Uzmanies no kabatzagļiem!
Kabatzagļu galvenais mērķis ir skaidrā nauda Tavā makā, tāpēc, glabā to maksājumu kartēs, tādējādi Tu sevi pasargāsi no zaudējumiem.
Kabatzagļu raksturojums
Profesionālie kabatzagļi uzskatāmi par pilnīgi atsevišķu, savrupi esošu noziedznieku grupu, kurai ir savas, tikai šim nozieguma veidam raksturīgas amata pārmantošanas tradīcijas. Kabatzaglis — tas nav tikai noziedznieks. Šī nodarbe ir viņu dzīvesveids, dzīves filozofija, adrenalīns un iztikas pelnīšanas avots. Tas, kurš uz šī ceļa ir nostājies un iemācījies visus zagļu trikus, parasti to dara līdz sirmam vecumam — līdz rokas vairs neklausa. Runāt par sirdsapziņu vai labošanos kabatzagļu gadījumā ir lieki.
Kabatzādzībām nav sezonas rakstura – vasarā Tevi viegli apzagt, jo nav virsdrēbju ar iekškabatām, bet ziemā biezās drēbes ir mazāk jūtīgas un arī cilvēku burzma sabiedriskajā transportā ir daudz lielāka.
Pirmā un visbīstamākā grupa ir profesionālo kabatzagļu bandas, kurās parasti vienlaicīgi darbojas 3 – 4 cilvēki un katram grupas loceklim ir savs konkrēts uzdevums. Parasti kāds no viņiem novērš izvēlētā upura uzmanību, vēl kāds rada mākslīgu burzmu, pagrūžot vai pastumjot un tikmēr galvenais grupas loceklis apstrādā jūsu kabatas vai somu. Šie neapšaubāmi ir bīstamākie un sekmīgākie no kabatzagļiem un viņu iecienītākā „darba” vieta ir sabiedriskais transports.
Vēl sastopami daži vecā kaluma zagļi, kuri ar žileti vai asi uztrītu monētu var sagriezt somu vai kabatu, taču tas jau ir ļoti liels retums.
Kā jau neprofesionāliem, viņiem nav ne noteiktu darbības vietu, ne metožu, taču arī viņi cenšas darboties vietās, kur ir daudz cilvēku.
Tomēr viņi atšķiras ar to, ka ir neprognozējami, un var izmantot jebkuru gadījumu, kad jūs esat kļuvis neuzmanīgs pret savām mantām. Tas var notikt gan uz ielas, gan uz vilciena persona, kā arī vasaras sezonas laikā, arī sauļojoties pludmalē.
Pusaudži to parasti dara nelielās grupās, kur viena daļa uzkrītoši skaļi uzvedas, pievēršot sev uzmanību, tikmēr pārējie mēģina zagt. Šīm grupām ir raksturīga arī zināma nekaunība, ko izsauc meistarības trūkums – viņi somās un kabatās „lien” diezgan atklāti, zinot, ka pat tad, ja viņus pieķers, neviens jau pakaļ neskries un aizturēt nemēģinās. Arī nekādu pierādījumu pret viņiem šādā situācijā nebūs.
Ja profesionālie zagļi pamatā orientējas uz naudas makiem, tad šī grupa nesmādēs neko – viņi zog visu, kas ir kabatās un, sevišķi, mobilos telefonus.
Kabatzagļi sabiedriskajā transportā
Parasti upuris tiek nolūkots jau pie transporta līdzekļa pieturas, novērtējot viņa iespējamo turības līmeni un izpētot maka novietojumu, jo tieši pie pieturas cilvēki sagatavo braukāšanai vajadzīgo naudu vai mēnešbiļeti, maku izņemot un ieliekot atkal atpakaļ.
Kad upuris ir izvēlēts, notiek sagatavošanās – tuvojoties transporta līdzeklim, bandas locekļi sastājas viņam apkārt un, izmantojot situāciju, ka pilsētas transports parasti ir pārpildīts, iekāpšanas brīdī izveido mākslīgu burzmu.
Var būt arī situācija, kad visi saspiežas apkārt nolūkotajam mērķim un parasti naudas maks tiek izvilkts jau pirmās pieturas laikā un nodots rokās kādam no bandas locekļiem – tas tiek darīts gadījumam, ja pēkšņi viņš tiek noķerts, jo ierindas biedru aizvietot ir daudz vienkāršāk, nekā reālo kabatu apstrādātāju.
