPC iecienītākajiem materiāliem:
Credit Action - The National Money Education...
moneybasics UK _ Simple, clear, independent...
Home Page
Money 101 - Financial Advice & Lessons Made...
StepChange (CCCS) | Free debt advice | Debt...
CNNMoney - Business, financial and personal...