Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:152, Did:0, useCase: 3


Režisores Ances Kukules izrāde “Klitamnestra” Rīgas cirkā

Redakcija
Redakcija

2019. gada 7. un 28. janvārī izrāde “Klitaimnestra” būs skatāma Rīgas cirka manēžā. Valdnieces Klitaimnestras dzimta nespēj izbēgt no mūžīgi lejupejošas spirāles, kurā kopā vijas atriebība, gods, mīlestība un varaskāre. Sengrieķu dievi ir tikpat asinskāri kā šodienas Naudas, Varas, Slavas un Baiļu dievi. No Senās Grieķijas laikiem daudz kas nav mainījies un antīkajos tekstos atklājas modernu attiecību dinamika, ko izrādes komanda risina, interpretējot un eksperimentējot ar režisora Ježija Grotovska veidotajiem aktiermeistarības treniņiem.

Ideja par izrādi “Klitaimnestra” režisorei Ancei Kukulei radās esot meistarklasē Polijā, kas veltīta režisoram un Rietumu teātra reformatoram Ježijam Grotovskim. Režisore stāsta: “Kādā no treniņiem, kurā strādājām ar rituālo un meditatīvo spēku, dzima ideja, ka, iedvesmojoties no meistarklasē piedzīvotā, vēlos veidot izrādi, kurā svarīgākais būtu process, kas ļautu aktieriem iedziļināties Latvijas teātros maz izmantotā aktiermeistarības tehnikā. Uzreiz sapratu, kā J.Grotovska metodiku var realizēt caur antīko traģēdiju. Tā prasa emocionāli piepildītu, bet aktīvu, lielas amplitūdas aktiera instrumenta izmantojumu un precīzi koncentrētu spēku.”

Divas traģēdijas/ deviņi aktiermeistarības treniņi – šāds žanra apraksts izvēlēts, jo izrāde “Klitaimnestra” tapusi aktrises Ances Kukules režijas maģistra darba pētniecības procesa ietvaros un guvusi izcilu vērtējumu maģistrantūru beidzot. Izrāde ir pieturas punkts Latvijas teātrim neierastu aktiermeisterības instrumentu izmantošanā, kuros sevi pārbauda vieni no spilgtākajiem jaunās paaudzes aktieriem. Komandā apvienojušies Nacionālā teātra aktieri: Agnese Cīrule, Madara Bore, Raimonds Celms, Kārlis Reijers un Ance Kukule. Iestudējuma pamatā ir lugas Sofokla “Elektra” un Eiripīda “Ifigēnija Aulīdā”, kuru dzejas vārsmas dramaturģe Laila Burāne pārvērtusi par dinamiskiem dialogiem. Izrādes vizuālo noformējumu, scenogrāfiju un kostīmus radījusi Austra Hauks. Gaismu mākslinieks - Niks Cipruss.
Pētnieciskais darbs un izrāde “Klitaimnestra” tapis ar Latvijas Kultūras akadēmijas, Rīgas domes, Rīgas cirka un Valsts Kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu. Tās izrādīšana ir iespējama ar teātra trupas “KVADRIFRONS” atbalstu.

Biļešu cenas: 10 eur, 7 eur (skolēniem, studentiem un pensionāriem).

Apraksts un biļetes: KVADRIFRONS
Recenzijas: Kroders | Vērtē un Kroders | Vērtē

Radošā komanda:
Režisore, skaņu māksliniece – Ance Kukule
Dramaturģe – Laila Burāne
Scenogrāfe, kostīmu māksliniece – Austra Hauks
Aktieri – Agnese Cīrule, Madara Bore, Raimonds Celms, Kārlis Reijers
Gaismu mākslinieks – Niks Cipruss
Tehniskie risinājumi – Kārlis Tone
Producente – Marta Kraujiņa
Dramatizējumā izmatots H. Novacka un Ā. Feldhūna antīko traģēdiju tulkojums