Kā pareizi pārstādīt istabas augus
Dienas kļūst garākas un, solot drīzu pavasari, logos iespīd saulīte. Gatavojoties aktīvai augšanai, sāk mosties arī istabas augi. Tāpēc pienācis laiks padomāt par to pārstādīšanu.
Sākumā gan jānosaka, kuriem no augiem ir tāda nepieciešamība. Ja tā virszemes daļas apjoms gada laikā krietni pieaudzis, ja augsne ātri izžūst, un irdinot zemi, redzams, ka dziļumā tā ir ļoti blīva, ja caur puķu poda drenāžas atveri izaugušas atsevišķas saknes, augs pilnīgi noteikti jāpārstāda.
Bez tam, praktiski visi istabas augi jāpārstāda vismaz reizi divos gados. Gadījumā, kad augs apmēros ir pārāk milzīgs un pārstādīšana ir apgrūtinoša, pietiks arī ar to, ja nomainīsiet augsnes virskārtu 10- 20 cm dziļumā. Tas dos augam nepieciešamos barības elementus, kā arī uzlabos ūdens un gaisa caurlaidību augsnē.
Kad esat noskaidrojuši, kuriem no augiem nepieciešama pārstādīšana, jāsāk meklēt piemēroti puķu podi. Vecajam podam brīvi jāietilpst jaunajā tā, lai starp abu podu sieniņām paliktu vēl aptuveni centimetru plata brīva telpa. Pārāk lieli podi nav vajadzīgi, jo tādā gadījumā augam būs jāpatērē pārāk daudz spēku sakņu masas veidošanai, savukārt mums būs vajadzīgs vairāk augsnes un vietas uz palodzes.
Ja jums ir daudz istabas augu, pietiks, ja nopirksiet dažus lielus puķu podus un pārstādīsiet tajos lielos augus, savukārt, tajos, kas atbrīvojušies, iestādīsiet mazākos. Domāju, lieki būs teikt, ka podiņiem jābūt savā starpā saskanīgiem krāsu ziņā, kā arī ne pārāk "kliedzošiem", lai nenomāktu , bet gan pasvītrotu augu skaistumu. Atgādināšu, ka visi puķu podi pirms pārstādīšanas rūpīgi jāiztīra.
Tagad jāsagādā augsne pārstādīšanai. Šobrīd veikalos pieejami dažādi augsnes maisījumi. Ja augu mājā nav daudz, labāk izvēlēties universālo augsni, kas būs piemērota visiem istabas augiem. Tikai ņemiet vērā, ka papardēm, hortenzijām, acālijām un orhidejām labāk tomēr piemeklēt speciālu augsni, tā kā šīm puķēm patīk skābāka augsne, nekā citiem augiem. Arī kaktusiem nepieciešama īpaša augsne- tiem nepatīk pārlieku liels organisko vielu daudzums, ko satur universālās augsnes.
Pie viena padomājiet par drenāžu. Varat to nopirkt veikalā vai arī izmantot šim nolūkam vecu, saplēstu puķu podu lauskas.
Kad ņemsiet augu ārā no vecā podiņa, dariet to uzmanīgi, izmantojot šim nolūkam puķu lāpstiņu. Nekādā gadījumā nepielietojiet spēku.
Pirms pārstādīšanas izpētiet auga saknes. Veselas saknes ir baltā vai brūnā krāsā. Ja atrodat sakaltušas vai sapuvušas sakņu daļas, uzmanīgi ar pirkstiem atdaliet tās no auga sakņu sistēmas. Ja pamanāt vecajā augsnē kāpurus vai kāpuru oliņas (tas var gadīties, ja esat stādījuši augus nesagatavotā dārza augsnē),- tādā gadījumā pēc iespējas rūpīgāk attīriet saknes no vecās zemes. Dariet to sekojoši: iemērciet auga apsakņoto daļu traukā ar istabas temperatūras ūdeni un ļaujiet, lai vecā zeme atmirkst, pēc tam noskalojiet saknes zem tekoša ūdens.
Tagad, kad viss sagatavots, laiks ķerties pie pārstādīšanas. Iesākumā pārstādām lielākos augus. Sagatavotā puķu podā ieberam 1- 2 cm biezu drenāžas slāni, virs tā nedaudz zemes un ievietojam (poda centrā) iepriekš no vecā puķu poda izņemto augu. Tad rūpīgi pieberam gar poda malām augsni. Piebērto augsni nedaudz viegli pieblietējam un aplejam augu ar ūdeni- tas palīdzēs augsnei podā vienmērīgi izkliedēties. Ja nepieciešams, pieberam vēl zemi.
Tagad pārstādītos augus var novietot tiem paredzētajās vietās. Pirmajā laikā (aptuveni divas nedēļas) jāierobežo laistīšana, lai nesāktu pūt saknes, jāpastiprina rasināšana un pēc iespējas jāsargā augi no tiešiem saules stariem.
Tas arī viss! Tagad varat priecāties par augu skaistumu un aizmirst par pārstādīšanu uz veselu gadu!