Notikusi uzveduma “Francis” pirmizrāde
2014. gada 30. oktobrī, Latgales vēstniecībā GORS notika literāri muzikālā uzveduma “Francis” izrāde. Uzvedums tika veltīts Franča Trasuna piemiņai.
“Fraņci, Fraņci, uūū, Fraņci, Fraņci, sātā!” – tā vakar literāri muzikālā uzvedumā “Francis” iesākumā vēl mazo Franci Trasunu mājās sauca viņa māte Īva. Domājot līdzībās par garīdznieka, sabiedriskā darbinieka un valstsvīra Franča Trasuna (1864 - 1926) 150. dzimšanas dienas notikumu, Franci sātā, mājās, var saukt ikviens valsts iedzīvotājs, kam nozīmīga Latvijas būšana. Lai arī Trasuna personība nav vērtējama viennozīmīgi, taču fakts par viņa ieguldījumu tādas teritoriālās Latvijas, kādu to pazīstam šodien, izveidē ir nenovērtējams.
Dažādu vēsturisko laiku un apstākļu dēļ par daudziem nozīmīgiem Latvijas Latgales daļas ļaužu vārdiem zinām mazāk kā, iespējams, par citiem pārējos reģionos, kuri savulaik devuši svarīgu ieguldījumu valsts izveides procesu veicināšanā, tādēļ varbūt Ingas Ābeles “Klūgu mūks”, TV un radio raidījumi un sižeti ir kā Franča atgriešanās sātā – cilvēku apziņā. Arī literāri muzikālais uzvedums “Francis” bija vēl viens tāds atgriešanās mēģinājums. Aktierspēle, mūzika un smilšu animācija izveda sanākušos skatītājus caur F. Trasuna mūža nozīmīgākajiem notikumiem – bērnību, Jelgavas un Pēterpils studiju gadiem, 1917. gada Rēzeknes kongresa laiku, izslēgšanu no baznīcas un nāvi neilgi pēc Lieldienām. Lepnums un pazemība, stratēģa un politiķa prāts un kaislīgas jūtas, godīgums, nepieļaujot kompromisus, spēja atteikties no sevis un kļūt par sava laikmeta garīgo līderi – tas viss raksturo šo izcilo personību.
Redzot gala rezultātu, skatītāju reakciju un novērtējot ieguldīto darbu, izrādes veidotāji cer, ka šī tomēr nebija vienīgā uzveduma “Francis” publiska izrādīšana, ļaujot cerēt, ka Trasuna dzīves lapaspusēm izdosies piedzīvot vēl kādu pāršķiršanas reizi skatītāju priekšā.
Uzvedumu veidoja: režisore Māza Zaļaiskalns, scenārija autore Anna Rancāne, mūzikas konsultante Ilona Rupaine, tērpu un scenogrāfijas autore Ināra Apele, skaņotājs Ints Salmiņš, gaismotājs Ervīns Šaicāns, kustību režisori Ilmārs un Inga Dreļi, smilšu animāciju veidotāja Guna Zandere (Smilšu kino), tajā piedalījās Rēzeknes Tautas teātra aktieri, deju kopas “Dziga” dalībnieki, J. Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolas jauktais koris.
Uzveduma rīkotāji – Rēzeknes latgaliešu kultūras biedrība, tā tapšanu atbalstīja Valsts Kultūrkapitāla fonda Latgales programma, Rēzeknes pilsētas dome un Latgales vēstniecība GORS.