Ko darīt un kā rīkoties ugunsgrēka gadījumā
Ugunsgrēks ir viena no lielākajām un briesmīgākajām nelaimēm, ko cilvēks var piedzīvot. Pie kam uguns nelaime nekad sevi nepiesaka; ugunsgrēks izceļas pēkšņi un izplatās ļoti ātri. Katram būtu jāzina, kā rīkoties tādā gadījumā.
Iegaumē, ka ugunsgrēka gadījumā ugunsdzēsējus un glābējus izsauc pa tālruni 112
Ugunsgrēka bīstamie faktori
Tumsa
Televizorā vai kino rādītam ugunsgrēkam parasti raksturīgas liesmas un gaisma. Reāls ugunsgrēks rada tik daudz dūmu, ka telpa, kurā Tu atradīsies, dažu minūšu laikā kļūst pilnīgi tumša: Tu nevarēsi ieraudzīt pat savu roku. Ugunsgrēka telpā vienmēr ir tumsa.
Pamēģini izkļūt no savas mājas vai dzīvokļa ar aizvērtām acīm. Tas būs grūti izdarāms, tagad pamēģini iedomāties, cik tas būs sarežģīti īstā ugunsgrēkā, kad visapkārt valdīs tumsa, karstums un panika.
Dūmi un gāzes
Vairums ugunsgrēka upuru iet bojā nevis sadegot, bet nosmokot dūmos. Degot plastmasai un mēbelēm istabu piepilda indīgi dūmi.
Oža ir pirmā sajūta, ko cilvēks zaudē iemiegot, un pēdējā, kas atjaunojas pamostoties. Ugunsgrēka dūmi ir sajaukti ar tvana gāzi. Ieelpojot tvana gāzi, cilvēks parasti ieslīgst dziļā miegā un tas var beigties ar nāvi.
Karstums
Karstums var nonāvēt dažos mirkļos. Ugunsgrēkā strauji ceļas istabas temperatūra. Karstums apdedzinās elpošanas ceļus. Ja nebūs aizsargāta galva, Tu vari zaudēt samaņu. Temperatūrai ceļoties, uzliesmos viss degtspējīgais, kas atrodas telpā. Tādā karstumā nav iespējams palikt dzīvam.
Laika trūkums
Daudzi kļūdaini domā, ka ugunsgrēka gadījumā viņiem būs vismaz piecas minūtes laika, lai pamodinātu kaimiņus vai paņemtu vērtīgākās mantas.
Tā nav. Tavā rīcībā būs ne vairāk par 90 sekundēm, lai atbilstoši reaģētu – nodzēstu uguni vai izkļūtu no telpas.
Ko darīt, ja izcēlies ugunsgrēks
- Pats galvenais: nekrīti panikā!
- Ja pamosties un konstatē, ka izcēlies ugunsgrēks, pārvelies pāri gultas malai un rāpo uz durvju pusi. Necelies gultā sēdus, jo tad vari nokļūt stāvoklī, kurā bīstami elpot. Turies tuvāk grīdai!
- Rāpo uz istabas durvju pusi. Mēģini uztaustīt durvis ar roku. Necenties paņemt kādas drēbes vai vērtslietas. Šajā situācijā Tu un Tavi tuvinieki esat vienīgās glābjamās vērtības.
- Ja jūti, ka durvis ir karstas, never tās vaļā! Tas var nozīmēt, ka aiz durvīm plosās uguns. Atverot durvis, liesmas momentā iekļūs istabā. Aizvērtās durvis var kalpot par aizsegu no uguns un pasargāt Tevi, kamēr ierodas palīdzība.
- Ja istabas durvis nav karstas, mazliet paver tās un pārliecinies, vai ārpusē nav dūmu un uguns. Kad atstāj istabu, aizver durvis!
- Neaizmirsti paņemt atslēgas. Ja visi evakuācijas ceļi būs slēgti un pamest ēku nevarēsi, Tev vajadzēs atslēgu, lai atgrieztos dzīvoklī, kas kļūs par drošāko patvēruma vietu.
- Ja durvis ir karstas, aizbāz spraugas! Šim nolūkam vislabāk kalpos mitri dvieļi, segas. Noderēs arī palagi, drēbes – viss, kas pa rokai.
- Rāpo pie loga! Mazliet atver to. Atverot logu pilnīgi, Tu radīsi caurvēju, kas veicinās dūmu pieplūdumu istabā.
- Turies zemu pie loga. Tas ļaus Tev elpot svaigu gaisu no ārpuses un izvairīties no dūmiem, kas lēnām piepildīs istabu.
- Tikai galējas nepieciešamības gadījumā atver logu pilnīgi vai izsit stiklu. Tādā gadījumā dūmi var iekļūt istabā arī no mājas ārpuses.
Turklāt, stikls būs izsists un Tev vairs nebūs iespēju to aiztaisīt.
