Atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem par centralizētajiem eksāmeniem un pārbaudes darbiem
Šobrīd daudzās ģimenēs ir eksāmenu un pārbaudes darbu laiks. Kur meklēt atbildes uz jautājumiem? Vislabāk, protams, vispirms jautāt savā skolā, bet, ja tur nesaņemat atbildi, tad varat interesēties arī Valsts izglītības satura centrs - VISC
Kas ir centralizētais eksāmens?
Centralizētais eksāmens: eksāmens, kura saturs un norise, kā arī vērtēšanas kritēriju saskaņošana un vienādošana tiek organizēta pēc vienotas kārtības valsts mērogā.
Kādi pārbaudījumi jākārto, lai iegūtu vispārējo vidējo izglītību?
Saskaņā ar LR Ministru kabineta noteikumiem, valsts pārbaudījumi par vispārējās vidējās izglītības ieguvi ir: visiem izglītojamajiem eksāmens latviešu valodā un literatūrā, eksāmens svešvalodā, eksāmens matemātikā un ne mazāk kā viens eksāmens pēc paša izglītojamā izvēles mācību priekšmetā, kura apjoms izglītības programmā nav mazāks par 105 mācību stundām.
Kur iespējams nokārtot centralizētos eksāmenus?
Skolēni centralizētos eksāmenus var nokārtot skolā. Kā nosaka LR Ministru kabineta noteikumi, personas, kas jau ieguvušas atestātu par vispārējo vidējo izglītību vai diplomu par profesionālo vidējo izglītību un kurām nepieciešams kārtot eksāmenu, lai saņemtu vispārējās vidējās izglītības sertifikātu, kas nepieciešams kā konkursa atlases kritērijs uzņemšanai augstākās pakāpes izglītības programmās, jāpiesakās augstskolā, ar kuru sadarbības līgumu par eksāmenu organizēšanu ir noslēdzis ISEC. Informāciju par šīm augstskolām var atrast VISC interneta mājaslapā. Pieteikties iespējams līdz attiecīgā mācību gada 1.aprīlim.
Vai centralizēto eksāmenu drīkst kārtot atkārtoti?
Jā, centralizēto eksāmenu drīkst kārtot atkārtoti. Jāņem vērā, ka izglītojamais, kurš iegūst vidējo izglītību vispārējās vidējās izglītības iestādē vai profesionālās vidējās izglītības iestādē, eksāmenu attiecīgajā mācību gadā drīkst kārtot vienu reizi. Taču, ja izglītojamais eksāmenu nenokārto vai iegūtais vērtējums izglītojamo neapmierina, attiecīgo eksāmenu izglītojamais atkārtoti var kārtot nākamajā mācību gadā. Centralizēto eksāmenu šādā gadījumā var kārtot augstskolās, ar kurām ISEC ir noslēdzis sadarbības līgumu par eksāmenu organizēšanu.
Vai, atkārtoti kārtojot centralizēto eksāmenu, tiek ņemts vērā labākais rezultāts vai pēdējais iegūtais rezultāts?
Kārtojot eksāmenu atkārtoti, tiek izsniegts sertifikāts, kurā norādīts vērtējums par atkārtoti kārtoto eksāmenu. Personai ir tiesības izvēlēties, kuru no iegūtajiem sertifikātiem izmantot. Nav nosacījumu, ka jāņem vērā pēdējais centralizētajā eksāmenā iegūtais rezultāts.
Kā notiek vērtējumu iegūšana centralizētajos eksāmenos?
Vērtējumu centralizētajos eksāmenos VISC nosaka pēc normatīvi kriteriālā principa un izsaka 6 sasniegumu līmeņos: no A (augstākais) līdz F (zemākais). Šāds vērtējuma izteiksmes veids nav saistāms ar skolēna sasniegumu ikdienas vērtējumu, kas parasti tiek izteikts 10 ballu skalā. Centralizēto eksāmenu vērtējums tiek ierakstīts izdotā sertifikātā. Normatīvais vērtējums nozīmē, ka skolēnu sasniegumi tiek salīdzināti savā starpā. Tas dod iespēju izmantot eksāmenā skolēnu atlases principu – labākajiem skolēniem būs labākie rezultāti, vājākajiem skolēniem – vājākie. Eksāmena grūtības pakāpe ir piemērota gan spējīgiem, gan viduvējiem, gan vājiem skolēniem. Lielākā daļa skolēnu eksāmenā saņem vidēju punktu skaitu, kas arī ir garants centralizētā eksāmena uzdevuma izpildei – uzrādīt spējīgos un ļoti spējīgos skolēnus un atšķirt ļoti vājos skolēnus. Kriteriālais vērtējums ir skolēnu sasniegumu salīdzināšana ar sasniegumu līmeņu aprakstu, iepriekšējo gadu skolēnu darbiem vai ekspertu viedokli. Šāds salīdzinājums dod iespēju nodrošināt eksāmena grūtības pakāpes pārmantojamību, t. i., gadu no gada skolēni ar vienādiem vai ļoti līdzīgiem sasniegumiem saņem vienu un to pašu vērtējumu, kas izteikts līmeņos.
