Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:246, Did:0, useCase: 3


Vairs nekādu atrunu - dārza darbi vai nezāles! Maija darbi dārzā

Vairs nekādu atrunu - dārza darbi vai nezāles! Maija darbi dārzā
Fiskars mēneša padoms

Anemones ir klāt. Drīz būs izplaukuši dižskābarži, šur tur jau ir. Tas ir sākums rosīgam, bet arī patīkamam un jaukam laikam dārzā. Daudz svaiga gaisa, vingrinājumi un nedaudz atpūtas, jo pēc kartupeļu stādīšanas un burkānu sējas dārzā gaida jauni darbi. Un jūs jau zināt, kas jūs sagaida, ja neko nedarīsiet. Daba dārzu apsēs pa savam prātam.

Uzmanību, gatavību, virtuves dārzs!
Dārzeņus, kuriem nepieciešams vairāk siltuma, piemēram, pupas un kabačus var sēt no maija vidus, un, ja atliksiet puravu sēšanu līdz jūnija sākumam, jums nebūs jācīnās ar puravu kodi.
Burkānu mušu pirmā paaudze spārnos paceļas maijā, tādēļ, ja vien neesat paslēpis burkānus starp sīpolu vai samteņu rindām, apsedziet tos ar insektu tīklu. To var lietot vairākkārt. Piemēram, augustā, kad parādīsies otrā paaudze.

Pienācis laiks dēstīt jaunās zemenes. Ja tikai tagad sākat iekopt dārzu, varēsiet celt galdā zemenes, kad bērni dosies vasaras brīvdienās. Iegādājoties stādus, ņemiet vērā norādīto nogatavošanās laiku. Būs žēl, ja izvēlētā šķirne nogatavosies tieši tad, kad būsiet devies triju nedēļu ceļojumā uz Franciju. Varat iegādāties vairākas šķirnes, lai to sniegtās ogas nogatavotos pakāpeniski visas vasaras garumā.
Atcerieties, ka tās jāmēslo tikai pēc ogu laika beigām. Ja mēslosiet pārāk agri, iegūsiet daudz lapu un maz ogu.
Citādi varat ļaut virtuves dārzam vienkārši augt. Vislielākais darbs ir nezāļu ravēšana. Zāle ātri izsējas, tādēļ tā ir laicīgi jāizravē.

Augļu dārzs
Kā lai dārzā iztiek bez avenēm? Bez tām nevar.
Ja izvēlēsieties tikai vienu šķirni, to sezona būs īsa. Savukārt, ja izvēlēsieties vairākas šķirnes, ogu sezona būs garāka. "Gleen Prosen" nogatavojas jūlija beigās, kad atvaļinājums parasti ir beidzies. Tā ir ļoti laba šķirne gan ēšanai tieši no krūma, gan arī konservēšanai. "Autumn Bliss" ir ļoti īpaša šķirne. Atšķirībā no citām šķirnēm tās dzinumi turpina augt visu vasaru. Tādēļ tā arī nogatavojas vēlu – augusta beigās. Tās raža ir mazāka nekā citām šķirnēm, un tā ir ļoti atkarīga no laika apstākļiem.
Avenes un tārpi. Ja jums tie nepatīk, varat pakratīt krūmu, kamēr tas zied, turot zem tā spaini. Tad visas aveņu vaboles no tā nokritīs. Tieši viņas dēj oliņas, kas pēc tam pārvēršas tārpos.

Puķu dārzs
Priedēm parasti ir skraji zari, bet tos var apgriezt, lai tās kļūtu kuplākas. Nogrieziet pusi jauno dzinumu.
Parasti mūžzaļajiem augiem apcirpšana maija beigās nāk tikai par labu.
Rozes jau ir apgrieztas. Agrāk tās bija jāapgriež līdz 1. maijam. Tagad tās iesaka apgriezt, tiklīdz tām parādās jaunie dzinumi.
Krūmus, kas tagad zied, vajadzētu apcirpt, kad tie būs noziedējuši.
Tāpat jārīkojas ar viršiem un lavandām.
Noņemiet rododendra nokaltušos ziedus, lai augs netērētu enerģiju, veidojot sēklas.
Pēc apcirpšanas mēslojiet visus krūmus – lielus un mazus –, lai nākamajā sezonā tiem būtu pietiekami daudz barības vielu pumpuru veidošanai.
Vislielākās iespējas, ka puķes ziedēs arī nākamgad, būs tad, ja mēslosiet to sīpoliņus un ļausiet lapām nokalst pašām.

Zirņu zupa dīķī
Palielinoties temperatūrai, ūdens "aug". Zied aļģes. Lieciet tās mierā, un tās iznīks pašas. Ja pēkšņi nomainīsiet visu ūdeni, tas būs dzidrs tikai ļoti neilgu laiku.
Ir pieejamas arī bioloģiskās granulas, kuras var iebērt ūdenī. Daudziem ir laba pieredze ar tām, bet, vispārīgi runājot, turieties tālāk no ķimikālijām.
Atcerieties, ka tagad ūdens strauji iztvaiko, tādēļ dīķī regulāri jāielaiž svaigs ūdens.

Pļaujiet mauriņu, bet ne pārāk zemu.
Tieši tagad sāksies ilgā, smagā cīņa par mauriņu. Sākumā pļaujiet salīdzinoši augstu, lai augi varētu izveidot labu sakņu sistēmu. Tādēļ tiem nepieciešamas zaļas lapas; jo lielāka ir to virsma, jo labāk. Vispārīgi runājot, centieties nepļaut zemāk par 3 cm.
Ja atcerējāties mēslot mauriņu aprīlī, nākamā mēslošanas reize ir jūnijā. Ja izmantojāt organisko mēslojumu, varat uz gadu par mēslošanu aizmirst, jo tas ir jālieto tikai vienreiz gadā.

Siltumnīca
Temperatūra tajā ir kā pie Vidusjūras un dažkārt pat augstāka. Tādēļ neaizmirstiet atvērt logus. Automātisks logu atvērējs maksā ap 10 latiem.
Sākot ar maija vidu, varat stādīt tomātus. Neaizmirstiet gardos ķiršu tomātiņus. Ar tiem varēsiet mieloties, kamēr nokniebjat lielo augu dzinumus. Ļoti laba siltumnīcas tomātu šķirne ir "Elin", un siltumnīcā labi aug arī "Gemini", lai gan šī šķirne ir paredzēta stādīšanai dārzā. To ādiņa ir nedaudz biezāka, bet garša ir tīkama un spēcīga. Bet citādi ar tomātiem ir tāpat kā ar visu pārējo. Kas vienam ēdiens, citam – rūgta inde!
Ar gurķiem un melonēm nogaidiet līdz jūnijam, bet iesējiet pētersīļus ziemai.
Fiskars

     [+] [-]

, 2012-05-26 11:44, pirms 13 gadiem
noderīga informācija

     [+] [-]

, 2012-05-29 11:53, pirms 13 gadiem
Paldies par vērtīgiem padomiem!Vieglāk izlasīt internetā,nekā meklēt grāmatā!