Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:246, Did:0, useCase: 3


Kā tīrīt un kopt rotas

Veikalos ir nopērkami dažādi pulveri un pastas, kas domāti cēlmetālu tīrīšanai un spodrināšanai. Daudz lētāk būs šos maisījumus pagatavot pašam

Zelta un sudraba ķēdītes

Zelta un sudarba izstrādājumu ķēdītes mazgā pudelē, ko piepilda ar ziepjūdeni vai kāda cita mazgāšanas līdzekļa šķīdumu, tad ievieto tur ķēdītes, pudeli aizkorķē un enerģiski sakrata. Pēc tam ķēdītes tādā pašā veidā skalo siltā ūdenī un izliek nosusināties uz dvieļa.

Zelta rotaslietas

Varat tās ielikt ziepjūdenī un uzmanīgi paberzēt ar mīkstu zobu suku. Īpaši uzmanīgi jātīra rotaslietu aizdares.

Zeltlietas

Tās varat tīrīt ar šādu šķīdumu: 15 g hlorkaļķa, 15 g dzeramās sodas un 5 g vārāmās sāls uz 100 g ūdens. Šādā šķīdumā uz 2 stundām ieliek zeltlietas, ko pēc tam noskalo siltā dzeramās sodas šķīdumā – 1 tējkarote uz 1 l ūdens.

No zeltlietām

Sviedrus un taukus viegli var notīrīt, apmazgājot tās ar degvīnā saslapinātu vates piciņu.

Apzeltīti priekšmeti

Tos tīrīt nav viegli –pietiek tikai stiprāk uzspiest un dārgmetāla kārtiņa nolobīsies. Taču, ja šādus priekšmetus tīrīsiet ar olas baltumā samērcētu mīkstu lupatiņu, apzeltījumam nekas ļauns nenotiks.

Stipri apsūbējuši sudraba priekšmeti

Ja tie sen nav lietoti, un tagad vēlaties tos izmantot, tie nebūs nomazgājami tikai ar ziepjūdeni. Ja vēlaties, lai tie atkal spīdētu, pēc mazgāšanas ziepjūdenī tos vajadzētu nomazgāt arī nātrija hiposulfīta šķīdumā – 20 g uz 100 g ūdens.

Dzintara un ziloņkaula priekšmeti

Tos var mazgāt siltā ziepjūdenī, bet reljefās un grubuļainās virsmas nedaudz paberzt ar mīkstu suku. Nodzeltējušus ziloņkaula priekšmetus varat pabalināt, ievietojot tos uz 10 minūtēm hlorkaļķa šķīdumā. Pēc tam rūpīgi noslaucīt ar mīkstu drānu.

Gredzeni

Visvairāk netīrumu sakrājas zem akmens. Lai tos notīrītu, ausu tīrāmo kociņu samērcē glicerīnā, odekolonā vai ožamā spirta un magnēzija maisījumā un rūpīgi notīra gan akmeni, gan ietvaru. Nekādā gadījumā nevajadzētu tīrīt netīrumus ar asiem priekšmetiem.

Koka rotaslietas

Tās nedrīkst mazgāt. Var tīrīt tikai ar sausu flaneļa vai cita mīksta materiāla lupatiņu. Vajadzētu izvairīties koka priekšmetus aiztikt ar taukainām rokām vai likt koka kaklarotas uz kakla, ja tas ieziests ar krēmu.

Plastmasas rotas

Krelles, auskarus un gredzenus labāk mazgāt tīrā ūdenī bez ziepēm vai citiem mazgāšanas līdzekļiem.