Izvairies no vīrusiem mobilajā tālrunī
Tie uzglūn visur... arī kad mēs naktī guļam...
Nē, tie nav zirnekļi, tie ir daudz mazāki, neredzamāki, un bieži vien savu kaitējumu izdara nevis ar indi, bet ar savu daudzumu un mērķtiecīgo darbību. Tie ir vīrusi.
Parunāsim par vīrusiem, kas izplatās pa gaisu, caur elektronisko sakaru tīklu, ar radioviļņu palīdzību un par to, kā tādus kaitēkļus ķert.
Cik liela nozīme pretvīrusu programmām ir lietojot internetu tradicionāli ar datoru?
Pietiek vien pāris minūtes pasērfot bez vīrusu aizsardzības, apmeklēt tikai populārākos ziņu portālus, vai sociālo tīklu ar visiem zināmo nosaukumu, un esam jau vairāku kaitīgu programmu laimīgie ieguvēji. Labi, ja varam tos izķert, tomēr ja tie paspēj ko sabojāt, sekas ir neatgriezeniskas.
Bet kā tad ir ar mobilajiem telefoniem, viedtālruņiem un kabatas datoriem?
Tā kā Latvijas informatīvajā vidē šis jautājums nav plaši skatīts, nolēmu šo tēmu mazliet papētīt.
Uzreiz atzīmēšu, ka to viedtālruņu īpašnieki, kuru lepnumus darbina Google Android , var būt mierīgi. Līdz šim kaitnieciskas programmas šai vidē nav novērotas, līdzīgi, kā Linux (uz kā bāzes arī veidots Android).
Internets telefonā
Pēdējos mēnešos mūsu populārākiem mobilo sakaru operatori ir būtiski samazinājuši bezvadu interneta cenas. Līdz ar to padarot to pieejamāku un interesantāku plašam mobilo ierīču lietotāju lokam. Arī tehniskā progresa iespaidā, tirgū tiek piedāvāti ar vien vairāk sakaru ierīču, kas no datora atšķiras vien ar izmēru. Un ne jau visi maksā vairākus simtus latu, daudzi tiek piedāvāti ar operatora līgumiem par ļoti draudzīgām cenām. Līdz ar to palielinās kaitīgo programmu izplatīšanās risks.
Sākumā var likties, ko tad tādu mobilajam tālrunim var nodarīt?
Bet izrādās var ne tikai pašam aparātam, bet arī Jūsu maciņam.
No šā gada marta vairākās interneta vietnēs, kur piedāvā bezmaksas programmas viedtālruņiem, ar Windows Mobile operētājsistēmu, bija iespēja lejupielādēt spēli „3D Anti-terrorist”. Spēle tika piedāvāta bez maksas, uz ko arī uzķērās nākamie upuri. Tās īstie izstrādātāji bez maksas paredzēja tikai demo versiju, taču kaitnieka autors to bija uzlauzis, pievienojis savas programmas kodu un izvietojies mobilo telefonu spēļu serveros.
Tie, kas bija uzķērušies, neko ļaunu nenojauta, līdz saņēma kārtējos telefona rēķinus. Izrādījās, ka viņu lepnums un acuraugs, bez īpašnieku ziņas ir zvanījis uz starptautiskiem maksas numuriem. Pēc sīkākas analīzes izrādījās, ka zvanīts kopumā uz sešiem maksas numuriem, darīts tas ar 50 sekunžu intervāliem diennakts tumšajā laikā, kad viedtālruņu īpašnieki vis drīzāk atpūtās.
Novērots, ka pārsvarā tie ir viedtālruņi ar Windows Mobile 6.5 operētājsistēmu. Ja Jūsu telefons sācis uzvesties aizdomīgi, iespējams, tas ir inficēts ar augstāk minēto kaitēkli.
Nesen arī Latvijas interneta mēdijos tika rakstīts par „MMS Bomber”, kas darbojas Symbian S60 trešās versijas vidē. Ar šo operētājsistēmu pārsvarā darbojas NOKIA ražotie viedtālruņi, kā arī atsevišķi Samsung. Lielu „popularitāti” MMS Bomber ieguvis Ķīnas Tautas Republikā, kur inficējis jau pāri par miljonu ierīču. Iekļūstot tālrunī, kā miermīlīga papildprogramma, pēc instalācijas tas no inficētā tālruņa visiem piezīmju grāmatā esošajiem numuriem izsūta MMS ziņas ar saiti, kuru nospiežot, lejupielādējas jauns MMS Boomer. Kaitēklis ir interesants ar to, ka atslēdz Symbian sistēmas vadības programmu, padarot neiespējamu tā noinstalēšanu.
Bet viss nav tik slikti, pretvīrusu programmatūras izstrādātājs NetQin Mobile jau ir radījis programmu, kas Nokia viedtālruņos veiksmīgi atrod un izdzēš augstākminēto kaitēkli.
Protams, ar laiku tādu programmu paliks ar vien vairāk un vairāk, kas liks mums arī savos viedtālruņos patstāvīgi lietot pretvīrusu programmas. Pēdējie pētījumi liecina, ka apmēram puse no vīrusiem darbojas uz J2ME, vai vienkāršā valodā Java bāzes, bet otra puse parazitē Symbian OS viedtālruņos.
Tā kā tautieši, būsim modri.
Autors: Mobitel.lv