Nākošajā pieturā visi bandas locekļi no transporta izkāpj un ar šo brīdi jūs varat uzskatīt, ka maks ir neatgriezeniski pazudis. Bieži vien zagļa lomā ir īpaši, no bērna kājas apmācīts pusaudzis, kuram līdz 14 gadu vecumam kriminālatbildība nedraud.
Visbīstamākās ir pieturas, kur pienāk daudzi transporta līdzekļi. Ja jūs braucat no Pareizticīgo katedrāles, Centrāltirgus, Nacionālā teātra, Vidzemes tirgus vai Centrālās stacijas apkārtnes, ir dubults iemesls uzmanīties.
Kā atpazīt zagli
Kabatzagli atpazīt nav viegli, taču kārtīgam vērotājam tas ir pa spēkam.
Nerakstīta tradīcija ir arī tā, ka viņiem parasti ir vairākas dienas neskūta bārda. Ja Tu pie pieturas redzi tādu cilvēku grupu – uzmanies!
Vienam no viņiem rokās var būt kāds pavisam viegls iepirkuma maisiņš vai uz rokas uzmests apģērba gabals, kas noder, kā maskēšanās elements.
Ja ir ziema, kabatzaglis pat vislielākajā salā cimdus nevalkā, vai arī tos novelk labu laiku pirms transporta pienākšanas.
Kā izvairīties
- Vislabākā un pārbaudītākā metode, lai ciestu vismazākos zaudējumus, ir nēsāt līdz iespējami mazāk skaidras naudas.
- Parasti uzreiz pēc apzagšanas, zagļi zibenīgi pārbauda naudas maku, izņem visu skaidro naudu, pēc kā maks uzreiz tiek izmests. Tas šajā brīdī ir kļuvis par pierādījumu, kura dēļ var nokļūt aiz restēm, tāpēc no tā cenšas atbrīvoties uzreiz. Protams, ja zaglis turpat makā atradīs zīmīti, uz kuras būs uzrakstīts maksājuma kartes PIN kods, viņam būs vēlme doties uz tuvāko bankomātu pēc naudas. Tāpēc PIN kodi ir jāiegaumē, bet uzrakstīta PIN koda glabāšanu makā vari uzskatīt par veidu kā kabatzaglim uzdāvināt savu naudu.
- Pamanot zādzību, jebkurā gadījumā uzreiz savu karti nobloķējiet. Visai liela ir iespēja, ka jūsu nomesto maku atrod arī kāds godīgs cilvēks un jūs to saņemat atpakaļ, tomēr arī šajā gadījumā pievērsiet uzmanību sava bankas konta drošībai – nav 100% garantijas, ka jūsu konta dati nav nonākuši pie kāda cita.
- Kāpjot sabiedriskajā transportā, pirmkārt domā par to, kur tajā brīdī atrodas Tavs maks, nevis par to vai dabūsi sēdvietu. Kļūsti uzmanīgs, ja kāds uzsvērti laipni palaiž pa priekšu vai Tavā priekšā pēkšņi iedomājas sašņorēt kurpi.
- Transporta kartiņu uzrādīšanai, vai sīknaudu konduktoram sagatavo savlaicīgi, lai pēc iekāpšanas nebūtu jādemonstrē pārējiem savs naudas maks. Ideāli, ja kartiņa netiek glabāta makā kopā ar naudu, bet atrodas atsevišķi.
- Ja sabiedriskā transportā vai vietā Tev kāds pēkšņi, bez pietiekoša iemesla uzgrūžas, uzreiz pārbaudi savas kabatas vai somu. Tāpat dari, ja kāds ar Tevi mēģina uzsākt sarunu par jebkuru tēmu. Gadījumā, ja konstatē zādzības faktu, nekautrējieties un uzreiz cel trauksmi – visticamāk, ka tādā gadījumā Tev nozagtais maks atradīsies uz grīdas.
- Somu, kurā atrodas maks, vienmēr turi sev priekšā, drošības pēc uzliekot tai arī roku. Nekad neliec to uz grīdas! Pat tad, ja it kā labi to redzi.
- Puišu lielākā kļūda ir naudas maka glabāšana bikšu aizmugurējā kabatā. Gadījumā, ja citu iespēju nav, atrodoties potenciāli bīstamā vietā, labāk turēt to rokā. Apģērba iekškabatās naudas maks būs gandrīz pilnīgā drošībā, jo tādas klases kabatzagļu tikpat kā vairs nav.
Apmeklējot kafejnīcu vai citu publisku iestādi, nekad neatstāj maku virsdrēbēs vai somā, kuru Tu grasāties uzkārt uz pakaramā vai krēsla atzveltnes.
Informācija: sargi-sevi.lv