“Matu sakārtojums un rotas 16. un 17. gadsimtā"
Sestdien, 22.aprīlī plkst. 15.00 Bauskas pils muzejā notiks Senā dzīvesveida skolas nodarbība "Matu sakārtojums un rotas 16. un 17. gadsimtā". Ieskatu frizūru veidošanas un rotu nēsāšanas tradīciju vēsturē sniegs Latvijas Mākslas akadēmijas docente Edīte Parute. Rīgas Stila un Modes profesionālās vidusskolas absolventes, iesaistot apmeklētājus, mēģinās izveidot 16.gadsimta sieviešu matu sakārtojumu un Kurzemes hercoga Frīdriha Ketlera “de Kadnē cirtu”.
Uzzināsiet, ko par matu kārtojumu un rotu lietošanu hercoga galmā var secināt no Kurzemes hercogienes Annas 16.gs. beigās izdotā svinību un ģērbšanās reglamenta, kāda frizūra un rotaslietas raksturoja Kurzemes hercogienes Sofijas modes tēlu un vai Rietumeiropas modes standarti tika izmantoti arī Latvijas teritorijā.
Eiropā 16.gs. sieviešu frizūru modē bija vērojamas individuālas, izteikti reģionālas pazīmes. Reformācijas stila ietvaros daudz būtiskāka bija gotisko modes tradīciju noturība, kas diktēja matu sakārtojuma un frizūras rotājumu, kā arī galvassegas lomu tēla veidošanā. Spāņu modes laikmetā dāmu frizūras papildināja greznas cēlmetālu matadatas ar tajās iestrādātiem dārgakmeņiem. Jau 17.gs. sākumā bija vērojamas būtiskas frizūru pārvērtības. Vīriešu mati atkal kļuva garāki, jo krokotā apkakle vairs neierobežoja frizūras veidolu. Tikmēr sieviešu frizūrās parādījās jauna tendence, kas lika matu sakārtojumu pieskaņot plašajai kakla izgriezuma līnijai un kuplajām piedurknēm.
Rotaslietu stilistikā renesanses laikmetā dominēja izteikts spožums un greznība, ko lielā mērā vairoja dārgakmeņu lietojums polihromu un smagnēju rotu izstrādē. Karekļi un neparastu formu piespraudes bija iecienītākās 16.gs. rotaslietas. Rotaslietu klāstu papildināja krāšņi medaljoni, dārgakmeņu pogas, gredzeni, smaržvielu „āboli”, miniatūras grāmatiņas un citi aksesuāri, kurus stiprināja pie metāla posmu jostām. 16.gs. beigās un 17.gs. pirmajā pusē palielinājās interese par pērļu rotām.
Biļetes iepriekš pārdošanā var iegādāties Bauskas pils muzeja kasē un rezervēt pa tālr. 63923793, 63922280 vai e-pastu: bauskaspils@bauska.lv. Rezervētās biļetes jāizpērk ne vēlāk kā 30 min. pirms pasākuma.
Biļetes cena 3 EUR. Sīkāka informācija pieejama mājas lapā: Bauskas pils | index