Klajā nācis Osvalda Zebra romāns “Mežakaija”
Klajā nācis sērijas “Es esmu…” darbs — Osvalda Zebra romāns “Mežakaija” — par latviešu rakstnieku un mākslinieku Gunaru Janovski (1916–2000).
“Gunars Janovskis bija manu vecvecāku laika cilvēks. Viņa teksti ir gandrīz zudušās, nokautās Latvijas pieminēšana. Rakstīti cerībā, ka brīnums notiks, ka viņa atkal elpos. Nozīmīgākais, paliekošākais Gunara Janovska devums ir tāds vēsturisko notikumu atgādinājums, kas nevis vispārina, bet konkrēti un tieši parāda, kā idejas un ideoloģijas (un to apmātie nesēji) samin cilvēku dzīves.”
Osvalds Zebris
“Osvalds Zebris ieved mūs ietilpīgu simbolu un tipāžu pasaulē, kur literatūra ir pati dzīve un otrādi. Vēstījums skan rakstnieka Gunara Janovska balsī, un vienīgais, kas tajā jūtams no Osvalda Zebra, ir plašāka perspektīva, sava veida nojausmas par to, kas būs tālāk. Kā daudzpunkte starp laikmetiem “Mežakaija” veido vienotu latviešu stāstu, kurā pat kara šausmās un degošā Pētertorņa ēnā pastāv kas augstāks, kāda nenoteikta cilvēcības, dzīvības dzirksts.”
Ilze Jansone
“Ja esi ko saņēmis, tas vienmēr maksā. Tāpat par visu, ko esi darījis vai nedarījis, rēķinu katrs saņem savā laikā un vietā. No samaksas brīža nevar izvairīties — tas ir gluži kā kaijas, kas ķērc virs galvas, metas lejup, knābj mugurā. Velti lūgties pēc žēlastības. Ir vai nu jāslejas pretī, vai jābēg, taču kaijas neatstājas. Tā ir atziņa, ko cauri garajam mūžam iznesis Gunars Janovskis un ko skaudri atklāj Osvalds Zebris “Mežakaijas” lappusēs.”
Gundega Blumberga
Osvalds Zebris (1975) studējis ekonomiku un biznesa vadību Latvijas Universitātē. Strādājis par žurnālistu un redaktoru laikrakstos un žurnālos. Prozā Osvalds Zebris debitē 2010. gadā ar stāstu krājumu “Brīvība tīklos”, kas godalgots ar Latvijas Literatūras gada balvu nominācijā “Spilgtākā debija”. Par romānu “Gaiļu kalna ēnā” (2014) rakstnieks 2017. gadā saņēmis Eiropas Savienības Literatūras balvu. 2019. gadā iznācis romāns “Māra”, bet 2021. gadā — stāstu krājums “Šaubas”.
Grāmata tapusi ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu
Grāmatas mākslinieks Jānis Esītis
Cieto vāku sējums, 216 lpp., izdots 2022. gada 23. martā
Par projektu “Es esmu...”
2018. gadā izdevniecība “Dienas Grāmata” sāka darbu pie jauna latviešu literatūras lielprojekta “Es esmu...”. Jaunajā sērijā kopumā iecerēti 26 jauni darbi: 13 romāni un 13 monogrāfijas par latviešu literatūras klasiķiem. Par cilvēkiem, kuru darbi un domas katrs savā veidā gan acīm redzami, gan neapjausti tā vai citādi veidojuši mūs šodien. Tos pašus “mēs”, kuri dzīvo mūsdienu Latvijas kultūras laukam un nacionālajai pašapziņai nozīmīgu devumu sniegušās sērijas “Mēs. Latvija, XX gadsimts” romānos, kur rakstnieki atšķirīgā stilistikā pievērsās laika garam, vēsturiskajiem notikumiem un to atstātajām pēdām.
Jaunais projekts “Es esmu…” paredz sērijas “Mēs. Latvija, XX gadsimts” turpinājumu, arvien aktivizējot sociālo atmiņu, vēstures apzināšanu, tās izpēti un izpratni, fokusējoties uz personības būtību, individuālajām izvēlēm, intelektuāļa atbildību.
Aspazija, Anna Brigadere, Anšlavs Eglītis, Jānis Ezeriņš, Gunars Janovskis, Ivande Kaija, Vilis Lācis, Jānis Poruks, Kārlis Skalbe, Ilze Šķipsna, Andrejs Upīts, Eduards Veidenbaums, Jānis Ziemeļnieks. Daži no šiem 13 literatūrai un kultūrvēsturei tik nozīmīgajiem rakstniekiem, dzejniekiem un dramaturgiem nepelnīti aizmirsti, vēl kādi — kanonizēti un zaudējuši dzīvas radošas personības aprises. Tomēr vēl svarīgāka ir šo klasiķu nepārprotamā dažādība, gluži diametrālās atšķirības citam no cita, kā arī indivīda un sabiedrības savstarpējo spoguļattēlu demonstrējums, kurā itin labi varam ieraudzīt arī šodienas procesus.
Projekts “Es esmu…” tiek īstenots ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu. Romānu un monogrāfiju autori ir rakstnieki Inga Ābele, Andris Akmentiņš, Guntis Berelis, Māris Bērziņš, Inga Gaile, Ilze Jansone, Arno Jundze, Laima Kota, Svens Kuzmins, Gundega Repše, Osvalds Zebris, Andris Zeibots, Inga Žolude un literatūrzinātnieki Maija Burima, Inguna Daukste-Silasproģe, Gundega Grīnuma, Māra Grudule, Ieva Kalniņa, Arnis Koroševskis, Sigita Kušnere, Anita Rožkalne, Olga Senkāne, Lita Silova, Ieva Struka, Viesturs Vecgrāvis, Jānis Zālītis. Projekta “Es esmu…” idejas autore un ierosinātāja ir rakstniece un mākslas vēsturniece Gundega Repše.