- Ja atrodies pirmajā stāvā un vari pa logu izkļūt drošībā – dari to. Ja atrodies augstāk par pirmo stāvu, labāk atturies no lēmuma izlekt. Daudzi cilvēki, kuri būtu varējuši izdzīvot, gaidot pēc palīdzības savā istabā, ir gājuši bojā, lecot no bīstamiem augstumiem.
- Ja nevari izkļūt no istabas, mēģini radīt troksni, lai pārējie zinātu, kur Tu atrodies. To vislabāk darīt, klauvējot ar kādu priekšmetu, nevis kliedzot, jo ir svarīgi taupīt elpu. Arī vicinot pa logu dvieli vai palagu, Tu pievērsīsi uzmanību savai atrašanās vietai.
- Ja iespējams, aizsedz degunu un muti ar kādu samitrinātu materiālu, tas filtrēs dūmus un būs vieglāk elpot.
- Nemēģini meklēt, kurā vietā deg. Vērtīgais laiks, ko tādējādi zaudēsi, var būt izšķirošais, lai paspētu glābties.
- Pirms atstāj ēku, nemēģini iekštelpās satikt visus tuviniekus, jo dārga ir katra minūte.
- Nekavējies kāpņu telpās un gaiteņos, domājot, ko darīt. Pamet māju pēc iespējas ātrāk. Tev jāzina, kuri mājas gaiteņi ved strupceļā, centies izvairīties no tiem.
- Vienmēr izmanto tikai kāpnes. Nekādā gadījumā neizmanto liftu. Lifts var Tevi aizvest uz stāvu, kurā izcēlies ugunsgrēks vai apstāties. Lifta šahta var būt stipri piedūmota.
- Rēķinies ar to, ka visapkārt būs panika. Tāpēc turies pie kāpņu margām. Tas palīdzēs Tev noturēties, ja kāpņu telpā būs drūzma.
- Ja nav iespējams dzīvokli atstāt, paliec tajā un gaidi instrukcijas no ārpuses. Ugunsdzēsēji Tevi nelaimē neatstās.
- Kad esi nokļuvis drošībā, ja ir iespējams, piezvani ugunsdzēsējiem. Neuzskati par pašsaprotamu, ka to jau būs izdarījis kāds no kaimiņiem. Nenoliec klausuli, kamēr ugunsdzēsēji nav saņēmuši visu viņiem nepieciešamo informāciju.
- Neej atpakaļ mājā, kamēr ugunsdzēsēji nav atļāvuši.
Kā rīkoties, ja ugunsgrēks izcēlies telpā, kurā Tu atrodies
- Ja aizdegšanās platība ir neliela, Tu pats vari nodzēst uguni ar ūdeni vai apslāpēt liesmu ar blīva audekla gabalu, segu, galdautu.
- No ugunsdrošības viedokļa dzīvoklī visbīstamākā vieta ir virtuve. Lai apdzēstu aizdegšanos uz plīts, apslāpē liesmas ar blīvu audekla gabalu, segu vai galdautu. Virtuvē vienmēr atradīsi arī ūdeni, ar ko nodzēst liesmas. Nekad uguns dzēšanai neizmanto miltus, tie var uzliesmot vai pat radīt eksploziju.
- Ja aizdedzies televizors vai kāda sadzīves elektroiekārta, vispirms atvieno to no elektrotīkla un apslāpē liesmas ar blīvu audekla gabalu, segu vai galdautu.
- Ja nevari apslāpēt uguni 90 sekunžu laikā, pamet dzīvokli. Ja cīņai ar liesmām nepieciešams ilgāks laiks, Tu vari nesasniegt vēlamo rezultātu un pakļaut sevi un citus nevajadzīgam riskam.
Kā rīkoties, ja aizdedzies apģērbs
- Nekrīti panikā un nevicini rokas, jo tas veicinās liesmu izplatīšanos. Apstājieties, nogulies zemē un sāc vārtīties uz priekšu un atpakaļ. Ja pie rokas ir sega, aptin to sev apkārt.
- Ja ieraugi, ka kādam citam ir aizdegušās drēbes, nepieņem par pašsaprotamu, ka viņš zina, kā rīkoties. Vispirms paziņo, ka viņam deg drēbes, tad nogrūd viņu zemē un ripini uz priekšu un atpakaļ, kamēr liesmas apdziest.
- Rīkojies ātri! No ķermeņa vidusdaļas līdz galvai uguns pa drēbēm var izplatīties 10 sekundēs. Liesmu slāpēšanai var noderēt sega, ja tā ir pie rokas, žakete vai kāds cits apģērba gabals.
- Cilvēkam degošā apģērbā nedrīkst ietīt galvu, tā kā degšanas gaitā izdalās gāzes un cilvēks var nosmakt.
- No apdegušā ķermeņa nedrīkst raut nost apģērbu, tas uzmanīgi jānogriež ar šķērēm un jānoņem. Līdz ārsta atbraukšanai uz apdegumiem jāuzliek tīrs, sauss apsējs.
Informācija tapusi sadarbībā ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu. Skaties arī: vugd.gov.lv/