Vai skolotājs jebkurā mācību priekšmetā ir tiesīgs kā maksimālo vērtējumu, ko saņem skolēni kāda mācību priekšmeta nobeiguma pārbaudes darbā, noteikt mazāku nekā 10 balles?
Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem skolēna mācību sasniegumus mācību priekšmetā izsaka 10 ballu skalā. Kārtējā pārbaudē, kurā nav iespējams novērtēt mācību sasniegumus 10 ballu skalā, pedagogs mācību sasniegumus var vērtēt ar "ieskaitīts" vai "neieskaitīts". Ja pārbaudes darbs tiek vērtēts 10 ballu skalā, tad maksimālais iegūstamais vērtējums nedrīkst būt zemāks par 10 ballēm.
Ko darīt, ja neapmierina saņemtais vērtējums centralizētajā eksāmenā?
Ja skolēnu neapmierina centralizētajā eksāmenā iegūtais vērtējums, mēneša laikā pēc sertifikāta izsniegšanas skolēnam vai viņa likumiskajam pārstāvim ir tiesības rakstīt iesniegumu, kas adresēts VISC, ar lūgumu pārskatīt eksāmenā saņemto vērtējumu.
1. Iesnieguma veidlapu var saņemt, ierodoties VISC vai arī elektroniski.
2. Iesniegums ir jāaizpilda un jāparaksta. Iesniegumam jāpievieno izsniegtā sertifikāta oriģināls.
3. Iesniegumu un sertifikātu var iesniegt personiski, ierodoties VISC, vai sūtot pa pastu uz adresi: Valsts izglītības satura centrs, Vaļņu iela 2, Rīga, LV–1050.
VISC tiks izveidota īpaša apelācijas komisija, kas mēneša laikā pēc iesnieguma saņemšanas izskata to un pārskata vērtējumu eksāmenā, lai pieņemtu lēmumu atstāt esošo vērtējumu vai mainīt to.
Kur var iegūt iepriekšējo gadu valsts pārbaudes darbu uzdevumus?
Līdz 2007. gadam ISEC katru gadu izdeva Valsts pārbaudes darbu apkopojumus 9. un 12.klasei. Tos var meklēt pie mācību priekšmetu metodisko apvienību vadītājiem, skolas bibliotēkā vai pie attiecīgā mācību priekšmeta skolotāja. No 2008. gada valsts pārbaudes darbu uzdevumi tiek publicēti VISC interneta mājaslapā.
Vēlos stāties ārzemju augstskolā un dokumenti ir jāiesniedz pirms termiņa, kad tiek izsniegti sertifikāti ar centralizēto eksāmenu rezultātiem. Vai ir iespējams saņemt izziņu par centralizētā eksāmena nokārtošanu?
Jā, VISC var izsniegt izziņu par eksāmena rezultātiem un to, ka centralizētais eksāmens ir ticis kārtots, pirms noteiktā termiņa. Detalizētu informāciju skatīt sadaļā VISC - Pakalpojumi.
Kad izsniedz centralizēto eksāmenu sertifikātus?
Saskaņā ar LR Ministru kabineta noteikumiem, centralizēto eksāmenu sertifikātus pašvaldības izglītības pārvaldes vadītājam izsniedz ISEC ne vēlāk kā piecas nedēļas pēc attiecīgā mācību gada beigām. Pašvaldības izglītības pārvaldes vadītājs ne vēlāk kā nākamajā darba dienā pēc sertifikātu saņemšanas izsniedz tos izglītības iestādes vadītājam, savukārt tas ne vēlāk kā nākamajā darba dienā pēc sertifikātu saņemšanas izsniedz tos izglītojamiem.
Ko darīt, ja ir pazaudēts centralizētā eksāmena sertifikāts?
Gadījumos, kad persona ir nozaudējusi centralizētā eksāmena sertifikātu, tas ir nozagts vai neatgriezeniski bojāts, ir iespējams saņemt tā dublikātu. Persona, kura vēlas saņemt centralizētā eksāmena sertifikāta dublikātu, aizpilda iesniegumu Izglītības satura un eksaminācijas centram. Detalizētu informāciju un iesnieguma paraugu skatīt sadaļā VISC – Pakalpojumi - Centralizēto eksāmenu sertifikāta dublikāta izsniegšana.
Cik ilgi ir derīgs centralizētā eksāmena sertifikāts?
Centralizētā eksāmena sertifikātam nav ierobežots derīguma termiņš. Taču augstākās mācību iestādes var izvirzīt prasību, ka reflektanta sertifikātam jābūt izdotam noteiktā laika periodā - par to jāinteresējas katrā konkrētā augstskolā.