Muzeju nakts īpašās vērtības Tukumā
Muzeju nakts šogad veltīta Rainim un Aspazijai. Tukuma muzejs tieši Muzeju naktī saviem apmeklētājiem parādīs dažus īpašus eksponātus, kas līdz šim nav plašākai publikai rādīti.
Durbes pilī apskatāms pieminekļa mets, ko darinājis izcilais latviešu tēlnieks Kārlis Zemdega.Skulptūra krājumā nonākusi pašos pirmajos muzeja darba gados, bet tā eksponēta tikai vienu reizi –pirms 52 gadiem.Pateicoties VKKF atbalstam, skulptūru tikko restaurējis vecmeistars Gunārs Grīnfelds’.
Mākslas muzejā tiks eksponētsnovadnieka, grafiķa Ernesta Zīverta (1879-1937) Pēterburgā darinātais oforts "Rainis" (1905), kas latviešu mākslā uzskatāms par pirmo dzejnieka portretu. Tas savulaik izstādīts Pēterburgā, Maskavā, Rīgā un Tukumā, iegūstot lielu popularitāti. Tikai Muzeju nakts apmeklētājiem būs iespēja klātienē novērtēt grafiķa profesionālo pieeju dzejnieka psiholoģiskā rakstura atklāsmē, filigrāni izmantojot grafikas tehnikas paņēmienus un iespējas tēla izteiksmības veidošanā.
Džūkstes Pasaku muzejs atradis unikālu fotogrāfiju, kāda līdz šim vispār nebija zināma. Tā tapusi Džūkstes „Lielstraģu” saimnieka Viļa Strauberga un Raiņa ārsta – Andreja Priedkalna – meitas Emīlijas kāzu dienā 1929. gada 17. februārī. Kāzas notika fiziķa un vēsturnieka Jāna Strauberga namā Rīgā. Viesu pulkā redzams arī dzejnieks Rainis. Fotogrāfiju muzejam uzticēja Viļa un Emīlijas meita Māra Ūdre, kas zināja stāstīt, ka Rainis bijis vedējtēvs vecāku kāzās.
Pastariņa muzejā tiks lasītas Ernesta Birznieka – Upīša vēstules Rainim un Aspazijas vēstuli mūsu dižajam novadniekam, kā arī rakstnieka atmiņas par trim zīmīgām tikšanās reizēm ar Raini Šveicē. Kā zināms, rakstnieks strādājotKaukāzā bija nodibinājis grāmatu apgādu „Dzirciemnieki”, kas izdeva Raiņa „Zelta zirgu”. Pastariņa muzeja rīcībā ir arī īpaša fotogrāfija, kurāredzams E. Birznieks-Upītis kopā ar Raini