Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource44 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource44), Fid:275, Did:0, useCase: 3


Lai neslimotu, ziemai jāgatavojas ar veselīgu uzturu

Ziemā, kad aktīvi uzbrūk dažādi vīrusi, svarīgi, lai organisms būtu nodrošināts ar vitamīniem un minerālvielām, tāpēc uzturā jālieto dārzeņi un augļi, kas pastiprinās veselību. Lai organisms varētu labi funkcionēt, dienā jāizdzer pusotrs litrs šķidruma - ūdens, tējas vai sulas. Piemēram, no apelsīniem organisms uzņem gan vitamīnus, gan ūdeni.

Kāposti.

Visas kāpostu šķirnes ir bagātīgas ar vitamīniem un minerālvielām. Lai organisms saņemtu nepieciešamo A un C vitamīnu, kā arī kalciju, pietiek tikai ar diviem simtiem gramu svaiga kāposta. Kāpostus vārot un karsējot, vitamīni zūd.

Zivis.

Ar diviem simtiem gramu zivs, organisms uzņem nepieciešamo daudzumu augstvērtīgo olbaltumvielu. Lai uzņemtu jodu, kas aizkavē vairogdziedzera saslimšanu, uzturā jālieto tādas zivis kā lasis vai bute. Zivis ieteicams nevis cept, bet sutināt, lai saglabātu tajās esošās vērtīgās vielas.

Sīpoli, ķiploki.

Ziemā būtu ieteicams uzturā iekļaut sīpolu un ķiplokus, kuros arī nelielā daudzumā ir visi vitamīni. Sīpoli un ķiploki satur ēteriskās eļļas, kas palīdz attīrīt asinis. Šīs ēteriskās elļas pazemina asinsspiedienu un labvelīgi ietekmē aknu, žults, zarnu, sirds, plaušu un bronhu darbību, tāpēc tie, kuri ikdienā uzturā lieto ķiploku vai sīpolu, slimo retāk.

Mango.

Tajos ir daudz beta karotīna, kas stiprina šūnu sieniņas un organisma aizsardzības spējas. Auglis satur daudz kālija un dzelzs. Mango jānomizo tieši pirms tā ēšanas un jāsagriež gabaliņos.

Citrusaugļi.

Bieži jāēd apelsīni, mandarīni, klementīnes un greipfrūti. Viena klementīne dienā organismam sniedz nepieciešamo biotīna daudzumu. Tas ir svarīgi asins veidošanai. Sārtie greipfrūti satur vielas, kas aizsargā no infekcijām. Lai organismam būtu nepieciešamais C vitamīna daudzums, dienā jāapēd 150 gramu citrusaugļu, bet strādājot fizisku darbu, augļus jālieto nedaudz vairāk. Citrusaugļus ieteicams ēst noguruma brīdī, lai atgūtu spēku un mundrumu. Tajos esošās vielas organismam palīdz cīnīties ar saaukstēšanās slimībām.

Banāni.

Banāni satur desmit dažādus vitamīnus un dažādas organismam svarīgas minerālvielas, piemēram kaliju un magnēziju. Kālijs pazemina asinsspiedienu un regulē šķidruma rezerves organismā. Magnēzijs palīdz pārstrādāt proteīnus un ogļhidrātus. Banānos saturošais A vitamīns pasargā no infekcijām, C vitamīns nostiprina organisma aizsardzības spējas, E vitamīns - no ādas novecošanās, B6 vitamīns - stiprina imūnsistēmu un nervu sistēmu. Lai saņemtu nepieciešamo B6 vitamīnu, jāapēd divi banāni dienā.