Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:362, Did:0, useCase: 3


Aicina uz Gitas Šmites personālizstādi galeriju Istaba

Redakcija
Redakcija

No 6. februāra galerijā Istaba būs skatāmi gleznotājas Gitas Šmites jaunākie darbi personālizstādē “Jauns pavasaris”. Tie tapuši, joprojām nemainīgi iedvesmojoties no Latvijas dabas un vismazākā no lībiešu ciemiem. Vaides ozols, klusā daba uz virtuves galda un rožu krūmā atrasta pērnās vasaras ligzda būs galvenie varoņi šajā izstādē. Klusā daba līdzās ekspozīcijai galerijā Istaba tiks uzstādīta arī pavisam reālā veidā, un izstādes norises laikā bieži varēs sastapt pašu mākslinieci, to gleznojot.

"Lūkojoties Gitas Šmites gleznās, gribot negribot iedarbinām smalko, neredzamo mehānismu, kas vieno ļaudis saskaņā ar principu: viens cilvēks prot nodot citiem savas atklāsmes un emocijas tā, ka citi ar tām inficējas un jūt to pašu. Šīs gleznas liek vienoties priekā par vērtīgo, kas ir mums visapkārt. Ar acīm sekojot meistarīgi atainotajām saules staru rotaļām, skatītāji gluži kā glāsta mīļas virsmas. Vērojot mākslinieces lauku māju vidi, nāk prātā tās pašas saules izgaismotie dārgumi, kas katram savi un kurus redzamus dara jūtīga, prasmīga un glezniecības vērtības cienoša roka", par izstādes darbiem izsakās mākslas zinātniece Aiga Dzalbe.

Pēc Jaņa Rozentāla mākslas skolas absolvēšanas Gita Šmite studējusi stājglezniecību profesoru Imanta Vecozola un Viļa Ozola mesitardarbnīcās Latvijas Mākslas akadēmijā. 1997. gadā ieguvusi Mākslas maģistra grādu. Šī ir Gitas Šmites 15. personālizstāde. Pirmā no tām – 1996. gadā Arhitektu namā. Personālizstādes notikušas galerijās “Daugava”, “Čiris”, “Asūna”, “Museum LV”, Kalnciema kvartāla galerijā, “Vīna studijā”, Valmierā un citur. Pēdējā personālizstāde “Portreti” pirms diviem gadiem noritējusi Kolkā – lībiešu saietu namā. Grupu izstādēs māksliniece piedalījusies kopš 1994. gada. Ir izdoti divi mākslinieces darbu katalogi. Gita Šmite darbojusies arī kā kostīmu māksliniece, veidojusi tērpus vairākām teātra izrādēm. 2018. gadā radījusi zīmolu “Pirtsmāksla”.

Gita Šmite: “Sajust brīdi, noķert un uzgleznot saules staru, kurš rudenī knapi ticis virs koku galiem un beidzot ielauzies siltā istabā, ticis līdz medus burkai uz galda. Tas šķiet svarīgi. Tā es sēžu, laimīga gleznoju un domāju par pavasari, kurš vēl nāks... Pēc maza brīža ārā ir jau satumsis un gleznot vairs nevar, uzlieku galvas lampiņu un eju grābt lapas, jūtos kā dārznieks, kurš velā rudenī gatavojas nekam citam kā pavasarim... No rīta ar autobusu atbraukuši bērni ar saviem draugiem un suni. Ir skolēnu brīvlaiks, viņiem jau sešpadsmit un divdesmit viens... un mājā ieplūst jaunības prieks un mīlestība."

Izstāde galerijā Istaba būs skatāma līdz 25. februārim.