Ātrums nav ienaidnieks!
Ātrums ir viens no jūtīgākajiem drošības ķēdes elementiem, kas var ne tikai izraisīt neskaitāmus ceļu satiksmes negadījumus, bet arī nodrošināt stabilu, drošu un visiem satiksmes dalībniekiem pieņemamu satiksmes plūsmu un braukšanas komfortu. Pats ātrums nav nedz labs, nedz slikts. Novērtējumu iegūst tā pareiza vai nepiemērota pielietošana. Tādēļ rūpes par satiksmes drošību nav tikai un vienīgi aktivitātes ar mērķi ierobežot kustības ātrumu. Bieži vien nepamatoti un dažkārt pat negaidīti satiksmes ātruma ierobežojumi, var izraisīt avārijas situāciju vai vismaz apgrūtināt braukšanu, kas neliecina par braukšanas kvalitātes uzlabošanos.
Tādēļ Latvijas Automoto biedrība (LAMB) pozitīvi novērtē Valsts policijas Prevencijas pārvaldes priekšnieka Edmunda Zivtiņa 9.martā notikušajā Ceļu satiksmes drošības padomes sēdē atkārtoti izteikto viedokli, ka būtu lietderīgi pārskatīt un iespējams palielināt braukšanas ātrumu atsevišķos ceļu posmos.
Katrs autovadītājs ir saskāries ar nepamatoti un pat neloģiski izvietotām ātrumu ierobežojošām ceļa zīmēm, piemēram, mēnesi pirms vai divus pēc remontdarbiem konkrētos ceļa posmos. Tāpat labi zināms, ka atšķiras braukšanas apstākļi vasarā uz ziemā. Ja sniega seguma dēļ konkrētā ceļa posmā ziemā jāpārvietojas ar stipri ierobežotu ātrumu, tad līdzīga situācija nav vasarā, sausā un saulainā laikā. Ātrumu ierobežojošās ceļa zīmes ir mobilas, to izvietojums ik pa laikam ir jāpārvērtē un jāveic nepieciešamās izmaiņas.
No nepareizi izvēlēta braukšanas ātruma visvairāk cieš mazaizsargātie satiksmes dalībnieki, kā velosipēdisti, mopēdisti un, protams, gājēji. Aizvadītajā gadā notika 215 ceļu satiksmes negadījumi, un mazaizsargātie satiksmes dalībnieki cieta 112 gadījumos, tātad vairāk nekā pusē, pie kam 78 no cietušajiem bija kājāmgājēji. Svarīgi izprast, ka noteiktu sociālo grupu pārstāvjus, kuru vidū ir liela daļa mazaizsargāto satiksmes dalībnieku, nesasniedz tradicionālā mediju reklāma un akcijas. Lai šo auditoriju sasniegtu jāmeklē mazāk tradicionāli veidi, kā pašvaldību, sociālo dienestu un darbinieku, iespējams pastnieku, medicīnisko dienestu, pašvaldības policijas iesaiste, tādejādi panākot, ka, piemēram, informācija par atstarotāju nozīmi un satiksmes kultūru kopumā nonāktu līdz katram kājāmgājējam, velosipēdistam un mopēdistam.
No vienas puses varam būt lepni par pirmo vietu ES, salīdzinot satiksmes negadījumos bojāgājušo skaita samazinājuma procentuālo statistiku. Tajā pat laikā salīdzinot bojā gājušo kopējo apjomu Latvijā, citās dalībvalstīs un vidēji ES, ir acīmredzamas, ka daudz vēl darāmā. Ja Latvijā 2010. gadā bija 97 bojāgājušie uz miljons iedzīvotājiem, tad vidēji ES 70, bet, piemēram, Vācijā, kur uz lielajām maģistrālēm vispār nav ātruma ierobežojumu, bojā gājis 51 cilvēks uz miljonu, savukārt Zviedrijā bijuši 39 negadījumi. Svarīga iespēja šīs traģiskās statistikas samazinājumam būs eZvana ieviešana, kura nepieciešamību LAMB vienmēr ir atbalstījusi. .:: LAMB ::.
- galvenā Nozīmīgi, ka Latvijas Republikas Ministru kabinets šogad ratificējis eZvana ieviešanas memorandu. No 2013. gada eZvana aprīkojums būt obligāts visos jaunajos automašīnu modeļos ES telpā, tādēļ svarīgi, lai arī pārējās komunikāciju iekārtas un dienesti būtu atbilstoši nodrošināti.
Satiksme ir komplekss un savstarpēji saistīts mehānisms, kurā gan ātrumam, gan rūpēm par mazaizsargātajiem satiksmes dalībniekiem, gan pavasara bedrēm un bieži nekvalitatīvajam ceļu remontam, gan modernajām tehnoloģijām, piemēram, eZvanam ir sava unikālā vieta.
Juris Zvirbulis, LAMB prezidents, Ceļu satiksmes drošības padomes loceklis