Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:10, Did:0, useCase: 3


OleAtriuM - olīveļļas vēstures muzejs Turcijā, Kušadasi apgabala Davutlar ciematiņā

Olīveļļas muzejā, kas atrodas Turcijā, Kušadasi apgabala Davutlar ciematiņā, jums būs iespēja doties ceļojumā cauri visai olīveļļas vēsturei: jūs iepazīsieties ar olīveļļas ieguves procesa evolūciju ne tikai teorētiski, bet arī redzēsiet reālus eksponātus, sākot no senatnē izmantotajām metodēm līdz pat mūsdienu mehanizācijas procesiem un modernām iekārtām.

Interesanti būs uzzināt, ka pirmā olīveļļa tika iegūta ne jau pārtikas vajadzībām, bet gan apgaismojumam, un izmantota līdzīgi, kā pie mums senāk petroleja. Par to liecina arī senie gaismekļi, kas skaisti izkārtoti muzeja plauktos.

Ļoti uzskatāmi parādīta olīveļļas izmantošana senajās pirts procedūrās; šim nolūkam izveidota plaša un interesanta ekspozīcija, kas attēlo visus pirtī notiekošos procesus. Sievietēm noteikti patiks senie trauciņi un pudelītes, kuros olīveļļa tika uzglabāta skaistumkopšanas procedūrām. Tādi dizaini mūsdienās tiek uzskatīti par ekskluzīviem un šis muzejs būtu lielisks iedvesmas avots daudziem dizaineriem.

Ja runājam par olīveļļu pārtikas vajadzībām, tad uzzināsiet (un arī redzēsiet kā tas notiek), ka Extra Virgin jeb augstākā labuma olīveļļa tiek iegūta no pirmā spieduma svaigām olīvām. Savukārt, eļļas aromāts atkarīgs no valsts un reģiona, kurā tās augušas, kā arī no šķirnes, ražas novākšanas metodēm un ražošanas procesa.
Labas olīveļļas garšai jālīdzinās svaigi novāktu olīvu garšai, taču unikalitāti eļļai piedod dažādu aromātu salikums.
Ne velti Turcijas virtuve, kurā olīveļļai ir liela nozīme, tiek uzskatīta par vienu no veselīgākajām pasaulē. Olīveļļā nav holesterīna, taču ir daudz mononepiesātināto taukvielu, kas ir nekaitīgākās no visām taukvielām.
Jāpiebilst, ka pats eļļas spiešanas process kaut kādā ziņā līdzinās vīna darīšanas procesam.

Un varbūt tieši tāpēc, bet iespējams, ka cita iemesla dēļ- muzeja saimnieki nodarbojas ne tikai ar olīveļļas ieguvi, bet arī ar vīna ražošanu- viena telpa muzejā atvēlēta vīna ieguves vēsturei. Šajā telpā sevišķi interesanti šķiet senie vīna dekanteri un korķu viļķi, kas veidoti gan pērtiķīšu un dažādu dzīvnieku, gan arī citās interesantās formās.

Ekskursijas beigās jūs nokļūsiet nelielā veikaliņā, kur varēsiet iegādāties gan kvalitatīvu augstākā labuma eļļu, gan olīveļļas ziepes, gan labu vīnu, gan arī citus gardumus, ko bioloģiskajā saimniecībā Yerlim ražo no pašu izaudzētas produkcijas.

Fotogalerija no olīveļļas muzeja apskatāma šeit


Ceļojumus uz Kušadasi Turcijā nodrošina ceļojumu aģentūra Spāre un aviokompānija Turkish Airlines

Raksta autore Iveta Apškrūma