Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:152, Did:0, useCase: 3


Liepājas muzejā būs izrādes par mākslinieku un slaveno Rīgas dendiju Kārli Padegu

Redakcija
Redakcija

Informēju, ka 22. oktobrī, plkst. 19 Liepājas muzejā Kūrmājas prospektā 16/18 lielajā izstāžu zālē ikviens interesents aicināts uz izrādi “PADEGS un PADEGS”, kas liepājniekiem un Liepājas viesiem tiek rādīta pēc nodibinājuma “Mūzikas un mākslas atbalsta fonds” iniciatīvas.

Latvijas mākslinieku vidū ir daudz personību, par kurām ir vērts veidot stāstus un uzvedumus. Nodibinājums „Mūzikas un mākslas atbalsta fonds” veido izrāžu un stāstu ciklu par spilgtām personībām kultūrā un mākslā. Viena no tām ir izrāde par 20.gs. sākuma mākslinieku un slaveno Rīgas dendiju Kārli Padegu.

Izrādes „PADEGS un PADEGS” scenāriju rakstījis dramaturgs Ivo Briedis, kurš iedvesmojies no J. Kalnača grāmatas „Rīgas dendijs un autsaiders. Kārlis Padegs”, kā arī izmantojis materiālus no 20. gadsimta divdesmito un trīsdesmito gadu preses.

Jānis Kalnačs trāpīgi raksturo mūsu sabiedrības šī brīža sajūtas par slaveno dendiju Kārli Padegu: „Kārlis Padegs no piemirsta, galvenokārt mākslinieku aprindās zināma leģendāra tēla un sabiedrības autsaidera jau krietnu laiku kļuvis par Latvijas kultūras zīmolu un ilustrēto žurnālu rotu. Viņa darbi Latvijas nedaudzajiem turīgajiem kolekcionāriem ir grūti pieejami un dārgi krājumi.

Viņa mākslas lielākās vērtības šobrīd varētu būt rafinēta rokas veiklība un izteiksmes dažādība, dzēlīga ironija un vēl nesaudzīgākā pašironija, bet, iespējams, vēl būtiskāka ir dzīves mūžīgās traģikas izjūta ne tikai kapitālisma krīzes apstākļos vien.”

Savukārt izrādes režisors Varis Piņķis pauž, ka viņu kā režisoru un radošu personu, saista un interesē radoša personība Kārlis Padegs – viņa raksturs, uzskati, dzīves izpratne, laikmeta redzējums, idealizētā dekadence, drosmīgais erotisms dzīvē un kā tas viss krustojas un veido viņa mākslu. Ir sajuta, ka viņš sevi ir izdomājis. Mēģinājis savu privāto dzīvi, savu publisko personu veidot kā mākslas objektu. Manuprāt, viņa dzīve ir mēģinājums radīt artefaktu, kuru viņš tā arī nesasniedz.

Scenogrāfs Māris Ruskulis izrādes scenogrāfijā iekļāvis vairākus desmitus Kārļa Padega darbu reprodukciju. Izrādē spēlē aktieri Mārtiņš Upenieks un Inga Tropa.

Nodibinājums „Mūzikas un mākslas atbalsta fonds” (MMAF) dibināts 2002. gadā ar mērķi atbalstīt un veicināt Latvijas mūzikas un mākslas attīstību, progresīvus jaunrades procesus, piedalīties aktuālos kultūras dzīves notikumos, kā arī īstenot kultūras vērtību popularizēšanu, izplatīšanu un pieejamību plašai sabiedrībai.
MMAF jau ir īstenojis vairākus iestudējumus par izcilām personībām – izrādes „Benjamiņa. Kā dzīvot modernam”, „Aisedora. Baskājainā dejotāja”, „PAUĻUKS. Rāmji”, atjaunotas izrādes „Parīze-Rīga-Parīze” par māksliniekiem Rūdolfu un Elvīru Piņņiem un „DZEJNIECE. Mirdzas Ķempes mīlestība”.

Izrāde par dzejnieci Mirdzu Ķempi Liepājas muzejā būs skatāma 25. novembrī. Izrādē „DZEJNIECE. Mirdzas Ķempes mīlestība" titullomu atveido aktrise Raimonda Vazdika, viņas partneri - Andris Bulis un Ģirts Šolis, kurš ir arī iestudējuma režisors.

Biļetes uz izrādēm iegādājamas Liepājas muzeja kasē un Biļešu Paradīzes kasēs un interneta vietnē www.bilesuparadize.lv.