Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:3, Did:0, useCase: 3


Savākti 10 000 paraksti pret sešgadnieku sūtīšanu skolā; iniciatīva tiks iesniegta Saeimā

Redakcija
Redakcija

Vairāk nekā 10 000 cilvēku ar saviem parakstiem ir pauduši atbalstu idejai, kas paredz saglabāt esošo skolas gaitas uzsākšanas vecumu, pretēji Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) plānotajām reformām, kad skolas gaitas būtu jāsāk no sešu gadu vecuma. Nozares eksperti, pedagogi, psihologi, neirologi, daļa vecāku u.c. bija vienisprātis, ka lielākā daļa bērnu sešu gadu vecumā nav gatavi mācībām skolā, kāda tā ir šodien. Portālā manabalss.lv savāktie paraksti šo iniciatīvu ļauj iesniegt izskatīšanai Saeimā.

Iniciatīvas autori – Neatkarīgā izglītības biedrība - ir gandarīti, ka salīdzinoši īsā laikā izdevies gūt tik lielu sabiedrības atbalstu, kas liecina par to, ka šis jautājums ir patiešām būtisks un aktuāls. Ideju par sešgadnieku sūtīšanu skolā IZM vairākas reizes ir mēģinājusi virzīt arī iepriekš, taču katru reizi saskārušies ar sabiedrības un nozares ekspertu pretestību. Šoreiz savu noraidījumu idejai ir paudusi jau daudz lielāka sabiedrības daļa un izglītības politikas veidotāji būs spiesti ieklausīties.

Neatkarīgā izglītības biedrība apvieno pedagoģijas profesionāļus, kuri vairākkārt norādījuši uz riskiem, sistēmiskām un finansiālām problēmām gadījumā, ja sešgadniekiem būtu jādodas uz skolu. Pērnā gada nogalē IZM paziņoja, ka ideja atlikta uz vienu gadu un skolas gaitu sākšanu no sešu gadu vecuma plānots ieviest 2019./2020.mācību gadā, taču nozares profesionāļi uzskata, ka sešgadnieku projektu Latvijā nebūtu saprātīgi realizēt vispār, ne tikai nākamajā gadā. “Saskaņā ar jauno satura reformu standartizēta pieeja personības attīstībai nav atbalstāma un kā ideja ir novecojusi. Jauni regulējumi no augšas atkal ved centralizācijas un standartizācijas virzienā. Esam gandarīti, ka mūsu pilsonisko iniciatīvu ir atbalstījuši 10 000 cilvēku, kas nozīmē, ka sabiedrība pauž savu kritisko nostāju un nav vienaldzīga pret notikumiem valstī,” uzsver biedrības valdes priekšsēdētāja Zane Ozola.

Tāpat autori atgādina, ka jautājums par sešgadniekiem skolā ietver ļoti plašu problēmjautājumu spektru: iespējamo kaitējumu bērna fiziskajai un garīgajai veselībai, skolu telpu nepiemērotību tik maziem skolēniem, finanšu trūkumu skolu vides pielāgošanai, bērnu drošības jautājumu u.c. Esošā kārtība, kad bērni uzsāk skolas gaitas septiņu gadu vecumā, ar izņēmumiem sešu vai astoņu gadu vecumā, ir vispiemērotākā un labākā bērna attīstībai.