Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:277, Did:0, useCase: 3


Lieldienas muzejā “Rīgas Jūgendstila centrs”

Redakcija
Redakcija

No 23. marta līdz 22. aprīlim muzejā “Rīgas Jūgendstila centrs” aicinām baudīt Lieldienu noskaņas - izstāžu zālē apskatāmas itāļu mākslinieces Almas Dzopenji veidotās dekoratīvās keramikas olas. Savukārt, muzeja vēsturiskajā interjerā izvietoti Tamāras Čudnovskas veidoti jūgendstila laikam raksturīgi Lieldienu dekori, kā arī apskatāmi ar pavasara atnākšanu saistīti 20. gadsimta sākuma priekšmeti no muzeja “Rīgas Jūgendstila centrs” krājuma.

Itāļu māksliniece Alma Dzopenji ir absolvējusi Glezniecības nodaļu Albertīna akadēmijā Turīnā. Pasniegusi gleznošanu Turīnā no 1971. gada līdz 2011. gadam. Kopš 1970. gadiem māksliniece piedalās gan grupu, gan personālizstādēs Itālijā un ārpus tās ̶ Madridē, Romā, Glāzgovā u.c. Gravētas keramikas olas māksliniece sākusi izgatavot 2010. gadā. Ola tiek uzskatīta par visa sākumu, dzīvības rašanās un auglības simbolu un tā raksturo perfekciju. Ola māksliniecei ir kā meditācija par sievišķību un mātišķo piepildījumu. Izstādē muzejā “Rīgas Jūgendstila centrs” eksponētas četrdesmit dažāda lieluma krāsainas olas. Keramikas olas ir dekorētas ar ornamentālu gravējumu, kas atkārtojas, tomēr šķiet tik atšķirīgs. Izstāde muzejā “Rīgas Jūgendstila centrs” tapusi sadarbībā ar Itālijas vēstniecību Rīgā un fonda “Itālijas dizaina asociācijas” pārstāvi Enzo Fornaro.

Muzeja “Rīgas Jūgendstila centrs” dzīvokļa interjeru šajā Lieldienu laikā papildina mākslinieces Tamāras Čudnovskas gatavoti svētku dekori, kas radīti, iedvesmojoties no vēsturiskiem paraugiem. Ziedi izgatavoti no zīda, vaska, pat cukura masas. Telpu noformējumā neiztikt arī bez Lieldienu zaķa, cālīšiem, dažādās tehnikās rotātām olām, pavasara ziediem un zaļumiem. Lieldienu koks, kas dekorēts ar zīda lentēm un olām, kā centrālais elements muzeja interjerā ir eksponēts ziemas dārzā. Tas simbolizē dzīvības koku, labā un ļaunā izziņas koku. Dekoros izmantots kreppapīrs, kas kā dekoratīvs materiāls parādījās Anglijā 19. gadsimta beigās, un kļuva iecienīts svētku dekoriem Eiropā. Lieldienu vainags, kas novietots ēdamistabā uz galda, simbolizē mūžīgo dzīvību, kuru ar savu upuri dāvājis Jēzus Kristus. Dažādu formu groziņi ir ļoti populāri dekori Lieldienās, jo tieši tur glabāja olas. Muzeja ekspozīcijā redzamie groziņi, kas dekorēti ar ziediem, ir mākslinieces Tamāras Čudnovskas roku darbs. Ēdamzālē acis pamielot iespējams ar šokolādes zaķi un cepuma jēriņu, kuru izgatavošanai izmantotas vēsturiskas metāla formas no muzeja krājuma. Pēc Eiropas tradīcijām uz ēdamistabas galda vajadzēja būt trīs Lieldienu simboliem: dabas mošanās simbols – ziedi un zaļa zāle, dzīvība – zaķis, gaisma − sveces.

Muzeja interjerā apskatāmi ar pavasara atnākšanu saistīti 20. gadsimta sākuma priekšmeti no muzeja “Rīgas Jūgendstila centrs” krājuma. Izstādē apskatāmas arī 20. gadsimta sākuma Lieldienu pastkartes. Pēc paraugiem tās izdotas atkārtoti un nopērkamas muzejā veikaliņā.